Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzikie wysypiska śmieci. Sprawdźcie, gdzie w Toruniu znajdują się takie miejsca!

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Dzikie wysypisko śmieci na Winnicy
Dzikie wysypisko śmieci na Winnicy Nadesłane
Dzikie wysypiska śmieci to wciąż nieustająca zmora wielu miast, w tym Torunia. Co już zostało zrobione, a gdzie w najbliższym czasie należy posprzątać?

Zobacz wideo: Tir załadowany po sufit wyjechał z Bydgoszczy do Lwowa

Gdzie ostatnio sprzątano?

W sobotę 26 marca sprzątano tzw. Wrzosowisko, czyli teren na obrzeżach Fortu VI, na południowym krańcu Wrzosów. Natomiast w sobotę 19 marca porządkowano las na Jarze oraz Park Miejski i błonia nadwiślańskie.

Mieszkańcy zgłaszają miejsca dzikich składowisk śmieci!

- Sprzątnięcia wymaga aleja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMK (dawny odcinek ulicy Mickiewicza między aleją św. Jana Pawła II a aleją 500-lecia - przyp. red ). Chodzi o chodnik po jej północnej stronie. Przy znajdującym się tu murku zalega warstwa suchych liści. Między nimi są oczywiście śmieci. Na wiosnę przydałoby się tej wątpliwej urody ozdobę murku usunąć — sygnalizuje Czytelniczka.

Polecamy

Inny z czytelników alarmuje zaś o hałdach śmieci na Winnicy w pasie między ulicą Winnica właśnie a Wisłą. Natomiast pan Piotr skarży się na bałagan przy ulicy Głowackiego.

- Czy tak powinno wyglądać miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO? Wstyd.

W terminie do 25 kwietnia będzie realizowane usuwanie dzikich wysypisk:

  • tereny zieleni, lasy oraz nieużytki wzdłuż ul. Na Zapleczu i Chrzanowskiego,
  • tereny zieleni wzdłuż ul. Okrężnej na odcinku od Bielańskiej do Łukasiewicza,
  • tereny zieleni w pobliżu bramy WSZ przy ul. św. Józefa,
  • otoczenie kładki nad Trasą im. Wł. Raczkiewicza, na wysokości Świętopełka,
  • tereny zieleni w pobliżu wjazdu na teren stadionu miejskiego przy ul. Bema,
  • ul. Podgórna, wnęka nieopodal Żabki przy skrzyżowaniu z Chełmińską,
  • otoczenie schronu przy ul. Czereśniowej,
  • i inne na bieżąco wpływające zgłoszenia,

- Akcji społecznych jest bardzo dużo, w tym tygodniu na przykład Rada Okręgu Kaszczorek, a w przyszłym tygodniu Rejon PZW Toruń oraz Koło Zakładowe Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych przy TW Sp. z o. o. - tłumaczy Joanna Pepłowska, Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami i Usług Komunalnych UMT.

Podsumowanie ubiegłego roku

1033,67 ton odpadów w 153 lokalizacjach, to bilans ubiegłorocznych działań Urzędu Miasta Torunia związanych z usuwaniem dzikich wysypisk śmieci na terenie gminy. Śmieci pojawiają się w różnych miejscach: w lasach, na terenach zielonych czy okolicznych rowach, stanowiąc prawdziwą zmorę dla środowiska. Co więcej, aby je zlikwidować, potrzebne są znaczne nakłady środków i pracy. W 2021 roku miasto wydało na ten cel ponad 100 tys. zł.

Polecamy

Wydawałoby się, że świadomość ekologiczna mieszkańców rośnie i nie ustają działania edukacyjne dotyczące właściwego postępowania z odpadami. Jednak mimo wszystko, rokrocznie Miasto Toruń ponosi ogromne koszty związane z usuwaniem miejsc nielegalnego deponowania odpadów. A to problem nie tylko ekonomiczny, ale również ekologiczny.

- Dzikie wysypiska są niebezpieczne dla zwierząt i roślin, mogą być źródłem nieprzyjemnego zapachu, stwarzają zagrożenie epidemiologiczne, mogą powodować zanieczyszczenie okolicznych wód powierzchniowych i gruntownych oraz skażenie gleby - mówił na początku lutego Zbigniew Fiderewicz – ówczesny wiceprezydent Torunia.

- Dlatego rokrocznie oczekujemy na zgłoszenia dotyczące miejsc nielegalnego deponowania odpadów na terenach gminnych. Staramy się na bieżąco je likwidować, ale wydaje się, że to walka z wiatrakami. Często w miejscach już uprzątniętych pojawiają się nowe dzikie wysypiska śmieci - dodawał.

Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia służy również pomocą w realizacji "oddolnych", społecznych akcji sprzątania terenów gminnych. W ramach współpracy chętnym wolontariuszom przekazywane są nieodpłatnie rękawice i worki do gromadzenia odpadów. W dalszej kolejności Miasto gwarantuje odbiór i unieszkodliwienie zebranych śmieci. W ubiegłym roku wolontariusze uporządkowali łącznie ponad 30 lokalizacji, usuwając niemal 10 ton odpadów.

Polecamy

Warto pamiętać, że zachowanie porządku i czystości w ogromnej mierze zależy od mieszkańców. Zanieczyszczanie terenów publicznych stanowi wykroczenie, a interwencje w tym zakresie podejmuje toruńska Straż Miejska.

Na informacje dot. dzikich wysypisk śmieci czekają:

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto