Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziewczyny, trzymajmy ze sobą sztamę! - apelują do pań toruńskie feministki

Janusz Milanowski
W Toruńskiej Manifie działają, od lewej:  Malina Opatowiecka,  Marta Kokorzycka, Dominika Bartłomiejczak i Marta Siwicka
W Toruńskiej Manifie działają, od lewej: Malina Opatowiecka, Marta Kokorzycka, Dominika Bartłomiejczak i Marta Siwicka Janusz Milanowski
Wczoraj rozpoczął się w Toruniu Mani Fest - Festiwal Manifowy, dziesięciodniowy cykl różnych imprez nagłaśniających prawa kobiet. Parasole też znów będą w akcji.

Festiwal organizuje Manifa Toruńska . „W tym roku mija sto lat, odkąd kobiety w Polsce wywalczyły prawa wyborcze. Rok 2018 został ogłoszony przez polski rząd Rokiem Praw Kobiet. Władze chcą zrobić z tej daty wydarzenie stricte historyczne, stwierdzając: wywalczyłyście już sobie równość, teraz możemy już tylko świętować” - apelują jej działaczki. „Pamiętajmy: prawa nie są nam dane raz na zawsze. Musimy dbać o te, które mamy, ale musimy też twardo upominać się o te, które cały czas pozostają poza naszym zasięgiem.”
Symbolem walki sprzed stu lat stały się parasolki, którymi sufrażystki stukały przed willą Piłsudskiego. Współczesne feministki przejęły je jako symbol walki o prawa kobiet w Polsce.

Nie tylko stukot parasolek

- Manifa Toruńska to nie tylko demonstracja - podkreśla Marta Siwicka z MT. - To również Mani Fest, czyli festiwal manifowy. W jego ramach odbędzie się 14 różnorodnych wydarzeń: dyskusje, spotkania, wykłady, wystawa, spacer szlakiem kobiet, warsztaty i imprezy. Manifa Toruńska to także uśmiech - podkreśla.
Toruńskie feministki podczas najbliższego tygodnia chcą zwrócić uwagę na najbardziej spektakularne obszary dyskryminacji kobiet: prawa ekonomiczne oraz społeczne, prawa reprodukcyjne, realne wspieranie rodzicielstwa.
Podkreślają, że problemami bardzo silnie zakorzenionymi w Polsce są też: kultura gwałtu, przemoc wobec kobiet, dyskryminacja kobiet z grup mniejszościowych (rasizm, ksenofobia, homofobia), a w końcu „terror piękna dyscyplinujący nasze ciała i zachowania.”
- Mamy twarde fakty, statystyki i badania, które to potwierdzają. Dlatego w tym roku przygotowałyśmy „Niezbędnik feministyczny” - broszurę, w której zebrane są podstawowe informacje o prawach kobiet - mówi Marta Siwicka.

Gang na koniec

Festiwal rozpoczął się wczoraj o 18.00 wystawą „Solidarnie o lepszy świat. Prawa kobiet w obiektywie Marka Krupeckiego” w Domu Muz przy ul. Podmurnej. Autor fotografował wszystkie akcje Manify Toruńskiej.
Na pewno warte polecenia jest spotkanie z pisarką Sylwią Chutnik - „Bazarówy, cwaniary, uciekinierki ” poświęcone postaciom kobiecym w jej twórczości. Odbędzie się ono również w Domu Muz we wtorek o 16.00. W ramach imprez rozrywkowych można zajrzeć na sobotnie „Protest party” w lokalu „Koniec Świata” (ul. Podmurna 4-6) rozpoczynające się o 21.00. Impreza muzyczna w tym samym miejscu odbędzie się też na koniec Festiwalu Manifowego 10 marca. Wystąpi Gang Śródmieście. Zespół tworzą: Burkini, czyli Karolina Czarnecka, Dziara (Magda Dubrowska), i Bikini - Nela Gzowska.
Zespół powstał w marcu zeszłego roku i nagrał już kilka piosenek. Ma za sobą pierwszy koncert i trzy teledyski. Dziewczyny grają też m.in. w Żelaznych Waginach (Burkini), Wilczych Jagodach, Rybach (Bikini), Utracie Skład i Tasiemce (Dziara). Określają się jako feminizm w rytmie vintage. Grają alternatywny synthpop i śpiewają piosenki o złamanych sercach.
Działaczki Toruńskiej Manify podkreślają, że w tym roku maszerują „no logo”. Dlatego proszą o nieprzynoszenie transparentów zawierających logotypy partii politycznych. Przypomnijmy, że pierwszym europejskim państwem, które przyznało kobietom prawa wyborcze była w 1906 r. Finlandia. W Polsce nastąpiło to 18 listopada 1918 dekretem Piłsudskiego.

Program tegorocznych wydarzeń:


„Solidarnie o lepszy świat. Prawa kobiet w obiektywie Marka Krupeckiego” - 1.03.2018 (czwartek), godz. 18.00, fotogaleria Domu Muz, ul. Podmurna 1/3.

„Kobiet prawa, wspólna sprawa! Zrób z nami baner na Toruńską Manifę” - 2.03.2018 (piątek), godz. 18.00, pracownia CECH, ul. Sowińskiego 1.

„Kto nam każe nosić rurki? O manipulacji medialnej i kanonach piękna" wykład - 3.03.2018 (sobota), godz. 12.00, PERS, ul. Mostowa 6.

„Moja Matka Aktywistka!” - solidarnie z dzieciakami! warsztaty dla dzieci w wieku 8-14 lat - 3.03.2018 (sobota), godz. 16.30, PERS, ul. Mostowa 6, obowiązują zapisy.

Protest party - 3.03.2018 (sobota), godz. 21.00, Koniec Świata, ul. Podmurna 4-6, benefit na Manifę - wjazd: 5 zł.

Śladami Toruńskich Kobiet - spacer historyczny - 4.03.2018 (niedziela), godz. 12.00, start: ul. Podmurna 93.

„Nie tylko bojowniczka i uciemiężona. Poza stereotypy postrzegania kurdyjskich kobiet” wykład/dyskusja - 4.03.2018 (niedziela), godz. 17.00, Kulturhauz, ul. Poniatowskiego 5/2.

„Cenzura sztuki feministycznej” wykład - 5.03.2018 (poniedziałek), godz. 17.00, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20.

„Bazarówy, cwaniary, uciekinierki - kobiece bohaterki w twórczości Sylwii Chutnik” spotkanie autorskie - 6.03.2018 (wtorek), godz. 16.00, Dom Muz, ul. Podmurna 1/3

„Śmiało! I bezpiecznie. Warsztaty na temat bezpieczniejszego seksu” - 6.03.2018 (wtorek), 19.00-21.00, Stare Miasto, obowiązują zapisy na e-mail: [email protected], miejsce spotkania będzie podane po wysłaniu zgłoszenia.

„Klauzula sumienia i prawa reprodukcyjne” panel dyskusyjny - 7.03.2018 (środa), godz. 18.00, Wejściówka, ul. Plac Teatralny 1.

„Jak papier toaletowy i uszczelka od pralki zjadły mojego Nobla. Mentalne obciążenie kobiet” wykład - 8.03.2018 (czwartek), godz. 19.00, Wejściówka, ul. Plac Teatralny 1.

„Rewolucja w głowie i w szafie. O tym jak 100 lat temu moda pokochała bojowniczki. I dlaczego z wzajemnością” prelekcja - 9.03.2018 (piątek), godz. 18.00, PERS, ul. Mostowa 6.

„Manifa Toruńska 2018 | Solidarnie o lepszy świat! Prawa kobiet - podaj dalej!” - 10.03.2018, (sobota), godz. 12.00, pomnik Mikołaja Kopernika.

„After Party + koncert Gang Śródmieście” - 10.03.2018, (sobota), godz. 21.00, Koniec Świata, ul. Podmurna 4-6, benefit na Manifę - wjazd: 10 zł.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto