Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec Północny w Toruniu zmieni właściciela. I nie tylko on

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W ramach wymiany gmina ma przekazać samorządowi województwa działkę na terenie Bastionu Menniczego przy Woli Zamkowej.
W ramach wymiany gmina ma przekazać samorządowi województwa działkę na terenie Bastionu Menniczego przy Woli Zamkowej. Szymon Spandowski
Na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia zdecyduje o przekazaniu samorządowi województwa Dworca Północnego oraz kilku innych nieruchomości. Co warto o tym wiedzieć?
od 16 lat

To była bardzo daleka droga. Nie, jeszcze się nie skończyła, ale chyba można mieć nadzieję, że wjeżdżamy na ostatnią prostą. Dworzec Toruń Północ ma 112 lat. Batalię o jego zachowanie i ponowne zagospodarowanie rozpoczęliśmy tuż przed jego setnymi urodzinami. Najpierw dobijaliśmy się do bram i sumień w PKP. Pierwsze światełko w tunelu pojawiło się w 2015 roku, kiedy władze miasta zwróciły się do kolejarzy z propozycją przejęcia nieruchomości. Niestety przygasło, załatwianie wszystkich formalności zajęło obu stronom pięć lat. Gdy już się udało, na miejskiej stronie pojawiło się zapytanie ofertowe dotyczące rozbiórki zdewastowanego zabytku. Na szczęście wyrok udało się unieważnić. Wiosną 2021 roku na kolejowym horyzoncie pojawiły się władze województwa.

Polecamy

- Chcemy, by Dworzec Północny stał się siedzibą naszej kolei turystycznej - mówił wtedy marszałek Piotr Całbecki. - Przy realizacji tego projektu liczymy także na poparcie i życzliwość PKP Polskie Linie Kolejowe. Jeśli uda się przejąć dworzec, to do realizacji pomysłu niezbędne będzie przejęcie znajdującej się w sąsiedztwie bocznicy kolejowej. Dziś jest zaniedbana i zarośnięta chwastami. W kwestii projektu kolei turystycznej wszystko wskazuje na to że, udało się znaleźć wykonawcę, który podejmie się odrestaurowania zabytkowego parowozu, który jest naszą własnością.

Jakie tereny chce przekazać gmina Urzędowi Marszałkowskiemu?

Rozpoczęły się kolejne rozmowy, tym razem prowadzone między dwoma urzędami przy placu Teatralnym. Śledziliśmy je w napięciu. Dwanaście lat temu budynek dworca był cały, posiadał nawet całkiem nieźle zachowane wnętrza. Na ratunek czekał jednak zbyt długo, dziś jest w bardzo złym stanie. Negocjacje między ludźmi marszałka i prezydenta najwyraźniej jednak dobiegły końca, 21 lipca toruńscy radni zdecydują o przekazaniu władzom województwa kilku nieruchomości, w tym Dworca Północnego.
Jak poinformował kilka dni temu wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz, w ten sposób gmina i województwo uregulują rachunki za tereny zajęte pod inwestycje drogowe. Odszkodowania, jakie z tego powodu powinno zapłacić miasto, wynoszą ok. 10 milionów złotych. Zgodnie z porozumieniem, gmina jest gotowa przekazać działkę przy ul. Wilama Horzycy, na której znajduje się zaplecze podlegającego marszałkowi teatru. Poza tym właściciela zmieni także działka na terenie Bastionu Menniczego przy Woli Zamkowej, wraz ze znajdującym się na niej budynkiem szkieletowym. W ten sposób cały bastion znajdzie się w rękach samorządu województwa. Gmina zamierza również przekazać grunt, na którym znajduje się parking i droga dojazdowa do szpitala dziecięcego.

- Po przyjęciu stosownej uchwały w tej sprawie przez Radę Miasta Torunia kolejnym krokiem będzie przyjęcie uchwały przez zarząd województwa — mówi sekretarz województwa Marek Smoczyk.

Plany dotyczące wyeksponowania na dworcu taboru kolejowego są nadal aktualne. Zarówno w przypadku stacji jak i dogorywających na Kluczykach wagonów, pośpiech jest bardzo wskazany. Niedługo nie będzie już co ratować.

Jakie znaczenie dla historii Torunia ma Dworzec Północny?

Dworzec Północny został oficjalnie oddany do użytku 28 lutego 1910 roku. Był pierwszą stacją na linii kolejowej z Torunia do Czarnowa, która służyła przede wszystkim do transportu drewna z podtoruńskich lasów oraz obsługi otwartego jesienią 1909 roku Portu Drzewnego. We wrześniu 1911 roku na bocznicy przy dworcu zatrzymał się złożony pociąg, w którego czterech wagonach znajdowały się elementy sterowca M-1. Po zmontowaniu trafił on do właśnie wybudowanej toruńskiej hali sterowcowej, zadebiutował we wielkich jesiennych manewrach, jakie odbywały się wtedy wokół Torunia. 1 lipca A. D. 1912 Dworzec Północny stał się stacją węzłową, wtedy właśnie została otwarta linia kolejowa do Unisławia i Chełmna. Przez lata zatrzymywały się tu również pociągi sezonowe zmierzające do Barbarki.

Kiedy odjechał z dworca pociąg międzynarodowy?

Toruń Północ był stacją lokalną, jednak w swojej historii miał również epizod międzynarodowy. Latem 1991 roku do wagonów wsiedli tu żołnierze ewakuowanej toruńskiej bazy wojsk radzieckich i pojechali do domów.

Osobowe pociągi do Czarnowa przestały kursować pod koniec lat 60. Pociągi do Unisławia przeszły do historii 30 lat temu. Po likwidacji połączeń pasażerskich dworzec wraz z bocznicą jeszcze przez kilka lat służył do obsługi pociągów towarowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dworzec Północny w Toruniu zmieni właściciela. I nie tylko on - Toruń Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto