Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drożej za prąd od stycznia. Podwyżki nie będą na szczęście wielkie

Jacek Klein
archiwum DB
Nowy rok z reguły przynosi zmiany w wysokości rachunków, między innymi za media zużywane przez gospodarstwa domowe. I tak będzie z początkiem stycznia w przypadku energii elektrycznej. Podwyżki na szczęście nie będą wielkie.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził przyszłoroczne taryfy dla największych firm energetycznych zajmujących się sprzedażą i dystrybucją energii elektrycznej, czyli dla firm PGE, Enea, Tauron i co najbardziej interesuje Pomorzan - Energa.

Wszystkie wnioski taryfowe przedłożone przez operatorów systemów dystrybucyjnych zawierały wyższe kwoty i różniły się znacząco od tych uznanych oraz zatwierdzonych przez regulatora.

Średnio dla odbiorców czterech sprzedawców z urzędu spadek cen za zakup energii wynosi 4,6 proc. Spadek cen energii elektrycznej wynika głównie z niższych kosztów zakupu energii oraz tzw. zielonych certyfikatów.

Łącznie jednak końcowe rachunki za energię nieco wzrosną, ponieważ w górę poszły opłaty dystrybucyjne, dla wszystkich firm i dla wszystkich grup taryfowych, średnio w kraju o 5,6 proc.

Wzrost średniej stawki w dystrybucji wynika przede wszystkim ze znacznego wzrostu stawek opłaty przejściowej, która wzrośnie z 3,87 do 8 zł i jest częścią kosztów dystrybucji energii uwzględnianych na fakturze dla odbiorców.

W rezultacie dla gospodarstw domowych, które są klientami Grupy Energa, wzrost rachunków za energię elektryczną wyniesie 2,14 proc., zakładając, że rozliczenie następuje według najpopularniejszej taryfy dla grupy G11 (stała cena energii elektrycznej we wszystkie dni i wszystkie godziny doby), a średnie zużycie energii przykładowo wynosi 1777 kWh.

Natomiast dla odbiorców przykładowo przeciętnie zużywających 3335 kWh w grupie G12 (rozliczenie dwustrefowe w ciągu doby) podwyżka wyniesie 0,56 procent.

Jak się dowiedzieliśmy, na dniach ma się wyjaśnić, ile wyniosą rachunki za gaz. URE do końca roku ma zatwierdzić przyszłoroczne taryfy dla detalicznego segmentu rynku gazu. Podwyżka dla gospodarstw domowych jest prawdopodobna, na co wskazuje znaczny wzrost taryfy dla największych odbiorców, czyli przedsiębiorstw w taryfie PGNiG zatwierdzonej niedawno przez URE. Od stycznia za gaz dostarczany przez PGNiG przedsiębiorstwa zapłacą o 12 proc. więcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto