Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domy pogrzebowe w Toruniu w czasie epidemii koronawirusa. Jakie są zasady?

Lidia Bordewicz
Szymon Starnawski /Polska Press
Domy i ceremonie pogrzebowe. Nowe obostrzenia dotyczące ograniczenia zgromadzeń, przemieszczania się, a także obrzędów liturgicznych takich jak msze święte, śluby czy pogrzeby. Obostrzenia dotyczą również czynności pogrzebowych. Jakie zmiany wprowadzono w domach pogrzebowych. Jak wyglądają procedury pochówku w dobie koronawirusa?

Jak wygląda sytuacja w Toruniu? Właściciel firmy SOTOR, Bartłomiej Sobczak zaznaczył, że działania dezynfekujące zawsze były przestrzegane podczas czynności pogrzebowych, jednak w obliczu koronawirusa zostały zaostrzone.

- Zostaliśmy poinformowani o specjalnych zasadach pochówku osób zakażonych i jesteśmy przygotowani na taką sytuację. Wytyczne nakreślone przez sanepid i dotyczą m.in. częstszego używania środków dezynfekujących, zakładania specjalnego stroju, masek czy gogli - zaznacza kierownik toruńskiego zakładu pogrzebowego Sotor.

O obostrzeniach w związku z dezynfekcją osób zmarłych z powodu koronawirusa informuje również prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych USKOM.

- Zaostrzone zasady dotyczą nie tylko dezynfekcji, ale całego postępowania. Oczywiście nie należy dotykać ciała zmarłego poza zdezynfekowaniem i przygotowaniem do ułożenia w trumnie. W tym celu należy założyć strój ochronny, jednorazowy kombinezon, gogle, maseczki i rękawice. Środki ochrony należy później umieścić w podwójnym worku, który poddany jest specjalnej utylizacji – zaznacza prezes USKOM, Jacek Wojciechowski.

Wytyczne dla domów pogrzebowych

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego osoby zajmujące się przygotowaniem, transportem i pochówkiem powinny przestrzegać zasad BHP oraz stosować środki ochrony indywidualnej – ubrania jednorazowe z długim rękawem (stroje izolacyjne), rękawiczki jednorazowe, okulary typu gogle albo przyłbice chroniące oczy oraz dobrze przylegające do twarzy maseczki twarzowe (chirurgiczne lub z filtrem FPP2 lub FPP3, N9). Takie środki ochrony są następnie umieszczone w podwójnym czerwonym worku przeznaczonym do odpadów medycznych wysoce zakaźnych, a następnie poddawane utylizacji termicznej.

Zaostrzono również zasady dezynfekcji. Ciało zmarłego przed umieszczeniem w trumnie, jest dokładnie odkażane. Środek transportu którym zostało przewiezione, pomieszczenie w którym przebywał zmarły oraz wszystkie przedmioty, z którymi miał kontakt również należy poddać dezynfekcji. Na dnie trumny znajduje się warstwa substancji płynochłonnej o grubości 5 cm. Trumna musi zostać szczelnie zamknięta i odkażona z zewnątrz. Zakład pogrzebowy powinien przewieźć trumnę bezpośrednio na cmentarz, z pominięciem wystawiania jej w kościele czy innym miejscu kultu religijnego.

Ile osób może wziąć udział w pogrzebie?

W ceremonii pogrzebowej nadal może brać udział jedynie najbliższa rodzina zmarłego. Nie licząc kapłanów mowa o maksymalnie 5 osobach. Obostrzenia te obowiązują od 25 marca i – wstępnie – mają potrwać do 11 kwietnia. Należy przy tym pamiętać, że osoby objęte kwarantanną nie mogą opuszczać miejsca odbywania kwarantanny, a więc nie mogą wziąć udziału w uroczystości pogrzebowej. Złamanie tego obostrzenia karane jest grzywną w wysokości kara 30 tys. złotych, a nawet karą pozbawienia wolności.

Trwa głosowanie...

Czy zasadne są wysokie kary grzywny za złamanie zasad kwarantanny podczas trwającej epidemii?

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Domy pogrzebowe w Toruniu w czasie epidemii koronawirusa. Jakie są zasady? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto