Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dodatek 550 zł miesięcznie bez względu na wiek. Takie są szczegóły świadczenia ZUS

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 16 lat
Dodatek 550 zł miesięcznie bez względu na wiek - mowa o dodatku dla sieroty zupełnej. Po tegorocznej waloryzacji wynosi on 553,30 zł. Na wydanie decyzji o wypłacie ZUS ma 30 dni.

Dodatek dla sieroty zupełnej ZUS wypłaca osobie, której rodzice nie żyją i która pobiera rentę rodzinną. Ponadto należy się również, gdy pobierana jest renta wyłącznie po zmarłej matce, a ojciec jest nieznany. W przypadku, gdy do renty rodzinnej uprawniona jest więcej niż jedna sierota zupełna, wspomniany dodatek jest przyznawany i wypłacany dla każdej z tych sierot.

Co ważne, dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje bez względu na wiek. Jego wysokość podlega corocznej waloryzacji, podobnie jak emerytury, renty i pozostałe dodatki do nich.

- Od 1 marca 2023 roku dodatek dla sieroty zupełnej wynosi 553,30 zł miesięcznie - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Dla porównania wcześniej była to kwota 481,97 zł. Wniosek należy złożyć w dowolnym czasie po spełnieniu warunków koniecznych do przyznania dodatku. Na wydanie decyzji o wypłacie ZUS ma 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

By ubiegać się o dodatek dla sieroty zupełnej, należy do ZUS złożyć:

  • wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej,
  • dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców,
  • dokument stwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.

Nie przegap

Jakie inne dodatki do emerytur i rent wypłaca ZUS? Mamy wyliczenia

Od marca 2023 roku, po waloryzacji, dodatki zmieniły swoją wartość. Wśród dodatków są między innymi dodatek pielęgnacyjny, czy dodatek kombatancki. Zobaczcie w poniższej galerii wartości najpopularniejszych dodatków dla emerytów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatek 550 zł miesięcznie bez względu na wiek. Takie są szczegóły świadczenia ZUS - Gazeta Pomorska

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto