Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dna moczanowa. Co to za choroba i jak ją leczyć? Dna moczanowa - objawy

redmf
Dna moczanowa brzmi groźnie i tajemniczo. Czym jest więc dna moczanowa? Jest to rodzaj zapalenia stawów, którego przyczyną jest nadmierne stężenie kwasu moczowego we krwi co prowadzi do silnego bólu stawów. Jedną z przyczyn takie stanu rzeczy może być między innymi.  

>>>>>>CZYTAJ NA KOLEJNYCH STRONACH
Dna moczanowa brzmi groźnie i tajemniczo. Czym jest więc dna moczanowa? Jest to rodzaj zapalenia stawów, którego przyczyną jest nadmierne stężenie kwasu moczowego we krwi co prowadzi do silnego bólu stawów. Jedną z przyczyn takie stanu rzeczy może być między innymi. >>>>>>CZYTAJ NA KOLEJNYCH STRONACH
Dna moczanowa brzmi groźnie i tajemniczo. Na czym polega ta choroba i jak ją leczyć. Co to jest dna moczanowa? Jakie są objawy dny moczanowej i jak żyć, by pozbyć się dolegliwości z nią związanych? Kto najczęściej jest narażony na dnę moczanową i co robić, by na nią nie zapaść?

W ostatnich latach dna moczanowa przebija się do świadomości wielu pacjentów. Jeszcze niedawno częściej stosowano nazwę podagra, co nie jest do końca prawidłowe, gdyż z kolei ta choroba ogranicza się do dużego palca u stopy. Czym jest więc dna moczanowa? Jest to rodzaj zapalenia stawów, którego przyczyną jest nadmierne stężenie kwasu moczowego we krwi. Dzięki temu tworzą się kryształki kwasu moczowego i odkładają się w stawach. Pacjent odczuwa silny ból, gdyż w stawach powstaje stan zapalny, powodując ból i stan zapalny.

Dna moczanowa

Dna moczanowa, jak czytamy na aptekaolmed.pl, dotyka 5-28/1000 mężczyzn oraz 1-6/1000 kobiet. U mężczyzn występuje najczęściej po 40. roku życia, a u kobiet – po okresie menopauzy. Kwas moczowy krążący we krwi kumuluje się w stawach oraz tkankach, tworząc złogi moczanowe. Jedną z przyczyn takie stanu rzeczy może być między innymi.

  • Jedzenia dużej ilości mięsa
  • Zbyt dużego spożycia fruktozy – cukru owocowego
  • Obniżenia wydalania kwasu moczowego przez nerki w przebiegu chorób takich jak torbielowatość nerek, nefropatia
  • Nadużywania alkoholu
  • Niedokrwistości hemolitycznej
  • Czerwienicy prawdziwej
  • Radioterapii
  • Leków immunosupresyjnych
  • Zawału serca
  • Niewydolności oddechowej
  • Niedoczynności tarczycy
  • Nadczynności przytarczyc
  • Padaczki

Dna moczanowa – objawy
Dna moczanowa daje objawy, które mogą być mylone z innymi chorobami. Objawami dny moczanowej są nawracające ataki zapalenia stawów. Oprócz bólu może również pojawiać się zmęczenie oraz wysoka temperatura. Napad dny moczanowej typowo powoduje:

  • Nagły, bardzo ostry ból stawu
  • Obrzęk stawu, zwykle z zaczerwienieniem skóry

Skóra w okolicy stawu z objawami dny moczanowej jest błyszcząca, napięta, szybko dochodzi do złuszczania się naskórka oraz występuje rumień. Stawy są tak bolesne, że uniemożliwia to ruch. Nieleczony napad dny moczanowej trwa od 10 do 21 dni i ustępuje samoistnie.

Leczenie dny moczanowej
Pierwszą czynnością jest badanie krwi. To z niego dowiadujemy się o stężeniu kwasu moczowego. Jeżeli już wiemy, że jest go za dużo należy zrobić wszystko, by go obniżyć. Zaleca się przyjmowanie leków przeciwzapalnych oraz zmiana wielu nawyków w tym żywieniowych. Zalecana jest redukcja masy ciała u osób otyłych, dieta uboga w puryny, unikanie picia alkoholu.
Dieta przy dnie moczanowej powinna ograniczać puryny – związki zawarte w największych ilościach w mięsie i jego przetworach. Dieta niskopurynowa jest bardzo istotnym uzupełnieniem leczenia dny moczanowej, musi być kontynuowana nawet po ustąpieniu dolegliwości bólowych. Należy pamiętać o obfitym nawadnianiu organizmu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto