Diamenty odkryte w Toruniu, czyli toruńskie firmy w prestiżowym rankingu [ZDJĘCIA]

UM Torunia
Diamenty odkryte w Toruniu, czyli toruńskie firmy w prestiżowym rankingu [ZDJĘCIA] UM Toruń
24 toruńskie firmy zostały nagrodzone w prestiżowym rankingu Diamenty Forbesa. 13 maja 2014 r. odbyła się gala wręczenia wyróżnień.

Diamenty odkryte w Toruniu, czyli toruńskie firmy w prestiżowym rankingu [ZDJĘCIA]

Diamenty Forbesa to przedsiębiorstwa handlowe i produkcyjne najszybciej podnoszące swoją wartość. Ranking – już po raz ósmy - opracowała redakcja miesięcznika Forbes i wywiadownia gospodarcza BISNODE. Lista Diamentów jest opracowana na podstawie szwajcarskiej metody wyceny wartości firm. Uwzględnia ona zarówno wyniki finansowe, jak i wartość majątku poszczególnych przedsiębiorstw. Oceniany jest też potencjał firmy - wielkość realizowanych inwestycji oraz zdolność do powiększania sprzedaży i zysków.

Z naszego regionu do tegorocznego zestawienia trafiły 154 firmy. Wśród nich znalazły się 24 firmy z Torunia, w tym uplasowana najwyżej, na 30 pozycji wśród dużych firm w Polsce, Plastica sp. z o.o., mająca co prawda siedzibę w Kowalewie Pomorskim, ale należąca do grupy Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych.

Kujawsko-Pomorska Gala Diamentów Forbesa odbyła się 13 maja 2014 r. w toruńskim hotelu Bulwar. Nagrody wręczyli laureatom b. wicepremier, minister finansów Jan Vincent Rostowski, prezydent Torunia Michał Zaleski i zastępca prezydenta Ludwik Szuba.

- Najlepszą wizytówką nagradzanych firm jest opinia samego Forbesa, iż w ich słowniku nie ma słowa „kryzys”. I jest to opinia bardzo trafna - mówił do laureatów prezydent Torunia Michał Zaleski.

W grupie firm średnich (przychody od 50 do 250 mln PLN) nagrodzono 5 przedsiębiorstw z Torunia: JMS sp. z o.o, Tormar sp. z o.o., Apator SA, Kverneland Group Polska sp. z o.o. i Przedsiębiorstwo Awix Oil.

W grupie małych firm (przychody od 50 do 50 mln PLN) znalazło się 18 toruńskich przedsiębiorstw:

 • Bella Handel sp. z o.o.
 • Energoserv Pomorze sp. z o.o
 • Eltel Networks Toruń SA
 • AIS PI sp. z o.o.
 • Durcon Company of Poland sp. z o.o.
 • Rollstick Toruń sp. z o.o.
 • Bausan Aluminium sp. z o.o.
 • Sorimex sp. z o.o. spółka komandytowa
 • Aniro Grupa Handlowa sp. z o.o.
 • Firma Handlowa Euro Drób Bis Joanna Dec i Ryszard Dec spółka jawna
 • MRJ Metal Recycling sp. z o.o.
 • Biurex spółka jawna A. Dwórznik i Wspólnik
 • Tioman sp. z o.o.

LISTA NAGRODZONYCH w Kujawsko-Pomorskiem

Firmy pretendujące do miana Diamentu Forbesa muszą spełnić bardzo wyśrubowane kryteria. Wywiadownia Bisnode Polska zebrała dane o podmiotach gospodarczych, które złożyły w terminie raporty do Krajowego Rejestru Sądowego w 2013 roku. Eliminowane są przedsiębiorstwa znajdujące się w upadłości lub likwidacji. Powstała baza blisko 3 tys. przedsiębiorstw, którym został przyznany pozytywny rating wiarygodności, a więc takich, które są rentowne (na podstawie wskaźników EBIT i ROA), mają wysoką płynność bieżącą i nie zalegają z płatnościami. Przedsiębiorstwa spełniające wszystkie te warunki musiały również wykazać się dodatnim wynikiem finansowym oraz wartością kapitałów własnych.

Pod uwagę wzięto firmy, które w 2012 r. osiągnęły przychody ze sprzedaży na poziomie co najmniej 5 mln złotych. Co do zasady, wyeliminowano instytucje finansowe, takie jak banki, ze względu na różnice dotyczące kategorii bilansowych występujące między nimi a firmami produkcyjnymi czy handlowymi. W konsekwencji na liście Diamentów znalazły się przedsiębiorstwa, które osiągnęły największy przeciętny roczny wzrost wartości.

Wszyscy nagrodzeni są laureatami i mają prawo posługiwać się tytułem Diament Forbesa 2014.

Biedronka wycofuje jaja z chowu klatkowego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.