Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawne Koszary przy Mickiewicza w Toruniu będą remontowane. Tak wyglądają obecnie

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Tak wyglądają słynne koszary w Toruniu.
Tak wyglądają słynne koszary w Toruniu. Grzegorz Olkowski
Koszary przy ulicy Mickiewicza 146-150 to kiedyś był "zły adres" w Toruniu. Lokatorzy tu jednak się zmienili, a w gminnych budynkach z pruskiego muru zaczął się wielki remont. Potrwa do września 2022 roku i kosztować będzie ponad 5 mln zł. Za rok koszary będą nie do poznania! Zarówno dla ich 500 lokatorów, jak i innych torunian.

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

a

Wielki remont w koszarach w Toruniu

Koszary to budynki przy ulicy Mickiewicza 146, 148 i 150. Należą do miasta. W tych trzech budynkach znajduje się 141 mieszkań, z czego połowa to lokale socjalne. Mieszka w nich prawie pół tysiąca osób! Nieremontowane od lat domy wyglądały po prostu strasznie. Teraz to się jednak zaczyna zmieniać - wielki remont już tutaj ruszył.

- Wierzymy, że lokatorzy jego efekty uszanują - mówi Monika Mikulska, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu.

Polecamy

Olbrzymia metamorfoza koszar jest możliwa dzięki Gminnemu Programowi Rewitalizacji. Koszt całego remontu przekracza 5 mln 235 tysięcy złotych. Wkład własny wniosła gmina, ale inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie pieniądze z Brukseli.

- Dofinansowanie z Unii Europejskiej do remontu pierwszego budynku jest na poziomie 67 proc., drugiego - 84 proc., a trzeciego 86 proc. Zakres prac jest naprawdę szeroki. Dodam, że szczegółowo uzgodniony z miejskim konserwatorem zabytków - zaznacza dyrektor Mikulska.

Co się zmieni w koszarach? Elewacje, dachy, okna, instalacje...

To, że metamorfoza już ruszyła, widać gołym okiem. Robotnicy pracują już chociażby przy remoncie elewacji. To jednak tylko jeden z elementów całego remontu, którego wykonawcą jest firma Ars Renowacje spółka z.o.o spółka komandytowa z Torunia.

Zakres remontu obejmuje: odnowienie ceglanych elewacji, wymianę drewnianych elementów konstrukcyjnych budynków, wymianę pokryć dachowych, obróbki blacharskie, częściowe deskowanie budynków, montaż rynien, wymianę kominów, wykonanie stolarki okiennej w częściach wspólnych budynków, wymianę pionów wentylacyjnych w środku domów oraz generalne uporządkowanie instalacji na koszarach (znikną wszystkie kable na zewnątrz etc.). Poza tym miasto z własnego budżetu, już poza programem rewitalizacyjnym, przeznaczyło 90 tysięcy zł na wiaty śmietnikowe.

- A co z klatkami schodowymi? - pytają lokatorzy. Pytanie jest w pełni uzasadnione, bo to akurat wspólna przestrzeń, która wręcz błaga o remont. Oczywiście, np. ściany klatek niszczone były przez samych mieszkańców koszar, ale działo się to całymi latami. Dziś w budynkach przy ulicy Mickiewicza 146,148 i 150 naprawdę nie brakuje rodzin, które chcą żyć normalnie o potrafią dbać o otoczenie.

Dyrektor Monika Mikulska odpowiada, że oczekiwanie takiego remontu jest zrozumiałe.
- Klatki schodowe będą remontowane, tyle że w dalszej perspektywie, po zakończeniu obecnie rozpoczętego etapu rewitalizacji i w miarę pozyskiwania dofinansowań z zewnątrz - mówi.

Kiedyś koszary to był "zły adres" w Toruniu. Ale ta epoka przechodzi do historii

Przez całe dekady koszary przy Mickiewicza owiane były złą sławą. Dawniej było tu za sprawą samych lokatorów i ich gości po prostu niebezpiecznie. Nie brakowało mieszkańców wchodzących w konflikty z prawem, problemowych nastolatków, aktów agresji i wandalizmu. Wśród lokatorów socjalnych natomiast dominowali ci... niepłacący.

Jedni adresu "Mickiewicza 144-150" wręcz się wstydzili i starali się jak najszybciej z niego uciec. Inni, jak choćby popularny wśród elanowców "Tyson" z dumą prezentowali, że stamtąd pochodzą i to ich ukształtowało. Najgorsze czasy koszar przeszły już jednak do historii. Zmienili się lokatorzy, zmienia się ich otoczenie.

Historia pruskiego muru w Toruniu. Koszary to ich część

Dawne koszary ułanów przy ulicy Mickiewicza przypominają czasy XIX-wiecznej twierdzy Toruń. Stanowiły one część nieistniejącego już obszernego kompleksu koszarowego. Całe założenie powstało w 1884 roku dla 4. Pułku Ułanów von Schmidta w pobliżu pośredniego fortu artyleryjskiego IVa Heinrich von Plauen (obecny fort IX Bolesław Chrobry). Rozmieszczone było między obecnym zachodnim krańcem ulic Mickiewicza i Broniewskiego na obszarze o powierzchni około 10 hektarów.

Polecamy: Lubisz Toruń i jego historię? Dołącz do nas >> TUTAJ <<

Od wschodu, zachodu i północy kompleks zamykały budynki stajni. Na osi północ-południe całego założenia stały budynki: kuchni, stajni, wozowni, kuźni. Od południa natomiast znajdowały się trzy wolnostojące budynki mieszkalne (pod adresem ul. Mickiewicza 146, 148, 150) oraz budynek administracyjny. Tylko te obiekty zachowały się do naszych czasów. Pozostałe zostały rozebrane, a na ich miejscu w latach 90. XX wieku zbudowano osiedle bloków mieszkalnych "Zieleniec" - podaje Toruński Portal Turystyczny.
[przycisk_galeria]
Zachowane do dziś trzy budynki mieszkalne wybudowane są na planie wydłużonego prostokąta (dług. 94 m) z ryzalitem środkowym oraz dwoma skrzydłami bocznymi. Budynki są dwukondygnacyjne, a części ryzalitowe oraz skrzydła - trzykondygnacyjne. Zbudowane zostały w technice szkieletowej (pruski mur), w jej odmianie "technicznej". W Toruniu ten nurt architektury szkieletowej był często stosowany w końcu XIX w. w zabudowie ówczesnych dzielnic miasta - zaznaczają autorzy opisu.

ZAINTERESOWANYM POLECAMY DO CZYTANIA:

  • "Zabytki toruńskie młodszego pokolenia – Budownictwo szkieletowe w Toruniu: pruski mur – nielubiane dziedzictwo", pod redakcją Katarzyny Kluczwajd.
  • "Zabytki toruńskie młodszego pokolenia" - to seria książek pod redakcją naukową Katarzyny Kluczwajd ukazująca się od 2015 roku. Książki z tejże serii są owocem – pracą zbiorową, która powstaje zawsze po odbytych sesjach tematycznych organizowanych przez Oddział Toruński Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto