Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czytaj skład produktów! Te składniki powodują raka! Oto substancje barwiące, które mogą skrócić tobie życie

tw
Substancje barwiące, które dodaje się do produktów spożywczych, mogą być syntetyczne lub naturalne. Niektóre z nich zwiększają ryzyko rozwoju poważnych chorób, w tym nowotworów. Których barwników lepiej unikać?

WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Substancje barwiące, które dodaje się do produktów spożywczych, mogą być syntetyczne lub naturalne. Niektóre z nich zwiększają ryzyko rozwoju poważnych chorób, w tym nowotworów. Których barwników lepiej unikać? WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Press
Substancje barwiące, które dodaje się do produktów spożywczych, mogą być syntetyczne lub naturalne. Niektóre z nich zwiększają ryzyko rozwoju poważnych chorób, w tym nowotworów. Których barwników lepiej unikać?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Dodatki do żywności to sama chemia?

Dodatki do żywności, które są oznaczone na etykietach symbolami E100-E199, to związki chemiczne, mające na celu utrwalenie barwy i nadanie atrakcyjnego koloru produktom spożywczym.

Wyniki licznych badań naukowych potwierdzają, że niektóre z nich wpływają niekorzystnie na naszą kondycję zdrowotną. Barwniki spożywcze możemy znaleźć w licznych artykułach. Należą do nich m.in.

Polecamy

  • napoje gazowane,
  • cukierki,
  • żelki,
  • lody,
  • drażetki,
  • budynie,
  • kisiele w proszku, desery,
  • płatki kukurydziane,
  • ketchupy,
  • gotowe sosy,
  • zupy instant,
  • dżemy i przetwory owocowe.

Barwienie żywności jest znane od bardzo dawna. Można to robić pomocą koszeliny, kurkumy, szafranu czy tumeryku. Niestety, w wielu przypadkach stosuje się ich syntetyczne zamienniki.

Barwiona żywność. Na co powinniśmy uważać?

Robiąc zakupy, powinniśmy uważać na żółcień chinolinową (E104), którą znajdziemy nie tylko w puszkowanych owocach, masach cukierniczych, ale także w suplementach diety i lekach. Stała obecność w diecie tego barwnika może powodować reakcje alergiczne i nadpobudliwość u dzieci. Naukowcy podejrzewają, że ta substancja może wykazywać właściwości kancerogenne. W wielu państwach Unii Europejskiej stosowanie tego barwnika w produkcji żywności jest zakazane. Niestety, w naszym kraju nadal jest chętnie wykorzystywany przez producentów.

Azorubina jest rakotwórcza! Uważaj przy wyborze produktów

Innym szkodliwym barwnikiem jest azorubina (E122). - Azorubina, jeśli chodzi o badania na zwierzętach, ma potwierdzone działanie kancerogenne. Wiemy o tym, że może być rakotwórcza - ostrzega dr Magdalena Cubała-Kucharska w rozmowie z WP abcZdrowie.

Jesteśmy wzrokowcami, więc kolorowe produkty wydają nam się zdrowsze. Warto jednak pamiętać, że piękny wygląd produktu często nie pokrywa się z prozdrowotnymi walorami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto