Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy wójt gminy Wielka Nieszawka straci stanowisko? Jest inicjatywa jego odwołania

Krzysztof Lietz
Krzysztof Czarnecki jest wójtem od jesieni 2018 roku, stanowisko objął po rządzącym gminą przez 24 lata Kazimierzu Kaczmarku.
Krzysztof Czarnecki jest wójtem od jesieni 2018 roku, stanowisko objął po rządzącym gminą przez 24 lata Kazimierzu Kaczmarku.
Grupa 14 mieszkańców gminy Wielka Nieszawka zawiadomiła niedawno wójta Krzysztofa Czarneckiego o o zamiarze przeprowadzenia referendum w sprawie jego odwołania przed upływem kadencji. W połowie stycznia przyszłego roku okaże się, czy referendum się odbędzie.

Zobacz wideo: Jakie opony wybrać? Zimowe czy całoroczne?

Będzie odwołanie wójta w Nieszawce?

- Podjęte przez moich przeciwników działania w celu przeprowadzenia referendum w mojej ocenie stanowią próbę destabilizacji gminy. Dlatego zwracam się do mieszkańców gminy z prośbą o niepodpisywanie list poparcia referendum w sprawie mojego odwołania – komentuje tę sytuację wójt Krzysztof Czarnecki, który szerzej odniósł się do sytuacji na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Dodajmy, że wójt Krzysztof Czarnecki dwukrotnie, w roku 2020 i 2021, nie otrzymał wotum zaufania od Rady Gminy, chociaż to gremium udzielało mu co roku absolutorium z wykonania budżetu gminy. Wśród zapalnych tematów jest m.in. sprawa połączeń autobusowych gminy z Toruniem oraz stawek za wywóz śmieci

Zobacz koniecznie

Jak sprawa możliwości odwołania wójta wygląda od strony ustaw o samorządzie terytorialnym i referendum lokalnym?

  • Zgodnie z prawem inicjatorzy referendum powiadamiają pisemnie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą ludową wójta oraz komisarza wyborczego i w terminie 60 dni od powiadomienia zbierają podpisy wyborców ją popierających.
  • Termin ten mija w przypadku gminy Wielka Nieszawka w połowie stycznia 2022 roku i nie może być przedłużony.
  • Aby referendum mogło zostać zorganizowane, inicjatywę musi poprzeć co najmniej 10 procent osób uprawnionych do głosowania.

W ostatnich wyborach samorządowych, w 2018 roku, w gminie Wielka Nieszawka były 3842 osoby uprawnione do głosowania. Tak więc, aby referendum się tam odbyło, musi pod wnioskiem o jego zorganizowanie podpisać się 384 osoby.

  • Referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich, a w tym przypadku tak jest, jest ważne w przypadku, gdy udział w nim weźmie nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.
  • Nie ma przy tym znaczenia, czy liczba osób, które wzięły udział w referendum wyniosła co najmniej 30 procent uprawnionych do głosowania. Dlaczego? Wskazany w ustawie o referendum lokalnym ten akurat warunek ważności referendum dotyczy wyłącznie referendów w sprawach innych niż odwołanie organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich.

Do tematu wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto