Czy słuchanie audiobooków może być dziecinnie proste? Oczywiście!

Materiał informacyjny AUDIOTEKA SPÓŁKA AKCYJNA
Ktoś mógłby zapytać – co może być trudnego w słuchaniu i korzystaniu z zasobów audio? Jednak jak pokazują badania, wiele osób w Polsce w dalszym ciągu unika audiobooków i podcastów, twierdząc, że to nie dla nich. A może po prostu nikt im nie pokazał, jak podejść do tego metodycznie i z przyjemnością.

Przedstawiamy Ci pomysły, dzięki którym słuchanie różnego rodzaju treści audio – superprodukcji, audioseriali czy podcastów - stanie się przyjemne i jeszcze bardziej efektywne niż do tej pory. W tym artykule pokażemy Ci, jak świat audio może zyskać zupełnie inny wymiar. Jak słuchać kilku rzeczy równolegle? Jak kończyć każdą z pozycji, którą uruchomiłeś w swojej aplikacji Audioteki, bez frustracji i negatywnych emocji?

Oto przed Tobą 8 skutecznych, sprawdzonych i dobrych porad, które można zastosować, rozpoczynając swoją przygodę z audiobookami.

Określ z samym sobą - tylko tak szczerze - czego potrzebujesz w chwili obecnej najbardziej. Czy będzie to relaks z medytacjami, wartościowa rozrywka w postaci audioserial, poszerzenie wiedzy biznesowej potrzebnej w twoje pracy lub powtórki z języków obcych, bo wybierasz się na wakacje do Hiszpanii, Włoch? A może audiobooki dla dzieci, aby wprowadzić je w świat literatury, zapoznać z lekturami szkolnymi lub nie zwariować z nimi przez 3 h w samochodzie w drodze do dziadków czy na dłuższą wycieczkę?

Zastanów się gdzie, a co jeszcze ważniejsze, kiedy realnie możesz i chcesz słuchać treści audio.
Okazji do tego, aby słuchać audiobooków jest naprawdę dużo. Wystarczy wymienić kilka sytuacji, takich jak zanurzenie się w świat literatury podczas jazdy samochodem lub rowerem, spaceru, gotowania, sprzątania, a może przed snem dla wyciszenia. Wybierz czas i czynność, która sprawi że dany tytuł Ci ją uprzyjemni. To bardzo istotne w szczególności dla wszystkich osób odkrywających nowy wymiar literatury. Wsłuchanie się w swoje potrzeby i możliwości sprawi, że tak szybko nie zrezygnujesz z tej nowej formy poznawania światów, ludzi i dobrze opowiedzianych historii.

Zrób plan minimum.
Wybierz tylko dwie pozycje do słuchania w tygodniu i wraz ze wzrostem zainteresowania dodawaj kolejne pozycje. Dlaczego proponujemy takie rozwiązanie? Plan minimum sprawi, że nie będziesz czuł się skołowany, jeżeli nie uda Ci się wysłuchać wszystkich pozycji znajdujących się w serwisie. Psychologowie wielokrotnie powtarzają w swoich wynikach obserwacji, że większe zadowolenie i chęć kontynuacji danego nawyku czy projektu odnajdujemy, kiedy konkretne czynności doprowadzamy do końca. Nie ma nic bardziej frustrującego dla osób lubiących czytać lub słuchać niż 5 rozpoczętych tytułów i braku możliwości lub chęci do dokończenia ich.

Staraj się słuchać dwóch pozycji naprzemiennie w różnych porach dnia.
Wybierz np. jedną pozycję biznesową/rozwojową/językową i słuchaj jej rano, kiedy masz większą zdolności przyswajania potrzebnych informacji. A druga pozycja niech przypadnie na popołudnie lub wieczór dla rozrywki lub relaksu. Zwiększy to zdecydowanie szansę, że wysłuchasz audiobooków i podcastów do końca, ponieważ nie będziesz znudzony treścią.

Wybierz lektora miłego dla Twojego ucha
Przed tym jak zdecydujesz się wysłuchać audiobooka w całości, posłuchaj jego próbek. Wybieraj lektorów, którzy nie będą Cię denerwowali od pierwszych minut. Słuchanie powinno być przyjemnością, a nie katowaniem się tylko i wyłącznie dla zasady.

Notuj
Dzięki notowaniu i zapisywaniu tytułów, które już przesłuchałeś będziesz miał poczucie sprawczości, a po dłuższym czasie poczucie dumy z listy poznanych pozycji. Dobrym i dodatkowym pomysłem może stać się stworzenie folderu lub notatnika, w którym będziesz zapisywał najciekawsze treści – nawet jeżeli będzie to jedno ważne zdanie, które pozyskałeś podczas słuchania audiobooków lub podcastów.

Dostosuj prędkość odtwarzania pozycji do Twoich potrzeb
W aplikacji Audioteki masz możliwość zwolnienia trybu słuchania lub przyspieszenia prędkości odtwarzania danego tytułu. Każdy audiobook ma inny rytm, a w wyniku tego masz szansę, aby decydować o tym, jaki tryb słuchania jest dla ciebie optymalny.

Szukaj rekomendacji
Baw się i odkrywaj nowy wymiar książek i całej literatury w różnych inspirujących wymiarach. Sprawdzaj polecenia oraz listy nowości lub czytaj opinie użytkowników, które znajdziesz przy pozycjach. Warto abyś pamiętał, że świat audio to nie tylko single voice czyli audiobooki przeczytane przez jednego lektora bez muzyki. W obecnym czasie mamy bardzo dynamiczny rozwój całego świata audio i aplikacji, gdzie znajdziesz audio seriale, które wciągają tak samo jak najlepsze pozycje na Netflix z wartką akcją, kilkoma lektorami/aktorami i oprawą dźwiękową. Pamiętaj też, że wisienką na torcie audio są tak zwane superprodukcje, czyli utwory audio wyprodukowane jak filmy tylko bez obrazu. Dlaczego? W takich produkcjach udział bierze od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet kilka setek lektorów, przygotowywane są specjalne efekty dźwiękowe, a oryginalna muzyka pisana jest przez znanych kompozytorów i muzyków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy słuchanie audiobooków może być dziecinnie proste? Oczywiście! - Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie