Czy egzema może nawracać?

Materiał informacyjny La Roche-Posay
Egzema to bardzo problematyczna choroba skóry, mająca swoje źródło w genach osoby chorującej. Jakie są objawy egzemy i jak sobie z nią radzić? Czy to schorzenie może nawracać?

Egzema – co to dokładnie jest?

Egzema, czyli atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, to przewlekła zapalna choroba o podłożu genetycznym. Podstawowymi objawami niniejszego schorzenia są liszaje na skórze, którym towarzyszy silny świąd. Zmiany skórne pojawiają się nagle, po czym powiększają się, aby następnie przejść do reemisji choroby. Atopowym zapaleniem skóry nie można się zarazić, więc kontakt z osobą cierpiącą na to schorzenie jest całkowicie bezpieczny. W celu zdiagnozowania egzemy niezbędna jest wizyta u lekarza, bowiem AZS bywa wielokrotnie mylone z łuszczycą, świerzbiączką objawową i świerzbiączka letnią.

Etapy AZS

W medycynie, zgodnie z kryterium wieku chorującego, wyszczególnia się trzy fazy choroby, do których należą:

  • faza niemowlęca, występująca do drugiego roku życia, charakteryzująca się strupami i zmianami wysiękowymi na skórze twarzy, głowy, rąk, nóg i tułowia,
  • faza dziecięca, występująca między trzecim a jedenastym rokiem życia, objawiająca się zmianami skórnymi na zgięciach łokciowych i kolanowych, czasami łupieżem białawym i zapaleniem czerwieni wargowej,
  • faza młodzieżowa i osób dorosłych, łącząca symptomy fazy niemowlęcej i dziecięcej, często towarzyszą jej pobrużdżenia i pogrubienia warstwy skóry.

Nie wszyscy chorujący muszą przechodzić przez każdy z etapów choroby. Egzema jest schorzeniem, które może pojawić się w każdym wieku i często zdarza się, że ujawnia się u osób dorosłych, które nigdy wcześniej nie miały jej objawów.

Przyczyny AZS

Jak już wcześniej wspomniano, egzema jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Osoby posiadające AZS mają wrodzoną skłonność do reakcji alergicznych i nadmiernej suchości skóry, która nie jest w stanie dostatecznie ochronić się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Do wystąpienia objawów egzemy niezbędne są zatem zarówno predyspozycje genetyczne, jak i również konkretne czynniki środowiskowe. Czynnikami wpływającymi na pojawienie się objawów egzemy są:

  • alergeny,
  • skrajne temperatury powietrza oraz wahania temperatur,
  • poziom wilgotności powietrza,
  • zakażenia,
  • preparaty drażniące.

Leczenie AZS

Pomimo że całkowite wyleczenie egzemy jest niemożliwe, istnieje wiele metod pozwalających na ograniczenie jej symptomów. AZS to choroba nawrotowa, co oznacza, że w każdej chwili jej objawy mogą pojawić się ponownie. Jeśli czynniki powodujące uczulenie są znane, chory powinien dołożyć wszelkich starań, aby w miarę możliwości wyeliminować je ze swojego otoczenia. Unikanie kontaktów z alergenami można uznać za najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób zmniejszenia objawów AZS.

W leczeniu egzemy istotny udział odgrywają także maści i kremy pomagające naprawić i złagodzić nadwyrężony naskórek. Popularne w walce ze schorzeniem są leki przeciwzapalne, takie jak np. takrolimus i pimekrolimus, oraz leki przeciwuczuleniowe i immunosupresyjne. Ważny wpływ na skuteczność leczenia egzemy ma tryb życia prowadzony przez chorego. Bardzo niekorzystny wpływ na walkę z AZS mają alkohol, papierosy, niewłaściwa dieta i nadmierny stres. Z uwagi na dokuczliwy świąd towarzyszący egzemie, część chorujących drapie skórę, czego następstwem jest zaostrzenie objawów. Ponadto drapanie prowadzi do łuszczenia i pogrubienia skóry, a także do powstawania blizn.

Osoby borykające się z AZS powinny wystrzegać się przebywania w upale oraz kąpania się w gorącej wodzie, bowiem zbyt wysoka temperatura nasila rozwój choroby. Przy egzemie należy zwrócić szczególną uwagę na reakcję skóry na poszczególne kosmetyki, głównie te o intensywnym zapachu, np. wody toaletowe i perfumy. Niestety istnieje wiele czynników sprzyjających rozwojowi AZS, na których działanie jest się nieustannie narażonym. Jednym z takich czynników jest stale zwiększające się zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Osoby chorujące na egzemę powinny unikać grubych ubrań, głównie wełnianych i tych ze sztucznych materiałów, a także dbać o czystość w domu.

Dodaj ogłoszenie