Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Eko-Patrol Głównego Instytutu Górnictwa pomoże w walce ze smogiem [ZDJĘCIA]

BR
Dzisiaj po raz pierwszy na terenie miasta pomiary wykonywał Eko-Patrol Głównego Instytutu Górnictwa. W kilku dzielnicach Częstochowy badano problem smogu, wykorzystując do tego specjalnie wyposażony bus oraz nowoczesnego drona. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk już zapowiedział, że Eko-Patrol będzie przyjeżdżał pod Jasną Górą w miarę potrzeb.

Jak podkreśla, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, wykorzystanie Eko-Patrolu GIG to kolejne działanie miasta na rzecz rozwiązywania problemu ze smogiem. Eko-Patrol ma pomóc w lokalizowaniu tych mieszkańców, którzy palą w piecach złym paliwem. Straż Miejska wyposażona w wyniki pomiarów, zapuka wraz z urzędnikami do największych trucicieli i pobierze od nich próbki do przebadania.

- Wierzę, że pojawianie się specjalistycznego sprzętu na naszym terenie wpłynie na większą odpowiedzialność częstochowian dotyczącą tego, co spalają w swoich piecach – mówił podczas prezentacji prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Miasto zwiększa kwoty dotacji np. do wymiany pieców, dofinansowuje OZE, przekonuje mieszkańców do wspólnej dbałości o powietrze, wnioskuje o lepsze antysmogowe regulacje prawne. Musi jednak szukać także coraz skuteczniejszych metod kontroli, stąd współpraca z Głównym Instytutem Górnictwa.

GIG ma wspomóc antysmogowe działania Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta oraz Straży Miejskiej, która kontroluje podejrzanie dymiące prywatne posesje (od początku roku strażnicy podjęli już – głównie w wyniku zgłoszeń i interwencji mieszkańców – ponad 600 takich interwencji).

Główny Instytut Górnictwama możliwość monitorowania jakości powietrza poprzez mobilne laboratorium pomiarowe, nazywane Eko Patrolem GIG. Na zestaw badawczyEko Patrolu GIG składa się samochód elektryczny wyposażony w stację meteo i platformy pomiarowe oraz dron z autorskimi czujnikami GIG.

Metoda pomiaru pozwala zarówno na ocenę gęstości zapylenia, jak i rozkładu granulometrycznego pyłów, w szczególności frakcji wdychalnych: PM1, PM2.5 i PM10, oraz relacji CO do CO2 w spalinach. Dzięki zastosowaniu drona, diametralnie skraca się czas procedury kontrolnej, bo urządzenie pobierając próbkę dymu wydobywającą się z komina, natychmiast bada jej skład. Za pomocą specjalnego oprogramowania dane trafiają do operatora i są zapisywane w bazie. Zgromadzone dane opracowywane są następnie w formie raportu z przeprowadzonych badań i analiz wraz z ich interpretacją i wizualizacją.

I chociaż Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego twierdzi, że dron jest rozwiązaniem nieskutecznym, bo wyniki takich pomiarów nie mogą być wykorzystane w sądzie, to jednak w tym przypadku trudno się z nim zgodzić, że taki wydatek nie ma sensu. Dzięki Eko-Patrolowi będzie można bowiem namierzyć z dużą dokładnością mieszkańców, którzy trują środowisko naturalne. Poza tym przedstawiciele GIG przekonują, że po podłączeniu odpowiedniej aparatury takie wyniki mają wymagane akredytacje.

Miasto jednak nie kupi własnego busa i wyspecjalizowanego drona tak, jak proponowali radni PO. Częstochowa ograniczy się do zapraszania Eko-Patrolu w określone dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto