Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cyfrowa telewizja naziemna – jak wybrać antenę?

Redakcja
fotolia.pl
Wraz z końcem lipca 2013 roku, w Polsce wyłączone zostaną nadajniki naziemnej telewizji analogowej, co oznacza, że nasze ulubione kanały będziemy mogli oglądać jedynie w technologii cyfrowej DVB-T.

Warto przygotować się do tego już teraz i spokojnie skompletować wszystkie potrzebne do odbioru elementy. Dziś pomagamy wybrać odpowiednią antenę.
Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, odbiór telewizji cyfrowej nie nastąpi samoistnie, bez jakiejkolwiek ingerencji z naszej strony. Abyśmy mogli po naciśnięciu guzika na pilocie cieszyć się z nowej technologii, musimy przede wszystkim zadbać o odpowiednią antenę. Bo w większości przypadków te obecnie stosowane nie zdadzą egzaminu.
- Często zgłaszają się do nas ludzie zdziwieni, że pomimo tego, iż kupili dekoder, nie mogą oglądać telewizji. Cierpliwie tłumaczymy, że potrzebują jeszcze właściwie dobranej i prawidłowo ustawionej anteny – mówi Maciej Ostrowski, licencjonowany monter TV, ekspert firmy Pogotowie Antenowe 24h.
Specjalista przyznaje, że określenie „Antena dedykowana do odbioru telewizji cyfrowej", to jedynie slogan mający na celu zachęcenie klienta, ale żeby oglądać telewizję po wyłączeniu nadajników analogowych, musimy zaopatrzyć się w antenę działającą w odpowiedniej częstotliwości. W prawie wszystkich przypadkach, będzie więc konieczna większa lub mniejsza modyfikacja całej obecnej instalacji.
Dla kogo są anteny pokojowe?
- Wyróżniamy dwa rodzaje anten: pokojowe i montowane na zewnątrz. Antena pokojowa, choć na pewno jest bardziej estetyczna i łatwiej ją zamontować, sprawdzi się niestety w niewielu przypadkach. Nie dajmy więc nabrać się sprzedawcom zachwalającym takie rozwiązanie – dodaje technik.
Aby taka antena spełniała swoje funkcje, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musi być zamontowana odpowiednio wysoko – jeśli więc nasze osiedle lub miejscowość położone jest nieco niżej np. w dolinie, to możemy zapomnieć o prawidłowym odbiorze sygnału z takiego odbiornika.
Istotne są także wszystkie naturalne przeszkody - wysokie drzewa czy budynki, które mogą uniemożliwić nam oglądanie telewizji cyfrowej. Nie bez znaczenia jest też odległość od nadajnika – powyżej 10 km od niego, anteny te w zasadzie stają się bezużyteczne.
- Równie ważne jest, że antena pokojowa odbiera zbyt słaby sygnał, by móc oglądać telewizję na więcej niż jednym odbiorniku. Jakiekolwiek próby wzmacniania sygnału nie mają zwyczajnie sensu, bo i tak będzie on słaby i „zaszumiony". Jeżeli więc będziemy go modyfikować, to tylko pogorszy sprawę – uważa przedstawiciel Pogotowia Antenowego 24h.
Dlaczego lepiej wybrać antenę zewnętrzną?
Ekspert przyznaje, że dużo skuteczniejszym rozwiązaniem wydaje się więc być wybór anteny montowanej na zewnątrz budynku. Niestety, w ogromnej większości przypadków stare anteny używane do odbioru telewizji analogowej, pracują w innej częstotliwości i nie nadają się do odbioru sygnału cyfrowego.
Jak wyjaśnia Maciej Ostrowski, sygnał nadawany cyfrowo nie może być ani za silny, ani zbyt słaby. Nie może również zawierać błędów, gdyż tylko minimalna ich ilość w przekazie, pozwoli cieszyć się dobrym odbiorem telewizji. Przy sygnale analogowym, w przypadku spadku jakości sygnału, program zaczynał „śnieżyć" - telewizja cyfrowa po prostu przestanie być dostępna.
Najlepszym wyjściem dla mieszkańców domków jednorodzinnych, gdzie działa kilka różnych odbiorników, będzie zatem postawienie masztu telewizyjnego z zestawem kilku anten. Pozwoli to wszystkim użytkownikom cieszyć się niezakłóconym obrazem w najwyższej jakości.
Czy można oglądać telewizję cyfrową w bloku?
Doświadczony monter Pogotowia Antenowego 24h uważa, że jedynie w nowych blokach, zbudowanych zwykle po roku 2005, anteny zbiorcze umiejscowione na dachach pozwolą odbierać sygnał telewizji cyfrowej. Starsze budynki mają najczęściej instalacje od lat niekonserwowane, przystosowane do odbioru zupełnie innych częstotliwości.
Innym problemem mogą być nasi sąsiedzi. Mowa bowiem o innych blokach, które często skutecznie tłumią sygnał telewizyjny. Dlatego też, jeśli mieszkamy na parterze lub pierwszym piętrze i mamy przed sobą kolejny wysoki budynek musimy niestety zapomnieć o oglądaniu telewizji cyfrowej.
- W pozostałych przypadkach nie będzie problemów z odbiorem. Oczywiście powinniśmy zachować ostrożność przed zakupem anteny pokojowej, ale odpowiednio ustawiona antena zewnętrzna da nam dostęp do najpopularniejszych kanałów TV – podpowiada monter Pa24h.
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając antenę?
Zdaniem specjalisty, podstawowym warunkiem jest to, by antena pracowała w paśmie UHF. Jeśli mieszkamy w mieście lub w odległości ok. 5 km od niego, nie ma potrzeby inwestowania w anteny cechujące się najbardziej zaawansowanymi rozwiązaniami, gdyż sygnał telewizyjny jest zwykle w tych miejscach na tyle silny, że wystarczy nam antena o podstawowych parametrach. Mocniejsze sprawdzą się z kolei przy dystansie od nadajnika przekraczającym 30 km.
Powinniśmy też uważać nie nieuczciwych producentów i sprzedawców – często jest tak, że cena anteny drastycznie wzrasta, jeśli zostanie atrakcyjnie opakowana. Nie dajmy się więc zwieść, gdyż zwykle wszystkie podstawowe parametry i jakość odbieranego sygnału są w obu przypadkach identyczne. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cyfrowa telewizja naziemna – jak wybrać antenę? - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto