Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej bliźniąt w Bydgoszczy

Ewa Piątek
Ewa Piątek
W Bydgoszczy rodzi się coraz więcej bliźniąt. - W województwie w 2007 r. urodziło się ich 473. W 2008 roku było ich 588 - informuje Karolina Hunker z Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.

Aż 353 urodzeń podwójnych w 2008 roku odnotowano w miastach. O skali zjawiska świadczą także dane ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Biziela - tylko na 2,5 tysiąca porodów w minionym roku było aż 65 bliźniąt.

- Najczęściej dwoje dzieci rodzą kobiety w wieku 35-39 lat - opowiada doktor nauk medycznych Rafał Adamczak, ordynator oddziału patologii wczesnej ciąży i rozrodu w tym szpitalu. - Zwykle rodzicami są małżeństwa, które walczyły z niepłodnością. W wyniku stymulacji lekami nie ma pojedynczych jajeczek, ale jest ich wiele. I z tego powodu dochodzi do podwójnego zapłodnienia.

Dlatego okazuje się, że tylko co piąte tzw. urodzenie mnogie to bliźnięta jednojajowe (takie same pod względem genetycznym). Grubo ponad połowa to dzieci o tej samej płci. Wbrew obiegowym opiniom, antykoncepcja i palenie papierosów nie ma wpływu na to, czy ciąża jest podwójna, czy pojedyncza.

- Częściej pojawiają się bliźnięta w rodzinach, w których wcześniej także rodziło się dwoje dzieci na raz - twierdzi doktor Adamczak. - Takie skłonności są zwykle dziedziczone po linii żeńskiej. Wpływ na rodzaj ciąży ma także środowisko i jakość życia.

Podwójna ciąża to podwójne szczęście, ale także, o czym niewiele osób wie, spore ryzyko.

- Szacunkowo podaje się, że 20-50 bliźniąt na tysiąc umiera. Tymczasem w przypadku ciąży pojedynczej zakłada się, że umrze 4-10 dzieci - wskazuje doktor Adamczak. - Ryzyko jest na przykład związane z tym, że w przypadku ciąż bliźniaczych dochodzi do przedwczesnych porodów.

Pewne schorzenia dotyczą tylko ciąż mnogich - na przykład TTTS - zespół przetoczenia między bliźniakami. Zespół rozwija się wskutek przecieku krwi od jednego z płodów do drugiego. Dlatego tak ważne jest, aby kobieta była pod czujną opieką lekarza. Wtedy można zapobiec wystąpieniu wielu schorzeń i wad rozwojowych. Istotne jest, aby poród odbywał się w szpitalu przygotowanym na przyjęcie bliźniąt.

- Podwójna ciąża bywa naprawdę ciężka - opowiada Aleksandra Horoszczuk, mama 6-dniowych dziewczynek Antosi i Lenki. - W czasie ciąży aż sześć razy byłam w szpitalu, a przez trzy miesiące pojawiały się skurcze. Było bardzo ciężko, ale teraz gdy patrzę na dziewczynki, jestem szczęśliwa.

W rodzinie męża pani Aleksandry były już bliźnięta.

- Mój dziadek miał brata urodzonego w tym samym dniu - mówi Bartosz Horoszczuk.

Najwięcej bliźniąt rodzi się w Nigerii. Powyżej 20 ciąż na tysiąc jest mnogich, w Polsce, podobnie jak w całej Europie Zachodniej, Ameryce Północnej i Australii - od 8 do 20, a najmniej w Japonii. Badania dowodzą, że najczęściej ciąże mnogie występują u rasy czarnej, potem białej, a najrzadziej wśród żółtej.

źródło: W Bydgoszczy rodzi się coraz więcej bliźniąt

Zobacz też:

Dzieci odwiedziły redakcję [wideo]

**](https://bydgoszcz.naszemiasto.pl/dzieci-odwiedzily-redakcje-wideo/ar/c2-2936732)


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto