Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co ze śmiercią małżonka? Będą zmiany w emeryturze po mężu? Podwójne świadczenie po śmierci najbliższego

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Lewica złożyła projekt renty wdowiej na nowych zasadach. Chcą wprowadzić korzystniejsze zasady. A jakie obowiązują obecnie? Omówiliśmy je w głównej części artykułu. Tu przedstawiamy proponowane zmiany dla seniorów >>>>>
Lewica złożyła projekt renty wdowiej na nowych zasadach. Chcą wprowadzić korzystniejsze zasady. A jakie obowiązują obecnie? Omówiliśmy je w głównej części artykułu. Tu przedstawiamy proponowane zmiany dla seniorów >>>>>Pixabay
Coraz częściej mówi się o wprowadzeniu emerytury po mężu. Jest to określenie na tzw. rentę rodzinną, która ma przysługiwać zarówno współmałżonkowi, jak i jego rodzicom, dzieciom, a także wnukom czy rodzeństwu. To, kto będzie się o nią starać, determinuje jej wysokość. A o jakich warunkach tutaj mowa? Kto może otrzymać tego typu środki?

Spis treści

Zobacz wideo: Waloryzacja 2023. Takie mają być podwyżki emerytur

od 16 lat

Emerytura po mężu - przepisy

Obowiązujące obecnie przepisy wskazują na to, że w chwili śmierci małżonka zarówno wdowa, jak i wdowiec mogą zdecydować, co będzie dalej się działo z emeryturą osoby zmarłej. Tu opcje są dwie.

  1. Można zachować swoje pełne świadczenie i zrezygnować z emerytury osoby zmarłej.
  2. Można zrezygnować z własnej emerytury i pobierać niepełne świadczenie osoby zmarłej.

Polecamy

Wydawać się może, że nie warto przyjmować tylko części świadczenia osoby zmarłej kosztem własnej emerytury. Często jednak jest wyraźna dysproporcja między emeryturą żony i męża - wtedy zwykle to on ma o wiele wyższe świadczenia. Finansowo opłaca się więc podjąć tego typu decyzję. Zdaniem części społeczeństwa, a także i środowisk politycznych jest to niewłaściwy wybór i teraz przepisy powinny zostać zmienione.

Kiedy wdowa otrzyma emeryturę po mężu?

Obecnie, jeśli wdowa chce pobierać emeryturę po mężu, musi zrezygnować z własnego świadczenia. Co więcej, musi spełnić dowolny z poniższych warunków:

  • W chwili śmierci małżonka musi być całkowicie niezdolna do pracy lub musi mieć ukończone 50 lat;
  • Musi mieć ukończone 50 lat lub być osobą niezdolną do pracy już po śmierci męża, ale najpóźniej w czasie 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania dzieci;
  • Musi wychowywać co najmniej jedno z dzieci, wnuków bądź też rodzeństwa, którzy są uprawnieni do renty po zmarłym - dotyczy to limitu do 16 lat lub do 18 r.ż, jeśli dzieci uczą się w szkole.
  • Musi sprawować opiekę nad dzieckiem, które jest całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub jest niezdolne do pracy i uprawnione do renty rodzinnej.

Wdowa bez źródła utrzymania

Jeśli wdowa nie spełnia żadnego z powyższych warunków, może otrzymywać rentę rodzinną, czyli emeryturę po zmarłym, o ile nie ma źródła utrzymania. Wtedy środki będzie ona otrzymywać przez rok od śmierci współmałożnka - nie dłużej niż dwa lata, jeśli będzie uczestniczyć w szkoleniu kwalifikującym do pracy zarobkowej.

Polecamy

Ile wynosi emerytura po mężu w 2023 roku?

Obecnie wysokość renty rodzinnej jest uzależniona od liczny osób, które ją pobierają. W każdym przypadku wdowa musi zrezygnować z jego świadczenia. Zamiast tego otrzyma:

  • 85 proc. świadczenia zmarłego, jeśli tylko ona jest uprawniona do jego otrzymywania;
  • 90 proc. świadczenia, jeśli są uprawnione 2 osoby (np. żona i dziecko);
  • 95 proc. świadczenia zmarłego, jeśli do świadczenia uprawnione są 3 i więcej osób - może to być żona i kilkoro dzieci lub inni członkowie rodziny.

Dodatkowo emerytura po mężu podlega corocznej waloryzacji i nie może być mniejsza niż najniższe świadczenie. Oznacza to, że minimalną kwotą od 1 marca 2023 roku jest 1588,44 zł brutto.

Podwójne świadczenie emerytalne - propozycja Lewicy

W galerii przedstawiamy pomysł, jaki jakiś czas temu zaproponowała Lewica. Dotyczy on właśnie podwójnego świadczenia w postaci emerytury po mężu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto