Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co wykopali budowlańcy na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu? Mamy zdjęcia!

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Tak w piątek wyglądał wykop u wylotu ul. Łaziennej. Widać wylot XIX-wiecznego kanału burzowego i nawarstwienia nabrzeża.
Tak w piątek wyglądał wykop u wylotu ul. Łaziennej. Widać wylot XIX-wiecznego kanału burzowego i nawarstwienia nabrzeża. Szymon Spandowski
Podczas budowy dwóch pawilonów z tarasami na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu robotnicy odkopali XIX-wieczne kanały burzowe. Mogą odkryć znacznie więcej, bo przecież w miejscu bulwaru od średniowiecza znajdował się toruński port. Prace nie są jednak prowadzone pod nadzorem archeologa!

Zobacz wideo: Sprawdzamy, co w Polsce drożeje najszybciej:

Na toruńskim bulwarze, u wylotu ul. Łaziennej i Żeglarskiej trwa budowa dwóch pawilonów usługowych z tarasami. Na miejscu pracują koparki, które usunęły elementy bulwaru i zaczęły się wgryzać głębiej w ziemię. Trafiły na wyloty XIX-wiecznych kanałów burzowych. W związku z tym na forach miłośników dawnego Torunia od kilku dni trwają gorące dyskusje. Padają pytania o nadzór archeologiczny i to, kto zezwolił na tego typu prace w takim miejscu?

Co w tym miejscu jest wyjątkowego? Zanim na przełomie lat 60. i 70. toruńskie nabrzeże zostało przykryte betonem, był tam port. Główny port miasta, który istniał od średniowiecza. Nasze okno na świat i źródło dawnej potęgi. Niewiele jest miejsc dla rozwoju i historii Torunia istotniejszych. Teren portu w zasadzie nigdy nie został przebadany przez archeologów, chociaż ślady przeszłości pojawiały się tam bardzo często, o różnych zabytkach wykopanych przy okazji różnych prac budowlanych gazety informowały już w XIX wieku.

Czy na bulwarze można jeszcze coś znaleźć?

Skoro jednak pół wieku temu powstał bulwar, zaś wcześniej zbudowano tam linię kolejową, magazyny itp, to może już nie ma tam czego szukać? Otóż nie! Tarasy bulwaru częściowo pokrywają się z tarasami dawnego nabrzeża. U wylotu ul. Łaziennej nad kanałem burzowym widać ślady wykopu, jaki powstał podczas jego budowy, obok jednak nawarstwienia są nietknięte. Nikt tam ziemi nie przekopywał od ponad 130 lat. Czy w związku z tym, zamiast koparki i odbierających ziemię z gruzem ciężarówek, na bulwarze nie powinni się pojawić archeolodzy? Co tam się w ogóle teraz dzieje?

- W trakcie prac przy budowie pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim u wylotu ul. Łaziennej i Żeglarskiej natrafiono na fragmenty kanałów burzowych z lat 90. XIX w. Stosowna decyzja na prace związane z rewitalizacją bulwaru była wydana przez Miejskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu. Natomiast zgodnie z kompetencjami, pozwolenia w zakresie prac ziemnych (archeologicznych) wydaje Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków - wyjaśnia Małgorzata Litwin z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia. - 16 września pracownicy Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków dokonali wizji lokalnej i wykonali dokumentację fotograficzną, na miejscu był też archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. W gestii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest ustalenie konieczności objęcia w/w inwestycji nadzorem archeologicznym. Z wizji wynika, że takiej konieczności nie stwierdzono. Czekamy jeszcze na oficjalne potwierdzenie WKZ, natomiast Wydział Inwestycji i Remontów UMT tak czy inaczej zabezpieczy kanał burzowy i wykona jego obejście zgodnie z projektem realizowanych prac.

Wykopom na bulwarze przyglądali się fachowcy, jednak może warto by było, aby po kilku dniach przyjrzeli się im jeszcze raz?
Przetarg na budowę pawilonów został ogłoszony na początku tego roku. Są to jedyne elementy z koncepcji rewitalizacji bulwaru, jakie w tej chwili doczekają się realizacji.

Co z modernizacją bulwaru?

- Obecnie w budżecie są zapisane środki dotyczące wyłącznie budowy pawilonów jako ,,Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego pod kątem rozwoju infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na potrzeby związane z obsługą ruchu turystycznego generowanego przez rzekę'' w kwocie 7,7 mln zł. Pozostała część Bulwaru jest w wykazie Wieloletniej Prognozy Finansowej jako zadanie rezerwowe możliwe do uruchomienia w przypadku pozyskania środków zewnętrznych - tłumaczyła w styczniu na naszych łamach Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto