Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co wspólnego ma warta 350 mln złotych rozbudowa szpitala na Bielanach z pisklakami?

redakcja, (mo)
Tak ma wyglądać szpital na Bielanach po przebudowie
Tak ma wyglądać szpital na Bielanach po przebudowie Jacek Smarz
Trwa właśnie okres lęgowy ptaków. Co ciekawe, wpływa to na wielką inwestycję, jaką jest generalna rozbudowa toruńskiego szpitala wojewódzkiego. Inwestycja wiąże się z częściową wycinką drzewostanu, naturalnego siedliska ptactwa.

Wykonawca znany jest od kilku miesięcy, ale dotąd nie widać żadnych oznak początku rozbudowy szpitala na Bielanach. Czy ma to związek się z okresem lęgowym ptaków?

Żeby mogły wjechać na teren budowy spychacze, najpierw trzeba wyciąć drzewa.

Wydana przez Urząd Miasta zgoda na wycinkę w sumie 1801 drzew obowiązywała do końca 2015 roku, a potem została przedłużona do końca tego roku. Pierwszego marca zaczął się sezon lęgowy ptaków. Potrwa do 15 października.

- Można wycinać drzewa w okresie lęgowym. Nawet jeśli są niezasiedlone gniazda, ale zgodę wydać musi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy - tłumaczy Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta.

Jak twierdzi Aleksander Szczęsny, prezes Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych (spółki, która prowadzi inwestycję), wycinka drzew będzie przebiegać etapami. Najpierw znikną te przy szpitalu.

- Gwarantuję, że żaden ptak nie ucierpi. Trzeba będzie wejść na każde drzewo i sprawdzić, czy są tam gniazda. A jeśli są, to czy są w nich ptaki. Zajmie się tym wyspecjalizowana firma. Jesteśmy w stałym kontakcie z fachowcami, w tym z biologami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Istnieją sposoby zapewnienia ptakom innej możliwości bytowania.

Podstawą do wydania pozwolenia na likwidację gniazd ptaków jest ekspertyza ornitologiczna.

- Jest możliwa wycinka w okresie lęgowym, ale tylko wtedy, gdy niemożliwe jest zrobienie tego w innym czasie. Są gatunki objęte ścisłą kontrolą, a wtedy pozwolenie może wydać generalna dyrekcja. Gdy chodzi o ptaki objęte częściową ochroną, my wydajemy zgodę - mówi Dariusz Górski, rzecznik RDOŚ w Bydgoszczy.

W przetargu na głównego wykonawcę rozbudowy WSZ w Toruniu o zlecenie walczyło dziesięć firm z całej Polski . 30 grudnia 2015 ogłoszono decyzję. Za najkorzystniejszą ofertę uznano tę złożoną przez konsorcjum Budimex z Warszawy i Ferrovial Agroman z Madrytu, wartą 336.413.825,65 zł brutto.

- Na początku marca dokumenty wysłaliśmy do Urzędu Zamówień Publicznych. Czekamy na akceptację całej procedury przetargowej. Potem będzie można podpisać umowę - dodaje prezes Szczęsny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto