Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co można przynieść do jadłodzielni po Wielkanocy w Toruniu? Nawet pisanki i sałatki!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Nie marnujmy! Przynośmy do jadłodzielni. W Toruniu działa ich już pięć, w Lubiczu - szósta. Adresy: w artykule.
Nie marnujmy! Przynośmy do jadłodzielni. W Toruniu działa ich już pięć, w Lubiczu - szósta. Adresy: w artykule. fb (wszystkie fot.)
Nie marnujmy jedzenia, które zostanie nam z wielkanocnego stołu! W Toruniu zanieść je można do 5 jadłodzielni, a szósta czeka w Lubiczu. -Przynieść można prawie wszystko, łącznie z pisankami, ciastami, sałatkami. Grunt, żeby były zapakowane i opisane - mówi Sylwia Kowalska, społeczniczka.

Zobacz wideo: Waloryzacja 2022 - od marca podwyżki

od 16 lat

Jedzenie drożeje, a potrzebujących osób wkoło przybywa. To kolejny argument za tym, by nie wyrzucać żywności do śmietnika. Torunianie dobrze już o tym wiedzą, bo w mieście działa łącznie aż 5 jadłodzielni. Szósta w maju otwarta zostanie na Wrzosach. Kolejna natomiast czeka w Lubiczu.

Co można z Wielkanocy przynieść do jadłodzielni?

Jadłodzielnie to drewniane szafy z lodówkmi. Przy każdej znajdziemy instrukcję. Przypomnijmy jednak podstawowe zasady. Żywność może przynieść tutaj każdy. Częstować się nią - też każdy. Nie jest tu ważny status materialny tylko idea niemarnowania jedzenia. Choć, nie ma co kryć, często to osoby w kryzysie częstują się produktami z szaf.

Absolutnie nie przynosimy do jadłodzielni trzech rzeczy: alkoholu, surowego mięsa i surowych jaj (lub potrwa je zawierających). Poza tym przynieść można wszystko, byle było zdatne do spożycia. Mogą to być zarówno gotowe towary, których nadmiar zostanie nam po świątecznych zakupach (np. majonez, pieczywo, ziemniaki etc.), jak i przetwory czy całe dania.

- Sałatka jarzynowa z majonezem? Ugotowane twardo jaja? Ciasta? Tak, wszystko to można do jadłodzielni oddać! Komuś się przyda, nie zmarnuje się, a nam pozostanie poczucie wykonania dobrej roboty. Ważne przy takich wielkanocnych przysmakach jest tylko to, by je zapakować i opisać. Słoik czy pudełko powinny mieć np. karteczkę opisującą, co to jest i kiedy zostało przygotowane. I wystarczy - objaśnia Sylwia Kowalska, społeczniczka, która wraz z Michałem Piszczkiem stworzyła sieć jadłodzielni.

Gdzie stoją i jak działają jadłodzielnie? Przypominamy

W samym Toruniu działa już 5 jadłodzielni. Każda czynna jest całą dobę. Adresy? Przypomnijmy. Targowisko Manhattan przy ul. Działowskiego na Rubinkowie, targowisko przy Szosie Chełmińskiej, ul. Krasińskiego na Bydgoskim Przedmieściu (obok Domu Kultury), ul. Waryńskiego 19, ul. Sukiennicza na starówce (przy siebie stowarzyszenia "Wędka). W Lubiczu natomiast szafa stoi przy sklepie ABC na ul. Kołłątaja 2.

W maju ruszy jadłodzielnia na Wrzosach!

Za sprawą wspomnianych społeczników oraz Rady Okręgu Wrzosy już niebawem, bo w maju, otwarta zostanie w mieście kolejna jadłodzielnia - wspólna dla Wrzosów i osiedla JAR. Lokalizacja jest wybrana; stolarz również. Co jednak najważniejsze - są też wolontariusze. Bez nich takie przedsięwzięcie nie powiodło by się, bo porządku przy szafach i żywności trzeba pilnować.

-Muszę tu podkreślić, że to absolutnie nowe osoby, z którymi dotąd nie współpracowaliśmy. I to jest piękne! W Toruniu idea ratowania żywności trafiła na podatny grunt i ciągle się rozwija. Oczywiście, jeśli ktoś jeszcze chce do nas wolontariacko dołączyć, może czuć się zaproszonym. Szczegóły zawsze są na naszym fanpage'u - kończy Sylwia Kowalska.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Jadłodzielnie Foodsharing Toruń - pod tym hasłem zainteresowani znajdą toruńskie jednodzielnie na Facebooku.

WARTO WIEDZIEĆ: Przynajmniej połowa jedzenia marnuje się w domach!

  • *Polacy marnują 4,8 miliona ton żywności rocznie. To oznacza, że co sekundę wyrzucamy do kosza 150 kg jedzenia. Czy to dużo w porównaniu z innymi krajami?
  • *Nie tylko Polacy wyrzucają do kosza mnóstwo jedzenia. W Wielkiej Brytanii marnuje się rocznie prawie 7 milionów ton żywności, a w Stanach Zjednoczonych aż 40 milionów ton, czyli 30 proc. wyprodukowanej żywności, czy można byłoby nakarmić nawet kilkaset milionów osób.
  • *Badania pokazują, że w Polsce to właśnie w naszych domach marnuje się najwięcej żywności, bo aż 50-60 proc. Pozostała część jest marnowana w sektorach produkcji rolniczej, przetwórstwa, transportu i magazynowania, a także w handlu i gastronomii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto