Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dla mieszkańców Torunia może oznaczać nowelizacja "ustawy śmieciowej"?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, gminy będą mogły m.in. indywidualnie rozliczać mieszkańców budynków wielorodzinnych z obowiązku selektywnego zbierania odpadów. Zdjęcie z toruńskiej sortowni przy ul. Kociewskiej
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, gminy będą mogły m.in. indywidualnie rozliczać mieszkańców budynków wielorodzinnych z obowiązku selektywnego zbierania odpadów. Zdjęcie z toruńskiej sortowni przy ul. Kociewskiej Jacek Smarz
Gminy będą mogły indywidualnie rozliczać mieszkańców budynków wielorodzinnych z obowiązku selektywnego zbierania odpadów. Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, jaką kilka dni temu podpisał prezydent Duda, daje również możliwość odstępstwa od pięciopojemnikowej zbiórki odpadów.

Nowelizacja ustawy śmieciowej. Mieszkańcy z bloków będą rozliczani osobno?

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację "ustawy śmieciowej". Jakie nowe przepisy wejdą dzięki temu w życie i co mogą one zmienić w Toruniu? Przede wszystkim daje ona gminom możliwość indywidualnego rozliczania mieszkańców budynków wielorodzinnych z obowiązku segregacji odpadów. Z tym od dawna jest problem, który do tej pory miał być rozwiązywany na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej. Zmiana przepisów rewolucji na tym polu jednak raczej nie przyniesie.

- Wprowadzenie takiego rozwiązania wymaga wprowadzenia systemu identyfikacji wytwórcy odpadów (obowiązek wyrzucania odpadów oznakowanych kodami kreskowymi lub chipami). Pojemniki na odpady wyposażone w specjalne czytniki to rozwiązania bardzo drogie i do tej pory praktycznie niestosowane w Polsce - wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego. - Koszty te zgodnie z przepisami musiałby ponieść właściciel nieruchomości.

Toruń. Kto może zwolnić gminy z obowiązku wystawiania pięciu pojemników?

Poza tym zmiany dają gminom możliwość pokrywania części kosztów gospodarowania odpadami ze środków własnych, które nie pochodzą z pobieranych od mieszkańców opłat śmieciowych. Zwalnia także gminy z obowiązku odbioru bioodpadów w sytuacji, gdy mieszkańcy zagospodarowują je sami czyli je kompostują. To się ma wiązać ze zniżkami opłat za śmieci, co w Toruniu teoretycznie już funkcjonuje. Nowelizacja pozwala także na odstępstwo od pięciopojemnikowej zbiórki odpadów, jednak w tej sytuacji gminy będą musiały otrzymać zgodę Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Istotną zmianą jest także wzrost stawek opłat za odpady, które powstają w nieruchomościach niezamieszkanych, czyli np biur czy centrów handlowych. Wygląda jednak na to, że w Toruniu zarządcy tych nieruchomości skutków nowelizacji nie odczują.

- My i tak stosujemy niższe opłaty, ponieważ musimy być konkurencyjni - mówi Piotr Rozwadowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu.

Polecamy

W Toruniu sposób rozliczania pozostanie bez zmian?

Nowelizacja wprowadza wreszcie maksymalną opłatę śmieciową przy naliczeniu jej w oparciu o zużycie wody. Czy to oznacza, że sposób naliczania opłat będzie się zmieniał?

- Stawka opłaty za odbiór odpadów uzależniona od ilości zużytej wody to jedna z dopuszczalnych metod ustalenia wysokości tej opłaty - wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel. - W Toruniu wysokość opłaty zależy od liczby mieszkańców w danym lokalu i sposób ustalenia tej opłaty pozostaje niezmieniony.

Polecamy

Część przepisów wprowadzonych dzięki nowelizacji wejdzie w życie po dwóch tygodniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, część natomiast będzie obowiązywała od 1 stycznia 2022 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto