Ciemno na ulicach Torunia. Miasto musi maksymalnie oszczędzać prąd. Jak?

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
To nie fotomontaż. Tak wygląda Toruń po zmroku.
To nie fotomontaż. Tak wygląda Toruń po zmroku. Agnieszka Bielecka
Udostępnij:
Miasto musi maksymalnie oszczędzać, by przeżyć wzrost cen energii elektrycznej o blisko 90 proc. już w pierwszym kwartale bieżącego roku. I nie chodzi już tylko o ciemne ulice, ale i szereg innych działań. Urzędnicy przedstawili prezydentowi plan, a Michał Zaleski wydał konkretne zalecenia. Jakie?

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

Zacznijmy o tego, co każdy torunianin widzi gołym okiem. Toruń kolejny już rok po zmroku miejscami tonie w ciemnościach. I to się w 2022 roku nie zmieni.

- Wyłączenie jednej trzeciej oświetlenia ulicznego (przede wszystkim w miejscach niezabudowanych) i iluminacji będzie kontynuowane w tym roku. W 2021 roku przyniosło to miastu około 2 mln 100 tys. zł oszczędności, a ceny energii elektrycznej na razie na I kwartał 2022 roku wzrosły o około 90 procent - podkreśla Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta miasta.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

W październiku zeszłego roku ze względu na duży wzrost cen kontraktów na dostawy energii na rok 2022 prezydent Michał Zaleski podjął decyzję o zakupie energii elektrycznej tylko na pierwszy kwartał br. Taka sytuacja nie zdarzyła się w Toruniu dawno. Ostrożność była jednak w pełni uzasadniona. Dopiero w piątek, 21 stycznia, na platformie zakupowej zostało umieszczone ogłoszenie o postępowaniu przetargowym na pozostałe trzy kwartały. Cudów nie się co spodziewać - i tak będzie drogo.

Ceny energii wzrosły w całej Europie. Toruń jest w identycznym kryzysie co inne samorządy w kraju. Drastyczne podwyżki będą wiązały się na pewno z większymi kosztami utrzymania placówek oświatowych, obiektów publicznych, czy też komunikacji miejskiej.

Wyłączenie co trzeciej miejskiej latarni i rezygnacja z iluminacji zabytków to tylko jedno z pól, na którym Toruń zmuszony jest szukać oszczędności energetycznych. Jakie są inne? Oto szczegóły.

1. Wykaz miejskich budynków, które najbardziej "żrą prąd". I plan działania

Urzędnicy z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT przedstawili prezydentowi cały wykaz miejskich budynków, z wyszczególnieniem budynków o relatywnie wysokim zużyciu energii oraz wysokiej mocy zamówionej. Do tego: projekt oszczędnościowych działań doraźnych dla tych miejsc oraz listę budynków, w których możliwe jest natychmiastowe ograniczenie zużycia prądu. Na biurko Michała Zaleskiego trafił też program docelowego wdrożenia zmniejszenia zapotrzebowania na energię.

- Staramy się na bieżąco pozyskiwać informacje o działaniach zmniejszających zużycie energii, m.in. zapoznajemy się z rozwiązaniami zastosowanymi w innych miastach. Jesteśmy też na etapie pozyskiwania oprzyrządowania metodologicznego do tworzenia programów oszczędnościowych. Chcemy wprowadzić zasady kontroli, nadzoru i wsparcia dla jednostek gminnych w zakresie oszczędności - mówi Anna Kulbicka-Tondel.

2. Oszczędzać ma każdy miejski urząd i każda instytucja podległa gminie

Oszczędzanie prądu to teraz obowiązek w każdej miejskiej jednostce: od Urzędu Miasta Torunia przez szpital miejski, DPS po szkoły i przedszkola oraz placówki kulturalne. -WGK przedstawił prezydentowi informacje dotyczące możliwych działań oszczędnościowych w Toruniu. Na jej podstawie prezydent zobowiązał wszystkie podległe mu jednostki samorządowe do doraźnego maksymalnego ograniczenia zużycia energii właśnie ze względu na istotny wzrost kosztów - podkreśla rzeczniczka prezydenta.

3. Inwestycja w panele fotowoltaiczne. W tym roku zyska je przynajmniej 6 szkół i Teatr Baj Pomorski

Fotowaltaika się opłaca - co do tego nikt już obecnie niema wątpliwości. W Toruniu i całym kraju przybywa domów z takimi instalacjami, tym bardziej, że można na ten cel pozyskać dotacje.

W sytuacji, gdy ceny prądu dla miasta tak drastycznie wzrosły, ten kierunek inwestycji jest po prostu koniecznością. -W 2022 roku zainstalowanych będzie w Toruniu przynajmniej 7 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 329 kWp na sześciu obiektach szkolnych i Baju Pomorskim - przekazuje Anna Kulbicka-Tondel.

Niedawno miasto ogłosiło przetarg (w kategorii powyżej 130 tys. zł) na budowę fotowaltaiki. Zyskać ją mają konkretnie:

  • Szkoła Podstawowa nr 18 im. Arkadego Fiedlera przy ul. Wyszyńskiego,
  • Szkoła Podstawowa nr 16 przy ul. Dziewulskiego,
  • Szkoła Podstawowa nr 24 im. Bohaterów Września 1939 przy ul. Ogrodowa 3/5,
  • Szkoła Podstawowa nr 31 przy ul. Dziewulskiego 41B,
  • Zespół Szkół nr 26 przy ul. Fałata 88/90,
  • Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich przy ul. Osikowej 17
  • oraz wspomniany Teatr „Baj Pomorski” przy ul. Piernikarskiej 9.

4. Szybkie działania tam, skąd ucieka energia. Przykładem internat X LO przy Placu św. Katarzyny

Miasto podjęło już konkretne działania zmierzające do oszczędności energii (nie tylko elektrycznej) w zabytkowym budynkach. Nie jest tajemnicą, że to one często okazują się tymi "punktami krytycznymi" na mapie najbardziej energochłonnych miejskich obiektów. W sukurs przyszedł tutaj Polski Ład, umożliwiający dofinasowanie.

17 stycznia ogłoszony został przetarg pod hasłem "Poprawa efektywności energetycznej zabytkowych budynków oświatowych – termomodernizacja kompleksowa internatu nr 1 i 2 przy Placu Św. Katarzyny 9 w Toruniu- X LO”. W ramach tej inwestycji nie tylko budynki mają być docieplone i wyremontowane. Zakres robót zakłada także montaż instalacji fotowoltaicznej oraz wymianę instalacji elektrycznej.

WARTO WIEDZIEĆ. Z drastycznymi podwyżkami mierzyć się muszą wszystkie miasta.

  • Poznań. Tutaj podwyżka cen energii elektrycznej w największym stopniu wpłynie na wzrost kosztów komunikacji miejskiej (o ok. 20 mln zł) oraz oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnych (o ok. 9 mln zł). Wzrosły już np. ceny biletów na pływalniach miejskich, podwyżki planowane są również w poznańskim ZOO. Miasto w napięciu czeka na ciąg dalszy, czyli informacje o tym, ile dokładnie zapłaci za gaz.
  • Nowy Sącz. "Cena energii dla miasta Nowego Sącza wzrosła o 180 proc., a gazu o 480 proc." – informowała Ludomir Handzel, prezydent miasta.
  • Z podobnymi problemami muszą mierzyć się wszystkie miasta w Polsce. Drastyczne podwyżki będą wiązały się na pewno z większymi kosztami utrzymania placówek oświatowych, obiektów publicznych, czy też komunikacji miejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie