Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawe znalezisko pod Grunwaldem w Toruniu. Co odkryli archeolodzy? [zdjęcia]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Odkryty na budowie toruńskiego Teatru Muzycznego doskonale zachowany fragment średniowiecznych fortyfikacji odsłania brygadzista Mirosław Mączkowski
Odkryty na budowie toruńskiego Teatru Muzycznego doskonale zachowany fragment średniowiecznych fortyfikacji odsłania brygadzista Mirosław Mączkowski Grzegorz Olkowski
Podczas badań związanych z budową Teatru Muzycznego w Toruniu archeolodzy odkryli doskonale zachowane pozostałości średniowiecznych murów miejskich. Jak się prezentują?
od 16 lat

O znalezisku poinformował niedawno na Facebooku Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

"Archeolog prowadząca badania na terenie dawnego kinoteatru Grunwald w Toruniu, adaptowanego na siedzibę Teatru Muzycznego, poinformowała Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o odkryciu fragmentu świetnie zachowanego średniowiecznego muru zewnętrznego fosy nowomiejskiej - czytamy. - Obecnie trwają prace mające na celu odsłonięcie i zadokumentowanie niezwykle cennych reliktów architektury, pozwolą one na podjęcie decyzji co do dalszych losów zabytku. Toruńskie służby konserwatorskie już podjęły decyzję, że odkryty fragment muru będzie musiał być zachowany i wkomponowany w projektowaną przestrzeń Teatru Muzycznego".

Polecamy

Będzie to wymagało korekty projektu, co może wpłynąć na harmonogram prac. Nowy budynek i tak rodzi się w bólach, z drugiej strony jednak takie są uroki miasta z niezwykle bogatą historią.

- Można się było tego spodziewać, w każdym wykopie na terenie toruńskiej starówki czy w jej sąsiedztwie mogą pojawić się pamiątki przeszłości - mówi Lech Narębski, toruński konserwator i znawca miejskich fortyfikacji. - Ten mur znakomicie wyznacza zasięg strefy UNESCO. Mam nadzieję, że uda się go wkomponować w projekt.

Co jeszcze kryje ziemia w tej okolicy?

Jest to kolejne tego typu znalezisko w tym rejonie. Kilka lat temu, podczas budowy sali gimnastycznej IV Liceum Ogólnokształcącego światło dzienne ujrzały elementy przyczółka mostu zwodzonego Bramy Świętego Jakuba. Relikty samej bramy pasjonaci dawnego Torunia mieli nadzieję zobaczyć przy okazji przebudowy dawnej pralni garnizonowej, jednak nadzieje te okazały się płonne.

Kiedy powstało kino Grunwald i co tam było wcześniej?

Odnaleziony mur znajdował się pod budynkiem kina Grunwald, jak to się zatem stało, że nie został on znaleziony podczas budowy kina? Prowadzone obecnie prace są nazywane adaptacją budynku dawnego kina Grunwald na potrzeby Teatru Muzycznego. Ile z budynku kina zostało, każdy widzi. Gmach domu żołnierza, którego częścią było kino, został oddany do użytku w kwietniu 1933 roku. Wtedy mówiło się o budowie domu żołnierza, gdy w rzeczywistości była to adaptacja budynku magazynowego z czasów pruskich, podobnego do tego, w jakim mieści się dziś Wojskowa Komenda Uzupełnień. Magazyn został gruntownie przebudowany, jednak poza jego ściany twórcy domu żołnierza nie wyszli. Informacji o ewentualnych tego typu znaleziskach podczas budowy magazynu, jak dotąd nie znaleźliśmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto