Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciechocińskie tężnie jak nowe. Solanka znów służy zdrowiu. Warto z Torunia wybrać się do uzdrowiska

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Ciechocińskie tężnie po renowacji
Ciechocińskie tężnie po renowacji Mikołaj Kuras dla UMWK-P
Na maj planowane jest uroczyste otwarcie po renowacji tężni solankowych w Ciechocinku. Efekty prac można podziwiać w uzdrowisku już teraz.

Zobacz wideo: 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika w woj. kujawsko-pomorskim.

od 16 lat

Zakończyła się gruntowna renowacja tężni solankowych, symbolu Ciechocinka. Do dyspozycji mieszkańców, kuracjuszy i turystów jest już cały kompleks tężniowy z grotą solankową i tarasami widokowymi. Jego uroczyste otwarcie po renowacji zaplanowano w maju.

Pod tężniami: solanka dla zdrowia

- Tężnie w Ciechocinku są unikatowym zabytkiem techniki, ważnym elementem architektonicznym, celem spacerów kuracjuszy i zwykłych turystów. Cieszy fakt, że mieszkańcy i nasi goście od samego początku sezonu turystycznego będą mogli spędzać czas w wyjątkowym otoczeniu, korzystając z dobrodziejstw zdrowotnych solanki – mówi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Polecamy

Renowacja tężni była prowadzona na zlecenie Uzdrowiska Ciechocinek. To spółka samorządu województwa.

Remont objął dwie z trzech drewnianych, pokrytych tarniną konstrukcji, z których paruje aromatyczna solanka – tej przy deptaku, przy której robią selfie niemal wszyscy odwiedzający Ciechocinek goście (nr 1), i sąsiedniej (nr 3) – oraz remont obsługującej cały kompleks przepompowni solanki, a także zagospodarowanie terenu wokół (ścieżki, oświetlenie, zieleń).

Polecamy

Jak podaje Urząd Marszałkowski, w obu obiektach wbudowano nową tarninę, wymieniono także elementy konstrukcyjne, balustrady i koryta solankowe. Wyczyszczone i uszczelnione zostały zbiorniki solankowe. Pod tężnią nr 1 wyremontowano przejście, a w środkowej części wymieniono drzwi zewnętrzne. W tężni nr 3 zamontowano nowe schody z poręczami i przeprowadzono prace budowlane na pomostach. Całość wieńczy odnowiony symbol Ciechocinka – drewniany wiatrak. Modernizację przeszła też przepompownia. Ekipa wymieniła pompy, rury spustowe i instalacje sanitarne, a także pokrycie dachu. Budynek został gruntownie odświeżony, położono nowe tynki, okładziny ścienne i posadzki. Z myślą o spacerowiczach w otoczeniu przepompowni oraz przy obu tężniach urządzono także nowe alejki.

Koszt renowacji kompleksu tężni w Ciechocinku to 22 miliony złotych. Inwestycja została wsparta z funduszy Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020 (RPO). Na renowację przekazano z tego źródła 15 mln zł.

Przypomnijmy, że tężnie solankowe początkowo były urządzeniami do przemysłowej eksploatacji podziemnych złóż soli. Szybko zamieniono je w miejsca służące naturalnym inhalacjom na gruncie modnej w XIX wieku medycyny fizykalnej. Można spotkać je w wielu miasteczkach Europy. Te w Ciechocinku są jednak wyjątkowe - stanowią największy tego typu kompleks w Europie.

Tężnie w Ciechocinku mają prawie 200 lat

Pierwsze dwie tężnie wybudowano w Ciechocinku w latach 1824-1828, według projektu Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach. Inicjatorem przedsięwzięcia był Stanisław Staszic, jeden z twórców koncepcji przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. Ma on swój pomnik, dłuta Edwarda Haupta, w ciechocińskim Parku Tężniowym. Trzecia tęźnia powstała w Ciechocinku w 1859 roku.

Polecamy

Ciechocińskie tężnie w liczbach:

  • 10 metrów – szerokość tężni,
  • 15 metrów – wysokość tężni,
  • 363 metry – długość tężni nr 3,
  • 655 metrów – długość tężni nr 1,
  • 21,6 mln złotych – wartość zakończonej właśnie inwestycji,
  • 15 mln złotych – wartość dofinansowania inwestycji w ramach RPO WK-P,
  • 1824-1828 – w tych latach powstała najstarsza tężnia.

[przycisk_galeria]
Dodajmy, że kolejny etap modernizacji przechodzą także tężnie w Inowrocławiu. Prace obejmują 28 przęseł inhalatorium, wymienione zostaną także podłogi tarasu widokowego.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto