Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Choroby nerek a wzrost temperatury. Sprawdź czego unikać, by nie chorować!

mf
Choroby nerek, jednego z najważniejszych narządów człowieka, stają się poważnym cywilizacyjnym problemem. Z roku na rok rośnie liczna osób, które borykają się z problemami nefrologicznymi. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele.  Ostatnio naukowcy dowiedli, że wiele tysięcy przypadków chorób nerek ma związek ze zmianami klimatu i rosnącą temperaturą. Głównie jednak wpływ na nerki ma sposób odżywiania się. Co najbardziej szkodzi nerkom? 

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Choroby nerek, jednego z najważniejszych narządów człowieka, stają się poważnym cywilizacyjnym problemem. Z roku na rok rośnie liczna osób, które borykają się z problemami nefrologicznymi. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Ostatnio naukowcy dowiedli, że wiele tysięcy przypadków chorób nerek ma związek ze zmianami klimatu i rosnącą temperaturą. Głównie jednak wpływ na nerki ma sposób odżywiania się. Co najbardziej szkodzi nerkom? Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Choroby nerek, jednego z najważniejszych narządów człowieka, stają się poważnym cywilizacyjnym problemem. Z roku na rok rośnie liczna osób, które borykają się z problemami nefrologicznymi. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Na pierwszym miejscu jest złe odżywianie, które powoduje, że nerki zaczynają źle funkcjonować. Ostatnio naukowcy dowiedli, że wiele tysięcy przypadków chorób nerek ma związek ze zmianami klimatu i rosnącą temperaturą.

Zobacz wideo: Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Nerki, jak wiadomo, to jeden z najważniejszych narządów człowieka. Ich zadaniem jest regulowanie poziomu płynów w organizmie czy oczyszczanie krwi z toksyn. Gdy zaczynają szwankować człowiek zaczyna mieć poważne problemy. Dlatego tak ważne jest by o nerki dbać przez całe życie. Najczęstszą przyczyna złego stanu tego narządu jest nieodpowiednia dieta. Ostatnio naukowcy dostrzegli jednak relacje między hospitalizacjami z powodu chorób nerek, a globalnym ociepleniem.

Choroby nerek a globalne ocieplenie

Jak czytamy na portalu niezalezna.pl 7,4 proc. wszystkich hospitalizacji z powodu chorób nerek można przypisać globalnemu ociepleniu. Okazało się tak w wyniku największego na świecie badania wpływu zmian temperatury na schorzenia nefrologiczne. W samej Brazylii, gdzie prowadzono wspomniane badanie, przekłada się to na ponad 202 tys. przypadków chorób nerek w latach 2000-2015.

Autorami odkrycia są naukowcy z Monash University w Australii. Jako pierwsi na świecie podjęli się oni ilościowego określenia ryzyka i obciążenia związanego z hospitalizacjami z powodu chorób nerek będących skutkiem wzrastającej temperatury otoczenia. Analizowali dzienne dane dotyczące przyjęć do szpitala z 1816 miast w Brazylii, w okresie 15 lat.

Rośnie liczba chorych na nerki

Łącznie przeanalizowano 2 726 886 przypadków hospitalizacji z powodu chorób nerek. Okazało się, że wzrost średniej dobowej temperatury o 1 st. C powoduje prawie 1 proc. wzrost ryzyka rozwoju choroby nerek, przy czym najsilniejszy efekt zaobserwowano u kobiet, dzieci poniżej 4. roku życia i osób w wieku powyżej 80 lat.

Naukowcy już wcześniej zauważali, że choroby nerek są globalnym problemem zdrowia publicznego i oszacowano, że prawie 2,6 miliona zgonów w 2017 roku było związanych z zaburzeniami czynności nerek. Co ważne, częstość zgonów z powodów nefrologicznych wzrosła w ciągu dekady aż o 26,6 proc.

Oprócz tych niepokojących doniesień związanych ze wzrostem temperatury, nerkom szkodzi też zła dieta. Zobacz, co najbardziej szkodzi nerkom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto