Spis treści
- Jak możemy obniżyć rachunki za prąd?
- Pięć rad oszczędnego życia
- Jak atakowano w ubiegłym roku?
- Fałszywe SMS-y i oferty firm energetycznych - uważaj, gdzie się logujesz!
- Cryptojacking - nowa metoda cyberprzestępców
- Jak zauważyć cryptojacking?
- Cyberprzestępcy atakują z newsami
- Projekt rządowy w walce z cyberprzestępczością
- Jak projekt ma działać w praktyce?
Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka
Jak możemy obniżyć rachunki za prąd?
Obecnie statystyki jasno pokazują, że w każdym gospodarstwie domowym jest średnio 17 urządzeń niemal stale podłączonych do sieci internetowej i elektrycznej. To sprawia, że nieustannie pobierają one energię. Choć czasem może być to niewielki pobór (tryb stand by), wciąż jednak w skali roku potrafi to dołożyć swoje do tego, ile mamy na ostatecznym rachunku. Szacuje się, że urządzenia elektryczne, które są stale podłączone do prądu, a nie są działające, miesięcznie powiększają koszt za prąd o około 5-10 procent. Podstawą oszczędzania jest więc odłączenie od sieci sprzętu, z którego nie korzystamy. Są również inne, bezpieczne i rozsądne rozwiązania. Oto one.
Pięć rad oszczędnego życia
Na jakie rozwiązania powinniśmy postawić, nie licząc wspomnianego wcześniej odłączenia urządzeń elektrycznych? Oto one:
- Masz urządzenie mobilne np. laptopa lub tablet i korzystasz z niego w domu? Odłącz go od sieci. Jeśli jego bateria jest w pełni naładowana, pozwoli to tobie na uniknięcie sytuacji, w której w pełni naładowana bateria nie będzie wykorzystywana, a rachunki wciąż będą rosnąć. Przy tym jednocześnie odłączanie zasilacza i podłączanie po spadku baterii np. do 30 procent wydłuży żywotność baterii.
- Korzystaj z dostępnych trybów oszczędzania energii lub usypiania, jeśli są dostępne na danym urządzeniu.
- Używaj inteligentnego licznika, aby sprawdzać zużycie energii w czasie rzeczywistym. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co i w jakim stopniu zużywa najwięcej energii. To pozwoli na znalezienie źródła problemu i zaradzenie mu.
- Korzystaj z nowoczesnych listew zasilających. Działają one w taki sposób, aby blokować przez urządzenia pobór energii w sytuacji, w których nie są one użytkowane.
- Kupuj nowy sprzęt z głową - patrz, czy urządzenia mają np. certyfikat Energy Star bądź dobrą klasę energetyczną. To pozwala na znaczące obniżenie poziomu zużycia energii.
Polecamy
- Masz w domu te rzeczy z PRL-u? Możesz być bogaty. Tyle są dziś warte!
- Te zabawki z PRL-u były hitem! Znamy ich aktualne ceny! Wciąż są na nie chętni
- Poszukiwane rzadkie monety PRL. Jakie są najrzadsze? Ile możemy za nie dostać?
- Te banknoty PRL-u są warte fortunę! Oto banknoty poszukiwane przez kolekcjonerów!
Jak atakowano w ubiegłym roku?
Ubiegły rok minął nam nie tylko pod znakiem drożyzny, ale również i ze zwiększoną liczbą ataków cyberprzestępców. Ci próbują wyłudzić u nas dane osobiste. Wykorzystują przy tym m.in. fakt niestabilność rynku energii, aby kusić nas wyjątkowymi ofertami, które mają być dla nas łakomym kąskiem. Tymczasem są pułapką zastawioną na nas i nasze portfele. Jednym z takich działań była np. duża kampania phishingowa, która polegała na tym, że użytkownicy otrzymywali wiele SMS-ów. W treści podszywano się w nich pod znane spółki energetyczne. W treści można było znaleźć informacje o rzekomych zaległościach w płatnościach. Dlaczego jest to niebezpieczne?
Fałszywe SMS-y i oferty firm energetycznych - uważaj, gdzie się logujesz!
Tego typu SMS-y lub wiadomości mailowe w treści mają również linki, które bezpośrednio kierują nas na fałszywe strony z informacją o rzekomych płatnościach. Tam zwykle jest "prośba" o wyłudzenie danych logowania do bankowości elektronicznej - to jest pułapka, w której łatwo możemy utracić nasze niezwykle cenne dane. Inną metodą była próba wyłudzenia danych po przedstawieniu pozornie korzystnych ofert nowych taryf za prąd.
Polecamy
- Polisy od rezygnacji z wyjazdu sprzedają się jak nigdy dotąd!
- Nie chcesz spłacać cudzego kredytu? Nikt nie chce, ale mało kto podejmuje działania
- Coraz trudniej rozpocząć budowę domu: brak materiałów i fachowców, a ceny wciąż rosną
- Polska musi się liczyć z wyższą inflacją i spowolnieniem wzrostu gospodarczego
Cryptojacking - nowa metoda cyberprzestępców
Obecnie coraz większą "popularnością" cieszy się tzw. cryptojacking. Polega on na tym, że przestępcy internetowi wykorzystują nasze urządzenia do kopania kryptowalut, w ten sposób wyraźnie zwiększając pobór energii przez nasze urządzenie elektroniczne.
Jak zauważyć cryptojacking?
Kopanie kryptowalut to proces, który zużywa dużo energii elektrycznej. Dlatego też cyberprzestępcy instalują na urządzeniach użytkowników złośliwe oprogramowanie, które wykorzystuje zasoby sprzętu. Można to poznać po tym, że laptop lub komputer zaczyna wolniej działać, jego praca jest głośniejsza niż zwykle, a zużycie prądu drastycznie wzrasta. Wiąże się to z tym, że komputer w takich momentach działa z pełną mocą i to przez długi czas.
Cyberprzestępcy atakują z newsami
Pamiętajmy o tym, żeby zwalczyć nawyk klikania we wszystkie linki, które zobaczymy. Cyberprzestępcy często wykorzystują właśnie aktualne i znaczące wydarzenia na świecie, aby zachęcić nas do kliknięcia. To może otworzyć furtkę do złamania naszych zabezpieczeń i np. zainfekowanie sprzętu elektronicznego złośliwym oprogramowaniem.
Projekt rządowy w walce z cyberprzestępczością
Obecnie Sekretarz Stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński, a także Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Oko zaprezentowali ostatnio rozwiązania, które mają wspierać użytkowników polskich sieci komórkowych przed zjawiskiem phishingu. Operatorzy zaczęli blokować strony uznane przez NASK za szkodliwe, ale to był tylko pierwszy krok w walce z zabezpieczeniem obywateli przed tego typu wiadomościami. Co mają wspierać rozwiązania rządowe?
Jak projekt ma działać w praktyce?
W praktyce projekt ten ma opierać się na działaniu zespołu ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, którzy będą zbierać dane z różnych źródeł, zgłoszeń i informacji potwierdzających pojawianie się złośliwych SMS-ów. Na podstawie przekazywanych treści będą powstawać specjalne klastry treści, które pozwolą na przetwarzanie wzorców danych i umożliwią szybkie blokowanie konkretnych typów wiadomości.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

NOWODVORSKI - LAMPA STOŁOWA MONO GU10 - CZARNY - 7706
Wymiary:Wysokość: 40cmSzerokość: 22cm x 14cmGwint/…
kup teraz

Zuma Line Lampa stołowa REA biało-złota RLT93163-1GW (RLT931631GW)
Źródło światła: 1 x 60W Rodzaj trzonka: E27 Wysoko…
kup teraz

Kaspa Coco 41092102
Nowoczesna lampa stołowa COCO 41092102 abażurowa d…
kup teraz

Elstead Lampa stołowa Holmes QZ-HOLMES-TL
Pojedyncza lampa stołowa Elstead Quoizel Holmes z …