Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cena papieru toaletowego wciąż w górę. Wkrótce go zabraknie?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Papier toaletowy jest coraz droższym towarem. Zdawać się może, że nawet luksusowym. W ciągu roku podrożał o 47 procent. Co wpływa na cenę papieru toaletowego? Oto szczegóły>>>>
Papier toaletowy jest coraz droższym towarem. Zdawać się może, że nawet luksusowym. W ciągu roku podrożał o 47 procent. Co wpływa na cenę papieru toaletowego? Oto szczegóły>>>>Pixabay
Papier toaletowy jest coraz droższym towarem. Zdawać się może, że nawet luksusowym. Biorąc pod uwagę to, że w ciągu roku podrożał o 47 procent, nie powinno to dziwić. Co zaskakujące, to nie inflacja jest głównym winowajcą podwyżki cen papieru toaletowego. Będzie on jeszcze drożał... O ile nie zabraknie go w sklepach Polski i całej Unii Europejskiej. Dlaczego ceny papieru toaletowego są tak wysokie? Co wpływa na cenę papieru toaletowego?

Spis treści

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

O ile podrożał papier toaletowy?

To już 18 złotych za papier toaletowy - a dokładnie za 12 rolek. Taka jest średnia cena w sklepach, co jest znaczącym wzrostem w stosunku do 2021 roku. Wtedy za taką samą ilość papieru toaletowego płaciliśmy średnio niecałe 10 złotych. Oznacza to poważne wzrosty cen, które ostatecznie w ciągu 2 lat podskoczył aż o 77 procent. Sprawiło to, że papier toaletowy stał się jednym z najszybciej drożejących produktów w Polsce! Wraz z nim drożeć zaczęły podobne produkty, a dokładnie ręczniki papierowe (podrożało o 54,8 proc.) oraz trójwarstwowe chusteczki higieniczne - w przypadku kartonowego pudełka mającego 120 sztuk cena wzrosła aż o 62,66 proc.

Papier toaletowy - wysoka cena wynika z cen celulozy

Winowajcą tego stanu rzeczy nie jest ani pandemia, ani wojna za naszą wschodnią granicą. Przynajmniej nie wina główna i bezpośrednia. Faktycznie wzrost ceny za papier toaletowy wynika z nagłego popytu, który sprawił, że za tonę na świecie cena wzrosła z 4 tysięcy dolarów aż do około 7 tysięcy dolarów. Tak gwałtowna podwyżka została rozpoczęta przez pandemię, ale tu zaważył wzrost robienia zakupów przez Internet. W efekcie pojawiło się o wiele większe zapotrzebowanie na kartonowe opakowania. To jednak dopiero początek tego, dlaczego ceny te tak drastycznie się podniosły.

Polecamy

Upadek największej fabryki celulozy

Co więcej, w Chinach upadła największa fabryka celulozy na świecie, co z pewnością nie przysłużyło się dostępności produktu. Tym bardziej że na Chiny zostało nałożone przez USA embargo - i to właśnie na celulozę. Efekt? Amerykanie zaczęli wykupować ją w Europie. Jeśli do nagłego wzrostu zapotrzebowania na naszą celulozę dodamy wzrost kosztów energii - a także nienadążanie ze zwiększenie produkcji np. kartonowych opakowań, wzrost ceny za papier toaletowy jest zrozumiały.

Papier toaletowy a lasy państwowe

Nie sposób nie wspomnieć o niezwykle istotnym czynniku lokalnym. Polskie Lasy Państwowe ostatnio podniosły ceny drewna, z którego produkuje się celulozę.

Czy papier toaletowy zacznie tanieć?

Zdaniem części ekspertów ceny za celulozę powinny się unormować, a nawet powinien wkrótce rozpocząć się proces tanienia surowca. Według niektórych spekulacji obniżki miałyby trwać do końca 2024 roku, co jednocześnie wpłynąć powinno na stałą obniżkę nie tylko papieru toaletowego, ale i ręczników papierowych oraz chusteczek higienicznych. Tu jednak pojawia się problem unijnych regulacji, które mogą sprawić, że papieru toaletowego w ogóle nie będzie.

Papier toaletowy z bambusa - wejdzie do sklepów czy zabraknie papieru toaletowego?

Zdaniem Unii Europejskiej produkowanie papieru toaletowego może mieć źródło wyłącznie w drewnie pochodzącym ze zrównoważonych źródeł. Z założenia ma to zapobiegać szkodliwemu wylesianiu. Choć może się to wydawać słuszne, producenci produktów z tego surowca zbytnio nie badają tego, jak zostało pozyskane drewno (zwykle nawet nie mają takiej możliwości). Unia Europejska i nie tylko zakłada, żeby do tego celu wykorzystywać bambus. Papier toaletowy z bambusa wymaga jednak dłuższego okresu przejściowego, aby producenci mogli znaleźć nowych dostawców. W efekcie przez jakiś czas sklepowe półki zamiast nagromadzenia papieru toaletowego mogą się świecić pustkami. To jednak nie wszystko.

Polecamy

Papier toaletowy ze świeżo ściętych drzew to problem?

Problemem jest to, że celuloza nieraz jest produkowana z drewna pochodzącego ze świeżo ściętych drzew. Stanowi to problem, a nowe przepisy unijne nakładać będą obowiązek szczegółowej kontroli i analizy w dużych firmach. Nowe regulacje unijne mają zacząć obowiązywać już od 2024 roku, z okresem przejściowym w postaci 18 miesięcy dla dużych firm i 24 miesiące dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wciąż jednak może to być trudne, aby wyrobić się ze wszystkimi zmianami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto