Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cel: rozciągnąć ciało. Po jaki rodzaj ćwiczeń sięgnąć

Materiał Partnera Zewnętrznego
Rozciąganie ciała to podstawa, jeśli chcesz zachować na co dzień zwinność i gibkość, ale to nie wszystkie zalety stretchingu. Dzięki niemu zachowasz poprawną sylwetkę, pozbędziesz się napięcia w mięśniach oraz rozluźnisz je po treningu. Będą smuklejsze i bardziej uwydatnione, nawet jeśli nie masz obfitej muskulatury. Wzmocnisz też współpracujące z nimi ścięgna, co zapobiegnie kontuzjom. Rozciągając się, będziesz miał również większy zakres ruchu w stawach, co ułatwi Ci wykonywanie niektórych czynności codziennych. Ta aktywność wspomoże także proces ukrwienia, a co za tym idzie transportu tlenu i substancji odżywczych do każdego zakamarka organizmu, ale przede wszystkim do mięśni.

Są dwa rodzaje rozciągania: dynamiczny i statyczny. Pierwszy wykonuje się przed treningiem, by przygotować mięśnie oraz ścięgna do intensywnego działania i trwa około 10 – 15 minut. Poszerza się ich zakres pracy i rozgrzewa je. Możesz ją robić w oparciu o własne ciało, ale ze sprzętami fitnessowymi będzie Ci łatwiej. Np. piłka gimnastyczna chwycona rękoma nad głową, bardziej ustabilizuje tułów, gdy będziesz wykonywał skłonny do przodu lub na boki. Łatwiej będzie też rolować kręgosłup, gdyż wykonamy to ćwiczenie w większym zakresie ruchu. Wystarczy stanąć naprzeciw piłki i wytaczać ją jak najdalej do przodu, po czym wracać, wyginając plecy do góry, niczym koci grzbiet. Z racji tego, że podczas korzystania z piłki, będziesz musiał walczyć o równowagę, zadbaj o to, by ten sprzęt miał powłokę antypoślizgową. Jak np. 65-centymetrowy model od Zipro. Jest zrobiona z bezpiecznego i bardzo wytrzymałego materiału, więc posłuży przez długie lata. W zestawie znajdziesz pompkę, więc zestaw jest gotowy do użycia od zaraz.

Świetne ćwiczenia na dynamiczne rozciąganie da się również wykonać z gumami fitness. Możesz je stosować na zasadzie wyciągu, oplatać wokół własnego ciała lub zaczepić w stałym punkcie i pokonywać opór. Rewelacyjnie sprawdzi się np. podczas rozgrzewania górnych oraz dolnych kończyn ze względu na proste działanie. Odciągania oraz odchylenia rąk i nóg skutecznie wzmocnią ścięgna i mięśnie odpowiedzialne za ich ruchomość, co ma rehabilitacyjne działanie w przypadku kontuzji lub przeciążenia – tkanki działają wtedy tylko z oporem, z którym są w stanie sobie poradzić. Zaopatrz się w kilka gum o różnym stopniu rozciągliwości, byś mógł zwiększać opór i robić coraz większe postępy. Gumy Axer Sport mają trzy rozmiary w komplecie, a bardzo wytrzymały materiał nie zawiedzie w napiętych sytuacjach. Zawsze będą miały swoje miejsce w poręcznej tubie.

Z kolei po skończonym treningu wykonuje się rozciąganie statyczne. Ten rodzaj stretchingu ma za zadanie „wygasić” intensywnie pracujące mięśnie. Napinasz je w pewnym zakresie i wytrzymujesz w tej pozycji przez określony czas. Jest to ważne, bo nie doznasz szoku po przejściu z intensywnego wysiłku do zerowego. Poza tym rozciągane mięśnie urosną szybciej, a zakwasy po ostrym treningu będą mniejsze. Stretching statyczny wykonuj powoli, by nie naciągnąć mięśni i ścięgien. Gdy jesteś w pozycji i czujesz mocne napięcie, oddychaj swobodnie, a podczas wypuszczania powietrza, spróbuj delikatnie pogłębić ruch. Na ten rodzaj rozciągania należy poświęcić 15 – 20 minut. Większość ćwiczeń polega na poszerzaniu ruchomości stawów ponad zakres, wykorzystywany na co dzień. Czyli wyciągaj i otwieraj te miejsca powoli, miarowo, ale bez pulsowania, aż poczujesz napięcie. Oczywiście nie przesadzajmy, by nie zerwać mięśni lub ścięgien. Do wykonania tego stretchingu będziesz potrzebował wygodnej maty, która zadba o komfort i higienę. Model firmy Zipro zapewni izolację od podłoża, więc rozgrzane mięśnie nie doznają szoku. Jest łatwa w składaniu i poręczna w transporcie, a do tego nie ma pamięci kształtu, zatem nie będziesz musiał zaczynać treningu od prostowania maty.

Rozciąganie to element treningu. Jeśli potraktujesz je jako wstydliwy i krępujący rytuał, możesz sobie zrobić krzywdę, gdy ospuścisz stretching przed ćwiczeniami lub zniweczyć wysiłki, jeżeli pominiesz potreningowy obowiązek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto