Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cedrob o nowej inwestycji w powiecie rypińskim. Firma odpowiada na obawy mieszkańców gminy Rypin

Tomasz Błaszkiewicz
Tomasz Błaszkiewicz
Cedrob inwestuje w Rypinie od 2016 roku
Cedrob inwestuje w Rypinie od 2016 roku Cedrob
Cedrob, największy polski producent mięsa, planuje kolejną inwestycję w powiecie rypińskim, tym razem w gminie Rypin. O budowie biogazowni, nowej ubojni zintegrowanej z zakładową oczyszczalnią oraz miejscach pracy dla mieszkańców mówi Józef Sielużycki, dyrektor Działu Inwestycji i Eksploatacji Cedrob S. A.

Wideo. Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

od 16 lat

Wśród mieszkańców Rypina i sąsiedniej gminy wiejskiej pojawiają się wątpliwości dotyczące inwestycji firmy Cedrob. Chodzi przede wszystkim o ewentualne problemy odorowe, a także, szerzej, związane z oddziaływaniem na środowisko. Czy biorą Państwo pod uwagę te głosy?

Jesteśmy świadomi obaw mieszkańców i jednocześnie zapewniamy, że nie ma ku temu podstaw. Planowana inwestycja będzie wykorzystywała jedne z najnowocześniejszych technologii na świecie, które gwarantują minimalizację oddziaływania na środowisko i otoczenie.

Dodatkowo ubojnia, oczyszczalnia i biogazownia będą zlokalizowane na działce oddalonej od zwartej zabudowy i otoczonej lasami. Tam, gdzie nie ma naturalnej bariery leśnej zostaną wykonane nasadzenia drzew zimozielonych i krzewów szerokości 6 metrów. Warto dodać, że działka ta, to obszar przeznaczony w planie zagospodarowania przestrzennego pod inwestycje przemysłowe. Między innymi dlatego gmina, obok naszej przyszłej inwestycji, zlokalizowała składowisko odpadów, które od 14 lat funkcjonuje na tym obszarze.

Jak w praktyce wygląda działalność biogazowni?

Biogazownia, która powstanie przy kompleksie to najkorzystniejsze rozwiązanie środowiskowe. Nie tylko ogranicza emisję CO2, ale także pozwoli na przetworzenie w energię i nawóz ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego, w sposób całkowicie bezpieczny. Odpady będą podlegały procesom sterylizacji i pasteryzacji zanim przejdą proces przetwarzania w procesie fermentacji metanowej. To wyróżnia tę biogazownię na tle innych tego typu obiektów. Co ważne, jest ona zaprojektowana od początku do końca pod ten rodzaj substratów.

Czytaj także

Odór, który czasami emitowany jest przez biogazownie wynika najczęściej z tego, że stosuje się w niej substraty niewłaściwie dobrane do technologii danego obiektu. Nasza biogazownia przetwarzać będzie generowane w zakładzie uboczne produkty, zwłaszcza pozostałości poubojowe i osady z zakładowej oczyszczalni ścieków. Jest zaprojektowana do przetwarzania tego rodzaju biomasy z pełną infrastrukturą magazynowania, przygotowania i przetwarzania. Warto dodać, że proces będzie odbywał się pod ścisłym nadzorem nie tylko instytucji nadzoru środowiskowego, ale także Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Dodatkowo, aby ograniczyć emisję substancji odorowych z instalacji, rozładunek substratów do biogazowni będzie prowadzony wewnątrz zamkniętej hali bez ich składowania. Transport produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, np. z ferm, odbywać się będzie specjalnymi, szczelnymi samochodami. Osady z oczyszczalni będą transportowane rurociągami do biogazowni. Zainstalowane zostaną także biofiltry w budynkach przyjmujących substraty, a na zbiornikach fermentacji zamontowane gazoszczelne, dwumembranowe przykrycia.

Mieszkańcy mają obawy dotyczące nie tyle samej biogazowni, co pofermentu, który już kilka lat temu powodował przez pewien czas uciążliwości zapachowe, w związku z działalnością innej firmy. Czy w tym przypadku będzie inaczej?

Jeśli chodzi o produkty pofermentacyjne do nawożenia, to warto dodać, że są nawozem organicznym o znacznie mniejszej uciążliwości niż np. gnojowica czy obornik, szeroko stosowane w tradycyjnym rolnictwie. Ponadto wykazuje on mniejsze tendencje do spływu powierzchniowego i jest wolny od patogenów w przeciwieństwie do surowej gnojowicy. Według Badań Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zapach pofermentu jest o około 60% mniejszy niż zapach gnojowicy, czy obornika. Będzie on zagospodarowany zgodnie z Dobrą Praktyką Rolniczą i zgodnie z planami nawożenia, więc wyłącznie w okresach upraw polowych i zgodnie z dopuszczalnymi dawkami. Dlatego nie ma obaw o dodatkowe uciążliwości wykraczające poza tradycyjne prace rolnicze.

Jesteśmy w stanie, co podkreślaliśmy podczas spotkania z mieszkańcami, zorganizować wyjazd na wizję lokalną do działającego już w naszych strukturach takiego obiektu, gdzie „na własne oczy” będzie można przekonać się o braku jego uciążliwości dla otoczenia.

Zgodnie z niedawnymi komunikatami prasowymi pracę w nowym zakładzie Cedrob może znaleźć ponad 500 osób. Jakie kwalifikacje będę preferowane? 

Do pracy w ubojni drobiu będą potrzebni przede wszystkim pracownicy produkcji, ale również magazynierzy z uprawnieniami na wózek widłowy. W związku z tym, że zakłady są bardzo zaawansowane technologicznie, pracę znajdą również mechanicy, elektromechanicy, elektrycy, automatycy, czy specjaliści ds. energetycznych.

Poza pracownikami bezpośrednio produkcyjnymi zatrudnienie znajdą również specjaliści ds. zarządzania produkcją, specjaliści ds. zarządzania jakością oraz specjaliści ds. technologii. W tych dziedzinach Cedrob stawia przede wszystkim na absolwentów kierunków Technologia Żywności, Towaroznawstwo, Zootechnika, Rolnictwo, Biotechnologia Żywności oraz pokrewnych. Zatrudnienie znajdą również osoby po kierunkach ekonomicznych i pokrewnych na stanowiska specjalistów ds. rozliczania produkcji i planowania produkcji.

Cedrob funkcjonuje w powiecie rypińskim od 2016 roku. Ilu (w przybliżeniu) mieszkańców Rypina lub powiatu rypińskiego znalazło pracę w Państwa firmie?

Aktualnie w strukturach Cedrob S.A. zatrudnionych jest 163 mieszkańców powiatu rypińskiego. Od początku działalności spółki czyli od roku 2016 pracowało tu w sumie 248 osób zamieszkałych w powiecie rypińskim.

Czytaj także

Na jakim etapie są rozmowy z lokalnym samorządem, który powinien ocenić m.in. oddziaływanie planowanej inwestycji na środowisko?

W listopadzie 2021 r. Cedrob S.A. złożył do urzędu Gminy Wiejskiej Rypin kartę informacyjną dotyczącą całej inwestycji, czyli ubojni, oczyszczalni ścieków i biogazowni, jako jedno zadanie inwestycyjne. Wójt gminy Rypin w drugiej połowie stycznia 2022r. przesłał oficjalne pismo, w którym określił w jakim zakresie spółka ma przygotować raport środowiskowy. Aktualnie prace przy sporządzaniu raportu są na etapie końcowym i spółka planuje jego złożenie do końca lutego 2022 r. Współpraca z gminą na razie jest bardzo skromna i ogranicza się do załatwiania formalności.

Przedstawiciele Cedrob S.A. czynnie uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielami samorządu i mieszkańców. Podczas rozprawy publicznej wyczerpująco odpowiadali na pytania i wątpliwości ze strony radnych i starali się rozwiać obawy mieszkańców gminy związane z niezbyt pozytywnymi doświadczeniami z inną, funkcjonującą biogazownią w regionie.

Ponieważ gminne wodociągi, ze względu na zbyt małą przepustowość infrastruktury, nie będą w stanie zapewnić nam odpowiedniej ilości wody niezbędnej do procesów produkcyjnych, część wody poza źródłami głębinowymi zakładu będzie musiała być dostarczana z miasta Rypin. Poprowadzenie wodociągu z Rypina do Puszczy Miejskiej będzie sporą i kosztowną inwestycją. Tu współpraca z Przedsiębiorstwem Komunalnym „Komes” oraz z Urzędem Miasta układa się jak na razie bardzo dobrze.

Od niedawna w Rypinie ponownie działa ruch kolejowy. Czy Cedrob bierze pod uwagę przeniesienie części transportu kołowego na kolejowy?

Pasażerski ruch kolejowy w Rypinie został wznowiony w ubiegłym roku, ale infrastruktura, z której korzysta m.in. Cedrob działa cały czas. Transport intermodalny prowadzony jest z oraz do wytwórni pasz. . Znaczna część transportów przyjeżdża do Rypina w kontenerach koleją i tam są one przeładowywane na samochody ciężarowe, skąd trafiają do wytwórni. W ten sam sposób gotowy produkt wyjeżdża z Rypina i trafia do odbiorców nie tylko w kraju, ale też i za granicą. W przypadku nowej inwestycji nie przewidujemy wykorzystania tego typu transportu, ponieważ zwierzęta do ubojni będą dostarczane z ferm w regionie.

Trwa głosowanie...

Ceny warzyw i owców są zbyt wysokie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Cedrob o nowej inwestycji w powiecie rypińskim. Firma odpowiada na obawy mieszkańców gminy Rypin - Rypin Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto