Było o bezpieczeństwie, aktywności, zdrowiu i pasji. VI Forum Seniora w Toruniu za nami!

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Arcyciekawe wykłady, znakomici prelegenci, Jerzy Zelnik jako gość specjalny i wypełniona aula UMK - tak było w środę, 15 marca, na VI Forum Seniora w Toruniu.

Pierwsi uczestnicy naszego Forum pojawili przed aulą UMK przy ul. Gagarina w Toruniu przed godz. 7. Rejestracja rozpoczęła się o godz. 8.

- Nie dziwię się, że jest tylu chętnych. Forum Seniora to wspaniała impreza! Brałam w niej udział już kilka razy. Os tanio we wrześniu 2022 roku również w Toruniu. Cieszę się, że po pandemii koronawirusa znowu wykłady odbywają się na żywo. Z koleżanką już się nie możemy doczekać tego, co dziś usłyszymy - mówiły tuż po rejestracji panie Grażyna i Joanna, seniorki z Bydgoszczy.

Potrzeby seniorów priorytetem

Uczestników VI Forum Seniora przywitał Marcin Habel, redaktor naczelny "Gazety Pomorskiej", Expressu Bydgoskiego" oraz "Nowości Dziennika Toruńskiego".

- Forum Seniora to impreza, która wpisała się w kalendarz wydarzeń naszego regionu. Cieszę się, że Państwo przyjęli zaproszenie. Słowo senior zmieniło swoje znaczenie. Seniorzy są otwarci, aktywni, wyznaczają trendy. Szukają nowych wyzwań, a my staramy się im sprostać - przekonywał Marcin Habel.

Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

- Potrzeby seniorów są jednym z priorytetów naszego pięknego regionu. Dziękuję, że Państwo jesteście tak aktywni i dajecie przykład innym seniorom, którzy chcą pójść w Wasze ślady - mówił Mikołaj Bogdanowicz.

Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego, również podkreślał, że potrzeby seniorów są na centralnym miejscu.

- Jako Urząd Marszałkowski realizujemy wiele programów adresowanych do osób starszych. Niedawno zakończyliśmy "Program zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim". W kwietniu i maju będziemy rozpisywać kolejne konkursy - mówił Sławomir Kopyść.

Michał Zaleski, prezydent Torunia, uczestników naszego Forum przywitał słowami:

- Droga młodzieży obecna na tej sali. Wiek senioralny jest tak samo piękny, jak każdy inny. Kochamy seniorów i chcemy dla nich w Toruniu pracować jak najlepiej - zapewniał Michał Zaleski.

Joanna Borowiak, poseł na Sejm RP (PiS), przewodnicząca Komisja Polityki Senioralnej, przekonywała, że wiek senioralny to trzecia młodość.

- Staramy się robić jak najwięcej, by seniorom w Polsce żyło się jak najlepiej. Przy każdym urzędzie wojewódzkim został powołany pełnomocnik ds. polityki senioralnej. Są programy dedykowane osobom starszym, np. "Senior plus". Dbamy też o bezpieczeństwo finansowe seniorów wypłacając im trzynastą i czternastą emeryturę - mówiła poseł Joanna Borowiak.

Ciągła nauka odmładza

Gościem specjalnym naszego Forum był znakomity aktor Jerzy Zelnik.

- Choć we wrześniu skończę 78 lat, to ciągle się uczę. Zdobywanie nowej wiedzy odmładza. Chciałbym jeszcze trochę pożyć i szczerze mówiąc muszę, bo obiecałem mojej sześcioletniej wnuczce, że będę trzymał na rękach jej pierwsze dziecko. Postanowiłem sobie, że będę pracował do 90. roku życia. Myślę, że dam radę - zapewniał Jerzy Zelnik.

Podczas Forum seniorzy usłyszeli m.in. wykłady na następujące tematy: "Sztuka, człowiek, pasja", "Cyberbezpieczeństwo dla seniora", "Zielono mi! O pielęgnacji roślin domowych" oraz "Jak izolacja podczas COVID-19 wpłynęła na psychikę i kontakt otoczeniem seniorów". Była też prelekcja o cukrzycy, aktywności i zdrowiu seniorów oraz o kłopotach z nietrzymaniem moczu. Można się też było dowiedzieć jak dbać o wzrok seniora oraz jakie zagrożenia pożarowe mogą czekać na nich w domach.

Specjalnie dla seniorów wystąpił Andrzej Kubacki, półfinalista bardzo popularnego programu TVP "The Voice Senior". Porwał publiczność, która oklaskiwała go na stojąco.
Regulamin Forum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Było o bezpieczeństwie, aktywności, zdrowiu i pasji. VI Forum Seniora w Toruniu za nami! - Gazeta Pomorska

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto