Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Byliście w Muzeum Artylerii w Toruniu? W placówce pojawią się nowe eksponaty. Zobacz zdjęcia!

Sara Watrak
Sara Watrak
Na zdjęciu nowy eksponat - 45 mm armata przeciwpancerna wz. 1942 (M-42)
Na zdjęciu nowy eksponat - 45 mm armata przeciwpancerna wz. 1942 (M-42) Grzegorz Olkowski
Choć Muzeum Artylerii w Toruniu funkcjonuje od lat, nie wszyscy torunianie tam byli. A warto, choć taka możliwość nadarzy się dopiero po nowym roku. W tej chwili w placówce trwa remont.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35:

od 16 lat

Trwają prace w Muzeum Artylerii w Toruniu

Muzeum Artylerii w Toruniu to oddział zamiejscowy Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Od końca września placówka przy ul. Sobieskiego 28 w Toruniu jest nieczynna dla zwiedzających z powodu remontu.

- Realizujemy kompleksowy remont całości poszycia dachowego, wymianę dachówki ceramicznej, naprawę i wymianę drewnianej konstrukcji dachu, ocieplenie stropu i wymianę podłogi na całym poddaszu. Na tą chwilę kończymy prace związane z samym dachem, dachówką i konstrukcją drewnianą - informuje Bartosz Smykowski, kierownik Muzeum Artylerii w Toruniu.

Pozostaje jeszcze wykonanie nowej podłogi na poddaszu.

Polecamy

Zakończenie remontu planowane jest na koniec stycznia. Od 1 lutego 2023 roku Muzeum Artylerii będzie ponownie otwarte dla zwiedzających.

- W przyszłości planujemy również odświeżenie elewacji i remont pomieszczeń wewnątrz Muzeum - zapowiada Bartosz Smykowski.

Nowe eksponaty i ciekawe znaleziska w Muzeum Artylerii w Toruniu

Warto zaznaczyć, że w trakcie remontu pracownicy prowadzą bieżącą konserwację eksponatów. Dzięki temu ekspozycja wzbogaci się o dwa egzemplarze sprzętu artyleryjskiego. To 45 mm armata przeciwpancerna wz. 1942 (M-42) oraz 107 mm działo bezodrzutowe B11. Co ciekawe, w czasie remontu dachu znaleziono elementy uprzęży końskich - one również zostaną zaprezentowane zwiedzającym. Skąd wzięły się w Muzeum Artylerii? - W obiekcie do 1939 roku znajdowały się stajnie - wyjaśnia Bartosz Smykowski.

Polecamy

W muzeum przed remontem można było oglądać wystawę stałą "Historia artylerii - powstanie i rozwój". Ważny element placówki stanowiła także ekspozycja plenerowa ze sprzętem artyleryjskim i rakietowym, w wielu przypadkach niespotykanym w innych muzeach wojskowych. Wśród eksponatów podziwiać można było m.in.

  • stację radiolokacyjną SNAR- 2,
  • 130 mm armatę polową M-46
  • moździerz kalibru 240 mm M-240
  • 240 mm wyrzutnię rakietową BM-24

oraz wiele rakiet batalistycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto