Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz: Grudniowy repertuar w Miejskim Centrum Kultury [ZDJĘCIA]

Redakcja
Miejskie Centrum Kultury zaprasza! Grudzień w Miejskim Centrum Kultury Bydgoszcz

1.12.2012, sobota, godz. 14.00
Spacerownik bydgoski. Z wizytą u Marty Lutrzykowskiej
Spotykamy się o 14.00 w MCK i następnie ruszamy na spacer alejami Mickiewicza do pracowni bydgoskiej altowiolistki. Marta Lutrzykowska, altowiolistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, solistka w Operze Nova, założycielka kwartetu smyczkowego Prestige, finalistka YouTube Symphony Orchestra. Spełnia się również koncertując i nagrywając z muzykami spoza klasycznego świata (MTV Wilki Unplugged, Perfect, Pawlicki/Maćkowiak, Upside Down, NoNe). Bydgoszczanka z podróżniczą duszą (rajd „Bydgoski Dakar”, wyprawy do Indii, Afryki i Ekwadoru).

1.12.2012, sobota, godz. 19.00, Teatr Polski
Festiwal Teatralny Inne Sytuacje, Teatr Zar – Ewangelie dzieciństwa. Tryptyk.
Teatr ZAR jest międzynarodową grupą, założoną we Wrocławiu przez stażystów Instytutu Grotowskiego i formułowaną w trakcie cyklicznych wypraw badawczych do Gruzji w latach 1999-2003. Podczas tych podróży grupa poznała tradycje muzyczne, esencją których jest grupa wielowiekowych pieśni polifonicznych, stanowiących prawdopodobnie najstarszą formę wielogłosu. Nazwa grupy „ZAR” zaczerpnięta została od tytułu pieśni pogrzebowych, które w tradycji kaukaskiej, między innymi w odwiedzanej przez grupę Swanetii, są esencją śpiewu rozumianego jako „kolumna dźwięku”. Tryptyk Ewangelie dzieciństwa jest kulminacją trwającej ponad dziesięć lat pracy grupy ze starymi pieśniami sakralnymi. W 2009 roku trzyczęściowe dzieło miało swoją premierę w Barbican Centre w Londynie, następnie było prezentowane w Los Angeles, we Wrocławiu, Florencji, w San Francisco, Chicago i w Sybinie w Rumunii. Poszczególne części tryptyku były pokazywane między innymi w Atenach, Edynburgu, Madrycie, Belgradzie, Paryżu, Kairze, Seulu i Nowym Delhi.

2.12.2012, niedziela, godz. 9.00-19.55,dworzec główny PKP. Wycieczka piesza
Kultura na świeżym: Cekcyn – Piła Młyn – Łyskowo
Trasa na grudzień to przejście wzdłuż jezior i w poprzek rzek. To będzie ostatnia okazja aby zastać rzeki i jeziora niezamarznięte. Zalecamy więc skorzystanie z tej wyjątkowej okazji, w końcu 21 grudnia konieć świata… Trasa to nie lada gratka, slalom między jeziorami: Wielkim Cekcyńskim, Drzycimskim, Gwiazdą, Dziutki oraz Miały. START – PKP Bydgoszcz Główna godz. 9.10 jedziemy do: PKP Cekcyn – 10.29 – koszt biletu normalnego 13,50 zł. Trasa piesza o długości 18 km. Powrót z Łyskowa – PKS o godzinie 15.23 lub 18.30 (w zależności od tempa przejścia). W Bydgoszczy będziemy o 17.03 lub 19.55 – koszt biletu 14 zł

2.12.2012, niedziela, godz. 19.00, Teatr Polski
Festiwal Teatralny Inne Sytuacje, Teatr Zar – Ewangelie dzieciństwa. Tryptyk.

3.12.2012, poniedziałek, godz. 19.00, sala kinowo-widowiskowa MCK
Festiwal Teatralny Inne Sytuacje, Jacek Zawadzki – „Moskwa – Pietuszki”
Monodram w wykonaniu Jacka Zawadzkiego (Teatr Kana) – Wizja teatralna poematu Wieniedikta Jerofiejewa. Jeden z najważniejszych spektakli wyreżyserowanych przez Zygmunta Duczyńskiego, pokazywane było w języku polskim i angielskim na najważniejszych festiwalach oraz ośrodkach sztuki w Polsce, a także w Moskwie, Berlinie, Amsterdamie, Londynie, Edynburgu, Los Angeles, San Diego, Orange Country, San Francisco wszędzie spotykając się ze znakomitymi recenzjami i entuzjastycznym odbiorem. „Patrzyłem z zafascynowaniem i nie mogłem uwierzyć – po raz pierwszy zobaczyłem przedstawienie według utworów Jerofiejewa, które nie było apologią picia wódki „– pisał Janusz R. Kowalczyk (‘Rzeczpospolita’, 30 listopada 1994).
Kawiarnia Szpulka w Miejskim Centrum Kultury jest klubem festiwalowym Innych Sytuacji

4.12.2012, wtorek, godz. 19.00, sala kinowo-widowiskowa MCK
Festiwal Teatralny Inne Sytuacje, Teatr Wierszalin – „Bóg Niżyński”,
Diagilew nie żyje… Tymi słowami zaczyna się „Bóg Niżyński”. W opuszczonej kaplicy szpitala dla obłąkanych w Kreutzlingen zaczyna się przedziwna panichida. Nabożeństwo żałobne za swego promotora i kochanka odprawia Wacław Niżyński. Dowiedział się, że słynny twórca Baletów Rosyjskich, Sergiusz Diagilew zmarł w Wenecji. Kiedyś obiecał mu: „Serioża, zatańczę na twoim grobie”. I tańczy, błogosławiąc swym wyznawcom tj. grupce pacjentów uczestnicząch razem z nim w zadziwiającym obrzędzie.
Sztuka inspirowana jest wstrząsającymi „Dziennikami” Niżyńskiego spisanymi w ciągu sześciu tygodni dzielących ostatni występ publiczny tancerza od zamknięcia go w szpitalu psychiatrycznym. „Bóg Niżyński” nie pozostawia widza obojętnym. Jest świetnie zagraną historią tragicznej i wielkiej postaci.
Kawiarnia Szpulka w Miejskim Centrum Kultury jest klubem festiwalowym Innych Sytuacji

5.12.2012, środa, godz. 19.00, sala kinowo-widowiskowa MCK,
Festiwal Teatralny Inne Sytuacje, Teatr Krzyk – „eksPLoracja”
Każdy zespół chcący istnieć i współtworzyć swoją rzeczywistość razem wkracza w czas najtrudniejszych wyborów. Okres próby porównać można do badania nieznanych dziedzin i obszarów, w których chce się przebywać całą grupą. Niepokój zespołowości to nasza obecna partytura, z którą chcemy się podzielić z widzami. Najnowszy spektakl można też nazwać szkicem na temat wyborów, przed którymi stajemy, albo iluzji, że takowych dokonujemy. Jako inspirację potraktowaliśmy wydarzenia z historii Polski przed rokiem 1989. Nie traktujemy ich jednak jako zbioru popkulturowych gadżetów, ani jako wydumanego mitu założycielskiego współczesnej Polski i Europy. Dzielimy się naszą refleksją szukając przez pryzmat przeżyć naszych ojców i matek.
Reżyseria: Marek Kościółek, scenariusz: zespół. Występują: Anna Giniewska, Marcin Pławski, Mateusz Zadala oraz Marek Kościółek.
Kawiarnia Szpulka w Miejskim Centrum Kultury jest klubem festiwalowym Innych Sytuacji

6.12.2012, czwartek, godz. 10.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, bilety: 16 zł
Bydgoski Teatr Lalek Buratino „Brzydkie Kaczątko”
Kontakt w sprawie rezerwacji biletów: 609 047 117; 695 599 271; 523 255 545; [email protected]; [email protected]; www.teatrburatino.pl

6.12.2012, czwartek, godz. 14.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp wolny
III konferencja naukowa – Architektura miast. Historia i współczesność.
Architektura malowana, architektura rzeczywista. Miasto z epoki Leona Wyczółkowskiego
Założenia programowe konferencji oscylują wokół postaci Leona Wyczółkowskiego (1852-1936) oraz epoki, w której artysta żył i tworzył. Dotyczą szeroko rozumianych problemów związanych z miastem, zarówno w kontekście historycznym, jak i artystycznym.

6.12.2012, czwartek, godz. 17.00, ul. Dworcowa 10
Koło Gospodyń Miejskich. Wizyta w pracowni witraży Justyny Żywieckiej
W pracowni witrażu Justyny Żywieckiej. Pod okiem profesjonalistki przygotujemy świeczniki metodą witrażową. Informacje i zapisy: [email protected], wstęp 10 zł

7.12.2012, piątek, godz. 10.00, ZPP Ostromecko – Pałac Nowy, wstęp wolny
III konferencja naukowa – Architektura miast. Historia i współczesność.
Architektura malowana, architektura rzeczywista. Miasto z epoki Leona Wyczółkowskiego.
Konferencji towarzyszy wystawa posterowa z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

8-9.12.2012, sobota, godz. 11.00, ZPP Ostromecko – Pałac Nowy
Kiermasz Przedświąteczny w Ostromecku
W dniach 8-9.12.2012 (godz. 11.00-17.00) w Pałacu Nowym w Ostromecku odbędzie się Kiermasz Przedświąteczny. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników najstarszej formy wolnego handlu. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę przewidziany jest dla gości Jarmarku specjalny program artystyczny. Wśród wystawców znajdą się m.in. producenci ozdób choinkowych, wyrobów regionalnych, artyści sztuki ludowej, fotograficy. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Ostromecka, Bydgoszczy i okolic do współtworzenia tego wyjątkowego przedsięwzięcia. To znakomita okazja na kupno bożonarodzeniowych prezentów!

8.12.2012, sobota, godz. 16.00, ZPP Ostromecko – Pałac Stary, wstęp wolny
Wykład Grzegorza Pleszyńskiego z elementami performance z cyklu Antydepresyjna Historia Sztuki: Rozwój świadomości i tożsamości europejskiej od Michała Anioła do Andy Warhola
Zapraszamy na performance przygotowany przez jednego z najbardziej rozpoznawalnych bydgoskich plastyków. Grzegorz Pleszyński zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, projektowaniem okładek i plakatów, fotografią, videoartem, performance, happeningiem. Jego przekonanie o ważnej misji sztuki we współczesnym świecie, zdominowanym przez racjonalne myślenie, utwierdzają liczne podróże i kontakty artystyczne. Sztuka, jego zdaniem, wywodząc się z magii, ma w sobie siłę, która jest w stanie przeciwstawić się dewiacjom i wynaturzeniom cywilizacji technicznej oraz przywrócić poczucie harmonii z naturą, wszechświatem i drugim człowiekiem. Grzegorz Pleszyński jest autorem m.in. projektu edukacyjno-artystycznego „Antydepresyjna Szkoła”. Działa do ok. 20 lat w Bydgoskim Areszcie Śledczym i innych placówkach penitencjarnych. Jego projekty to akcje mające na celu poszukiwanie, poprzez sztukę, własnej tożsamości i przywróceniu ludziom poczucia przynależności do społeczeństwa.

8.12.2012, sobota, godz. 10.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp wolny
Bydgoskie Biesiady Czytelnicze – spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską

8.12.2012, sobota, godz. 11.00, foyer MCK,
Zatańcz ze mną, mamo!
– warsztaty taneczne utrzymane w stylistyce flamenco-jazz dla mam z dziećmi od lat 5.
Na zajęciach poznajemy popularne we flamenco palo takie jak rumba czy tangos. Prowadzenie Dorota Dzięcioł. Prosimy zaopatrzyć się w wygodny strój i sportowe obuwie.
informacje i zapisy: [email protected], wstęp wolny

8.12.2012, sobota, godz. 20.00, Kawiarnia Szpulka MCK, wstęp wolny
Premiery Płytowe – Innercity Ensemble: „Katahdin”
Artur Maćkowiak, muzyk, performer, animator kultury alternatywnej. Działa na rynku muzycznym od ponad 15 lat. Muzyk zespołów SOMETHING LIKE ELVIS i POTTY UMBRELLA, z którymi nagrał pięć płyt. Koncertował niemal we wszystkich państwach Europy oraz w Kanadzie i USA. Od trzech lat rozwija się też indywidualnie, komponując własną muzykę z pogranicza eksperymentu i improwizacji, z elementami słowiańskiej melodyki i wrażliwości. Do wspólnego grania zaprasza muzyków z odmiennych stylistyk muzycznych, a czasami nawet „niemuzyków”. W 2011 r. ukazały się dwa wydawnictwa z jego udziałem: płyta „POT ONE TEA” nagrana przez Maćkowiaka z artystami wizualnymi – Ann Noel i Grzegorzem Pleszyńskim oraz „THE DULUOZ LEGEND” nagrana w duecie z Tomaszem Pawlickim (m.in. Ecstasy Project, Maestro Trytony).
Maćkowiakowi zdarza się również komponować muzykę filmową. Ma na swoim koncie skomponowanie muzyki do pięciu filmów.
„Płyta TAKE AWAY jest najbardziej osobistą płytą, jaką udało mi się nagrać. Jest wynikiem spotkania z samym sobą. Muzyka w ramach wszystkich wcześniejszych projektów była rezultatem współpracy z osobami, z którymi w danym czasie miałem okazję grać. Wspólne tworzenie muzyki to duża przyjemność. Chciałem jednak sprawdzić, jak działa sytuacja, w której tego wzajemnego oddziaływania nie ma.”

9.12.2012, niedziela, godz. 18.00, Kawiarnia Szpulka MCK, wstęp wolny
Występ Teatru Improwizacji WymyWammy – mecz improwizacji teatralnej
Teatr improwizowany (znany także jako impro) jest formą teatru, w którym aktorzy grają spontanicznie, bez scenariusza. Improwizacja jako technika teatralna, została zainicjowana na gruncie angielskim i amerykańskim w latach 60-tych XX w. Buduje przedstawienie teatralne na oczach widza, który ma wielki wpływ na to, co dzieje się na scenie.
Grupa Teatru Improwizacji wymyWammy to jedyna grupa improwizacyjna w Bydgoszczy. Zależy nam na tym, by wypełnić lukę w mieście istniejącą na tym polu. Dajemy Wam wyjątkową okazję by powpuszczać się wzajemnie w maliny!

10.12.2012, poniedziałek, godz. 10.00, sala kinowo-widowiskowa MCK
Bydgoski Teatr Lalek Buratino, „Koziołek Matołek”
Spektakl "Koziołek Matołek" jest teatralną wersją znanej wszystkim opowieści Kornela Makuszyńskiego. Wędrujący po świecie Koziołeczek trafia na czarny ląd, do amerykańskiego wojska, żegluje po oceanie, a nawet leci na Księżyc.
bilety: 16 zł. Kontakt w sprawie rezerwacji biletów: 609 047 117; 695 599 271; 523 255 545;
[email protected] ; [email protected]; www.teatrburatino.pl

11.12.2012, wtorek, godz. 11.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp wolny
Miejskie Spotkanie Artystyczne Seniorów

12.12.2012, środa, godz. 18.00, Kawiarnia Szpulka MCK, wstęp wolny
Centrum Kultury Fantastycznej. Niebezpieczne wizje Harlana Ellisona.
Fantastyka i awangarda, prowadzenie Tadeusz Krajewski

12.12.2012, środa, godz. 17.00, ZPP Ostromecko, zapisy: [email protected], wstęp wolny
Przedpokój Teatralny – warsztaty z teatrem niebopiekło
Teatr niebopiekło zaprasza na warsztaty poświęcone budowaniu podstawy aktorstwa – świadomości ciała. W programie podstawowy trening fizyczny aktora, poszukiwanie alternatywnego języka ciała, trening niebanalnych sposobów ekspresji, autoobserwacja bez lustra, a także praca nad kontaktem niewerbalnym między partnerami i koncentracją jako podstawami pracy zespołu na próbach i na scenie. Należy przynieść wygodny dres, najlepiej ćwiczyć boso. Warsztaty będą odbywać się raz w miesiącu, a dla szczególnie zainteresowanych może powstać grupa teatralna, która po przejściu cyklu zajęć pod okiem prowadzących podejmie pracę nad własnym spektaklem.

13.12.2012, czwartek, godz. 18.00, ZPP Ostromecko – Pałac Stary, wstęp wolny
Kino w Starym

13.12.2012, czwartek, godz. 18.00, Galeria Wspólna, wstęp wolny
Hommage à Leon Wyczółkowski – studenci Architektury Wnętrz i Architektury Krajobrazu UTP Leonowi Wyczółkowskiemu.
Wystawa studentów z UTP podsumowująca rok Leona Wyczółkowskiego. Projekt symbolicznie podsumowujący plastyczne działania związane z obchodami Roku Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Obiekt malarski składający się z interpretacji obrazów mistrza, powstały na zajęciach z malarstwa w pracowni prof. Aleksandry Simińskiej.
Rok 2012 ogłoszony został przez Radę Miasta Bydgoszczy „Rokiem Leona Wyczółkowskiego”. Okazją ku temu była 160 rocznica urodzin Leona Wyczółkowskiego oraz 75-lecie przekazania legatu muzeum w Bydgoszczy przez żonę artysty Franciszkę. W Rok Wyczółkowskiego postanowili też wpisać się studenci Architektury Wnętrz i Architektury Krajobrazu UTP. Wiosną grupa studentów I roku przez kilka dni studiowała dzieła Leona Wyczółkowskiego z kolekcji Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, eksponowane w tak zwanym „Domku Leona Wyczołkowskiego” na Wyspie Młyńskiej. Kontakt z dziełami mistrza okazał się bezcenny i co bardzo ważne szalenie inspirujący. Odkrywanie „graficznego pisma” artysty, śledzenie duktu jego pędzla, kresek wycinanych żmudnie w kamieniu litograficznym stało się dla studentów impulsem dla stworzenia wspólnego, wielkoformatowego obrazu złożonego z wielu fragmentów. Za każdy odpowiadał jeden autor, zestawione zestroiły się w pracę: ”Hommage a Leon Wyczółkowski”. Studenci dla swoich płócien wybrali przede wszystkim grafiki i rysunki, głównie te z motywami krajobrazowymi i „portretami” drzew. Nic lepiej nie pozwala na poznanie artysty niż analiza jego twórczości bezpośrednio w muzeum. – tak mówił Józef Czapski, gdy oprowadzał swojego profesora Józefa Pankiewicza po zbiorach paryskiego Luwru. Tak też pracował Vincent van Gogh śledząc malarstwo Milleta. Analizując i poznając „pismo” patrona bydgoskiego muzeum zawarte w różnych stosowanych przez niego technikach, studenci ze zdziwieniem zauważyli, jak współczesny jest to język. Wyczółkowski pewnie też byłby zadowolony, widząc młodych ludzi interpretujących jego dzieła – wszak przez część swojego pracowitego życia był profesorem – najpierw Szkoły, a później Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1895-1911) oraz od 1934 roku profesorem honorowym ASP w Warszawie. Jaki jest efekt tych zajęć będzie się można przekonać 13 grudnia (w czwartek) o godzinie 18.00 podczas wernisażu w Galerii Wspólnej MCK przy ul. Batorego 1/3, na którym zestawione w całość płótna zostaną zaprezentowane i poddane pod życzliwy, miejmy nadzieję, osąd publiczności. Tekst: Jakub Fajtanowski
13.12.2012, czwartek, godz. 17.00
Koło Gospodyń Miejskich, warsztaty.
Anna Tomasik proponuje zabawę z filcowymi formami. – Wykorzystamy również guziki, piórka i różne wstążeczki – opowiada Tomasik. – Wszystko po to by nasz uduchowiony aniołek fruwał na choince.
W czas nieświąteczny filcowy dekor może zawisnąć na drzwiach i witać naszych gości.
informacje i zapisy: [email protected], Kawiarnia Szpulka MCK, wstęp 10 zł

14.12.2012, piątek, godz. 21.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, bilety: 20 zł
Nowe Tendencje – Contemporary Noise Sextet
CNS to formacja założona przez braci Kapsa, wcześniej współtworzących Something Like Elvis. Zespół wcześniej znany też jako Contemporary Noise Quintet, aktualnie związany z niemiecką firmą wydawniczą Denovali Records. Muzykę zespołu można określić jako energetyczny jazz, z elementami muzyki filmowej, jednak różnorodność dźwięków nie pozwala jednoznacznie zaszufladkować wypracowanego przez muzyków stylu. Jesienią 2006 ukazała się debiutancka płyta zespołu „Pig Inside The Gentleman”, która zebrała bardzo pozytywne recenzje i została jedną z płyt roku w plebiscycie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Kolejne płyty to „Theatre Play Music” – zapis ilustracyjnej muzyki do przedstawienia teatralnego, “Unaffected Thought Flow” – pierwszy album nagrany jako sekstet oraz najnowsza płyta pod tytułem „Ghostwriter’s Joke”. Najnowszy album przynosi kompozycje, które stanowią dźwiękowe opowieści, historie czy też komentarze do życia konkretnych osób, czasem znanych, istniejących w masowej świadomości, a czasem nie znanych nikomu. Są to utwory napisane na zamówienie tych osób, większość z nich pragnęła zachować anonimowość. Niektóre z nich zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach i słuch o nich zaginął. Do dzisiaj nie wiadomo co się z nimi dzieje, nikt ich już więcej nie widział… ale została muzyka.
Contemporary Noise Sextet w składzie: Kuba Kapsa – piano; Wojtek Jachna – trąbka; Tomek Glazik – saksofon tenorowy, barytonowy; Kamil Pater – gitara; Antoni Olszewski – kontrabas; Bartek Kapsa – perkusja

14.12.2012, piątek, godz. 18.00, ZPP Ostromecko – Pałac Stary, wstęp wolny
Spotkanie z historią. Wieczór trzeci

15.12.2012, sobota, godz. 11.00, ZPP Ostromecko – Pałac Stary, wstęp wolny
Otwarte Warsztaty Plastyczne
Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy serdecznie zapraszają na warsztaty plastyczne wszystkich, którzy malują, rysują lub dopiero pragną zacząć tworzyć. W zależności od pogody zajęcia odbędą się we wnętrzu Pałacu Starego, bądź w parku. Prosimy o przywiezienie ze sobą materiałów plastycznych, ze swojej strony oferujemy zaś sztalugi oraz pomoc instruktorską.

15.12.2012, sobota, godz. 19.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp wolny
Premiery Płytowe: 3moonboys „Skakankan”
Czyli 3 płyty na jednym krążku. W ramach albumu, w którym liczba 3 oraz jej permutacje odgrywają kluczową rolę, następuje zmiksowanie (w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku o nadestetycznych walorach) księżycowego dźwięku z julio cortazarem w postaci skakankowatej. Album należy traktować jako katalizator doznań, którego efektywność uzależniona jest od współczynnika dobrej woli danego odbiorcy. Składa się z kompozycji muzycznych, obrazków plastycznych, zapisów słownych i nielinearnej wędrówki wyglądającej trochę jak taniec.

16.12.2012, niedziela, godz. 11.00, sala kinowo-widowiskowa MCK
Rodzinne Improwizowane, tworzone i tańczone

Projekt Rodzinne Spotkania z Kulturką jest skierowany do Rodziców z małymi Dziećmi i proponuje twórcze formy ekspresji sztuki, osadzonej w wielokulturowości. Zakłada comiesięczne koncerty i warsztaty w przestrzeni Zespołu Parkowo-Pałacowego Ostromecko.

Wstęp: 10 zł od osoby, Rezerwacje i sprzedaż biletów: tel. 602 466 34 [email protected]

16.12.2012, niedziela, godz. 18.00, Kino Orzeł, wstęp wolny
DOC – NOWA FALA – Filmowa Bydgoszcz. Pokaz bydgoskich filmów krótkometrażowych Life is SHORTS in Bydgoszcz
Organizator pokazu: Stowarzyszenie koloroOFFon. Po pokazie spotkanie z twórcami

Filmowa Bydgoszcz tętni życiem i zdobywa uznanie w kraju i zagranicą. Młodzi, bydgoscy twórcy otrzymują nagrody na festiwalach filmowych opowiadając dokumentalne historie związane z naszym miastem. Żużlową „Czarną niedzielę”, nagrany nad Brdyujściu „List z rzeki”, sentymentalną „Kaskadę”, międzykulturowy „Homestay” oraz inne bydgoskie produkcje będzie można obejrzeć w niedzielę 16 grudnia w Kinie Orzeł w MCK.
Otwierający projekcję „Sportowiec”, tak jak zamykający pokaz „Homestay” to filmy, które mogła obejrzeć międzynarodowa widownia festiwalu Camerimage. Film Pawła Słomkowskiego był prezentowany w sekcji dokumentów o sporcie i subtelnie za pomocą czarno-białych zdjęć operatorskich opowiada historię Piotra Truszkowskiego, doświadczonego przez życie twardziela o gołębim sercu, który jest reprezentantem Polski w hokeju na lodzie oraz siatkówce. Zrealizowany przez Krzysztofa Nowickiego „Homestay” to nagrany w Bydgoszczy podczas dwóch ostatnich edycji Camerimage zapis spotkań bydgoszczan przyjmujących do domów zagranicznych gości festiwalu. Przypadkowe międzykulturowe spotkanie prowadzi do głębszej relacji, nawiązania trwałych więzi osób pochodzących z różnych zakątków świata. Kamera w tym filmie stara się być blisko bohaterów tak jak w debiucie Magdaleny Lubończyk „Lustro”, opowiadającym trudną historię kilku dziewczyn z ośrodka wychowawczego w Samostrzelu. Reżyserka będąc opiekunką w ośrodku kieruje kamerę na swoje podopieczne i prawdziwie obrazuje ich zawiłą drogę wejścia w dorosłe życie. Sztuka operatorska to także bardzo mocna strona dwóch najczęściej nagradzanych bydgoskich filmów ostatnich miesięcy: „Czarnej niedzieli” oraz „Listu z rzeki”. Maciej Jasiński oraz Jarosław Piskozub zdobywają nagrody na prawie każdym festiwalu w Polsce zarówno za żużlową etiudę utrzymana w konwencji cinema verite czyli „Czarną niedzielę”, jak i nagrany na bydgoskiej barce na Brdyujściu osobisty portret pod tytułem „List rzeki”. Pozostałe dwa filmy projekcji pokazują Bydgoszcz w sentymentalnym ujęciu przeszłości. Zarówno „Kaskada” Darka Gackowskiego opowiadająca historię kultowego baru mlecznego jak i „Spółdzielnia” Ani Paprzyckiej przedstawiająca zakład fryzjerski na Gdańskiej to powrót „starych, dobrych czasów” wspominanych przez bohaterów filmów.

Lista filmów:
„Sportowiec” – 15 min, reż. Paweł Słomkowski; nominacja w konkursie polskich filmów krótkometrażowych na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu, nagroda na festiwalu Ogień w głowie
„Lustro” – 20 min, reż. Magdalena Lubeńczuk; nominacja w konkursie filmów krótkometrażowych na międzynarodowym festiwalu Tranzyt w Poznaniu, 2012
„List z rzeki” – 5 min, reż. Jarosław Piskozub, Maciej Jasiński; I miejsce na OKFA 2012 Konin; I miejsce na festiwalu „5 minut z życia codziennego” w Wągrowcu 2012; wyróżnienie, XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM Zbliżenia Jelenia Góra 2012
„Czarna niedziela” – 6 min, reż. Jarosław Piskozub, Maciej Jasiński; Grand Prix na OKFA 2012 Konin; Grand Prix Opolskie Lamy 2012; I nagroda, międzynarodowy festiwal Żubroffka Białystok 2011; I nagroda na International Short Film Festival Bermuda SHORTS w Mannheim 2012
„Spółdzielnia” – 6 min, reż. Anna Paprzycka – premiera
„Kaskada” – 20 min, reż. Dariusz Gackowski; nominacja w konkursie filmów międzynarodowych na festiwalu Camera Obscura w Bydgoszczy 2012
„Homestay” – 30 min, reż. Krzysztof Nowicki; premiera podczas festiwalu Plus Camerimage 2012

16.12.2012, niedziela, godz. 16.00, ZPP Ostromecko – Pałac Nowy, bilety: 10 zł
Koncert bydgoskiego chóru Camerata
Zespół Camerata powstał w 1985 roku w bydgoskim Pałacu Młodzieży. Pierwszym i jedynym do dziś dyrygentem jest Iwona Szubarga – absolwentka bydgoskiej Akademii Muzycznej i Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego w Warszawie. Chór od początku prowadził aktywną działalność koncertową w Polsce i za granicą. Uczestniczył w licznych konkursach i festiwalach zdobywając nagrody, wyróżnienia.
Formacja koncentrowała w Szwajcarii, Włoszech, Finlandii, Gruzji, Francji, Luksemburgu, Niemczech, Holandii, Belgii. Nagrywa także płyty (ostatnio z kolędami). Repertuar zespołu obejmuje muzykę dawną, od chorału gregoriańskiego, muzykę kompozytorów polskich, obcych, religijną i świecką, ludową, Negro spirituals, po muzykę rozrywkową. Dziś Camerata funkcjonuje w kilku formach: zespół dziecięcy, żeński i mieszany.

16.12.2012, niedziela, godz. 17.30, ZPP Ostromecko – Pałac Stary, wstęp wolny
Spotkania z historią – Belle epoque
Opowieść o „pięknej epoce” w bydgoskiej architekturze.

17.12.2012, poniedziałek, godz. 10.00 i 11.30
Spektakle dla młodzieży szkolnej – finał projektu: Improwizuj, twórz i tańcz
Projekt Improwizuj, twórz i tańcz jest propozycją dla różnych środowisk, łącząca pokolenie dzieci oraz seniorów, niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Realizuje aspekt pogłębienia świadomości ciała oraz realizacji siebie poprzez ruch, taniec, muzykę, ale przede wszystkim tworzenie i improwizację. Będziemy świadkami procesu przełamywania barier: osoby niewidome będą się wyrażać poprzez ruch – efekt finalny zobaczy widz, wrażliwsi słuchowo niewidzący z większą łatwością niż widomi komunikować się będą muzycznie, seniorzy opowiadać będą o swojej przeszłości, które to opowieści, często zupełnie odmienne od fabuł współczesnych, przedstawiać będą młodzi.
Występuje młodzież bydgoskich szkół oraz Arturo Martinez (śpiew, instr. perkusyjne, taniec), Maciej Mustafa Giżejewski (śpiew, instr. perkusyjne, taniec), Miłosz Gawryłkiewicz ( trąbka, śpiew, instr. perkusyjne), Emilia Kubik (taniec), Jadwiga Szymańska (śpiew, taniec), Jolanta Gawryłkiewicz (śpiew, taniec, instr. perkusyjne, instr. klawiszowe), Joanna Dłuska (śpiew, taniec), Dorota Chorobińska (śpiew, taniec).
Rezerwacje i sprzedaż biletów: tel. 602 466 347, [email protected] , sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp: 10 zł od osoby

17.12.2012, poniedziałek, godz. 15.00, centrum miasta, Focus Mall
Happening – Dzień bez Przekleństw
Klniecie? To nie klnijcie! Znajdźcie bardziej pomysłowe zastępniki wulgaryzmów. Na ulicach Bydgoszczy spotkacie dziś grupę happeningową, która podpowie Wam, jak inaczej wyrazić zdziwienie, złość, czy inne odbierające piękną ojczystą mowę emocje! Uwaga! Poszukiwane osoby do grupy happeningowej Miejskiego Centrum Kultury!
Lubisz siać „artystyczny zamęt”, uwielbiasz wystąpienia publiczne albo po prostu masz coś do powiedzenia i chcesz powiedzieć to jak najszybciej? Zależy Ci na nagłaśnianiu wydarzeń kulturalnych w naszym mieście, chcesz zdobyć doświadczenie z zakresu nowoczesnych środków promocji takich jak happening albo spożytkować zdolności plastyczne, poczucie humoru, inteligencję? Zgłoś się do naszej grupy: [email protected]

18.12.2012, wtorek, godz. 10.00 i 11.30,
Spektakle dla młodzieży szkolnej – finał projektu: Improwizuj, twórz i tańcz.
Rezerwacje i sprzedaż biletów: tel. 602466347, [email protected] , sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp: 10 zł od osoby

18.12.2012, wtorek, godz. 18.00, Szpulka MCK, wstęp wolny
„Patronowanie miasta – spotkanie z…”
prowadzenie Adam Gajewski, Kawiarnia

19.12.2012, środa, godz. 18.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp wolny
„Eightsperience” – spektakl Grupy Teatralnej RABAN
Eksperymentalna Grupa Teatralna Raban to pierwsza grupa działająca przy Pracowni Teatru i Tańca MCK. Raban jest ekipą młodych zapaleńców kochających teatr, dzikusów lubiących wyzwania i gotowych na eksperymenty artystyczne.
Autorem sztuki „Eightsperience” jest poznański pisarz Konrad Komorniczak, sztukę wyreżyserował Mateusz Stebliński. „Eightsperience” to opowieść o mentalności dzisiejszych neurotycznych dwudziestolatków wchodzących w dorosłe życie, to groteskowa historia ósemki znajomych, którzy swoją relację określają jako przyjaźń. Jak daleko im do tego stanu oceni sam widz.

21.12.2012, Kino Orzeł,
Bydgoska Tożsamość Filmowa - „Wśród nocnej ciszy” reż. T. Chmielewski
Występują: Jerzy Bończak, Tadeusz Zaliwski, Piotr Łysak.
21 grudnia uruchamiamy nowy cykl filmowy w Kinie Orzeł pod wspólnym tytułem „Bydgoska Tożsamość Filmowa”. Cykl będzie poświęcony filmom związanym z Bydgoszczą poprzez plenery, lokacje albo poprzez twórców, którzy wywodzą się z naszego miasta. Poprzez ten cykl, jak sama nazwa wskazuje, będziemy starali się odzyskać Filmową Tożsamość Bydgoszczy. Pierwszy film to mało znany obraz Tadeusza Chmielewskiego (reżysera m.in. trylogii „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Gdzie jest generał?”) „Wśród nocnej ciszy”, którego akcja dzieje się w przedwojennej Bydgoszczy. Film kręcony był niemal w całości w naszym mieście i ma swoją nieocenioną wartość historyczną. Można np. zobaczyć, jak miasto wyglądało w latach 70. poprzez lokacje na Wyspie Młyńskiej czy w Starym Porcie. Film jest też świetnym kinem gatunkowym, genialnie oddającym klimat noirowych kryminałów z tamtej epoki. Dodatkową ciekawostką jest fakt że główną rolę dziecięcą odtwarza Piotr Łysak, brat dyrektora Teatru Polskiego Pawła Łysaka.
Opis filmu: Mieszkańcy Bydgoszczy są wstrząśnięci okrutnymi morderstwami, których ofiarami padają kilkuletni chłopcy. Narzędziem zbrodni jest zawsze ten sam pistolet, a wizytówką mordercy – mała zabawka z wizerunkiem kota. Śledztwo prowadzi, bez widocznych rezultatów, komisarz Teofil Herman. Nie udaje mu się odnaleźć przestępcy, czym naraża się opinii publicznej i zwierzchnikom. Gdy w końcu wpada na trop mordercy, dokonuje dramatycznego odkrycia.

31.12.2012, poniedziałek, godz. 17.00 i 20.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, bilety: 75 zł
„Sylwester Szlagierów” – muzyka, taniec, film
Przeboje muzyki filmowej, pokaz mistrzowskiej pary tanecznej ( m.in. walc angielski, wal wiedeński, tango, fokstrot), szlagierowe piosenki – to tylko niektóre z atrakcji koncertów sylwestrowych 31 grudnia 2012 w Miejskim Centrum Kultury.
Najlepszy band jazzu tradycyjnego w Polsce – „Dixie Company” wprowadzi gości „Sylwestra Szlagierów” w klimaty z filmów: „Ojciec Chrzestny”, „Casablanca”, „Śniadanie u Tiffany’iego”, „Vabank”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto