Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budujemy krok po kroku. Ile i jakich kroków musimy wykonać, aby zrealizować to zadanie?

Janusz Milanowski
Po zakończeniu budowy niezbędna jest kontrola Inspektora Nadzoru Budowlanego
Po zakończeniu budowy niezbędna jest kontrola Inspektora Nadzoru Budowlanego 123RF
O budowie domu rozmawiamy z Mirosławem Głydą, inżynierem budownictwa i inspektorem budowlanym

Załóżmy, że chcemy zbudować dom jednorodzinny pod Toruniem. Co należy zrobić w pierwszej kolejności?
Wybierając miejsce, trzeba dowiedzieć się, jak wyglądają warunki zabudowy, czy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Następnie sprawdzić, jakie jest podłoże, na którym chcemy postawić dom - czy występuje woda gruntowa, czy nie jest to teren zalewowy. Przy zakupie działki podejrzanie niska cena może nam sugerować trudności, takie jak np. brak dostępu do gminnej sieci wodociągowej, brak dostępu do drogi gminnej itp.

Pięknych projektów domów na rynku jest wiele. Na co się zdecydować? Jaki projekt wybrać? Czy można wprowadzić w nim indywidualne zmiany?
Korzystając z katalogów wybierajmy projekt, który się nam podoba, który jest odpowiedni do kształtu naszej działki, który jest na naszą kieszeń. Przeglądając gotowe projekty zwracamy uwagę na strony świata, tak np. żeby kuchnia była od wschodniej lub północnej strony, a taras od południowej. Należy również kierować się warunkami zabudowy, które mówią nam m. in. o kształcie dachu, ilości kondygnacji, długości elewacji frontowej. Indywidualnych zmian dokonuje projektant, adaptujący za zgodą głównego projektanta (od którego zakupiliśmy dany projekt). Zatem można w ustalonych granicach zmieniać i modyfikować gotowe szkice tak, by budynek spełniał nasze oczekiwania i potrzeby. Jeśli jednak żaden projekt nie będzie odpowiadał, wówczas pozostaje zaprojektowanie domu na indywidualne zamówienie. Są też ludzie, którzy cenią sobie indywidualność i nie chcą mieć takiego domu jak inni. Projekt taki należy zlecić dyplomowanym architektom. Do projektu domu warto też zrobić plan zagospodarowania całej działki. Trzeba wytyczyć ścieżki, ustalić miejsce na śmietniki, bramę wjazdową i furtkę. Jeśli zrobi się to razem z projektem domu, to całość będzie bardziej spójna i efektowna.

Jakie są ceny gotowych projektów domków jednorodzinnych?
Ceny uzależnione są od pracowni projektowych, od wielkości budynku i kształtują się od 1500 do 3000 zł.

Komu zlecić budowę domu? Jak sprawdzić wybraną firmę, jej referencje? Czy podpisywać z firmą jednorazową umowę na budowę domu?
Istnieje na naszym rynku bardzo wiele firm, które budują domy w stanie deweloperskim. Radziłbym, aby zasięgnąć informacje od znajomych, sąsiadów, którzy wcześniej zbudowali dom i mają w tym względzie pewne doświadczenie. Tak więc najlepsza będzie firma polecona przez kogoś bądź taka, której efekty pracy możemy sami zobaczyć. Najlepiej podpisać umowę, bo ma się gwarancję i podstawę do napraw gwarancyjnych. Dodatkowo mamy zapewnioną cenę za usługi oraz termin wykonania.

Po zakończeniu stanu surowego przychodzi czas na aranżację wnętrz. Jeżeli sami nie umiemy sobie poradzić z wnętrzem, od kogo oczekiwać pomocy?
Pomocy może udzielić architekt wnętrz. Należy jednak pamiętać, aby wnętrze służyło przede wszystkim mieszkańcom. To oni mają się w nim czuć przyjemnie i wygodnie. Nie należy się zbytnio sugerować propozycjami zamieszczanymi w pismach wnętrzarskich. Nie zawsze co piękne jest równie funkcjonalne. Warto na przykład pomyśleć o mieszance stylu nowoczesnego z klasycznym. Da to ciekawy efekt i doda wnętrzu charakteru i ciepła.

Czy inspektor nadzoru jest potrzebny? Jakie są jego obowiązki?
Przy budowie domku jednorodzinnego udział inspektora nadzoru nie jest wymagany. Całość spraw załatwia kierownik budowy, którego zatrudniamy na czas naszej budowy. Jeżeli ktoś sobie zażyczy, może zatrudnić dodatkowo inspektora. Będzie miał podwójną kontrolę. Kierownika zgłaszamy do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Jakie czynności wykonuje się na zakończenie budowy? Kto prowadzi „dziennik budowy” i co z nią zrobić po skończeniu inwestycji?
Zgłaszając budowę domu do odbioru do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego należy przygotować następujące dokumenty: m. in. inwentaryzację geodezyjną, protokoły odbioru wewnętrznej instalacji elektrycznej wraz z pomiarami, instalacji wodno-kanalizacyjnej i co, odbiór kominów przez mistrza kominiarskiego. Dokonuje tego inwestor z pomocą kierownika budowy. „Dziennik budowy” prowadzi kierownik, które zapisuje wszystkie etapy jej budowy, dziennik jest potrzebny do zgłoszenia do odbioru budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto