Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brama Klasztorna jest do wzięcia od zaraz!

red
red
Brama Klasztorna w średniowieczu pełniła funkcje obronne, dziś jest siedzibą organizacji promujących kulturę.

Obecnie swoją siedzibę w Bramie Klasztornej ma między innymi Fundacja Galeria Rusz, specjalizująca się w promowaniu i kreowaniu sztuki w przestrzeni miejskiej czy Fundacja Biuro Kultury, organizująca Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest.

Kilka dni temu Urząd Miasta Torunia ogłosił nabór ofert na wynajęcie wolnego lokalu użytkowego w zabytkowej Bramie Klasztornej w Toruniu.

- W budynku wynajmowane są lokale dla organizacji pozarządowych (NGO), działających w sferze szeroko rozumianej kultury i edukacji kulturalnej - informuje Agnieszka Szczepańska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT.

Trzeba złożyć wniosek

NGO działające w zakresie kultury i edukacji kulturalnej mają czas do 3 sierpnia na złożenie wniosków wraz z kompletem wymaganych dokumentów. Organizacje dopiero rozpoczynające działalność również mogą złożyć taki wniosek, jednak ze względu na ustalone kryteria mają nieco mniejsze szanse niż NGO mogące wykazać się działalnością w wymaganym obszarze.

- Przyjmujemy każdy wniosek, a potem przystępujemy do weryfikacji według ustalonych kryteriów. Komisja złożona z 5 osób, sprawdza m. in., co dana organizacja robiła w obszarze kultury na przestrzeni ostatnich lat - mówi Agnieszka Szczepańska. Lokal użytkowy o powierzchni 36,57 m kw., przeznaczony pod wynajem, znajduje się na pierwszym piętrze Bramy Klasztornej przy ul. Ducha Świętego 2a w Toruniu.

Oferty przyjmowane są w Wydziale Komunikacji Społecznej i Informacji (Wały gen. Sikorskiego 8, pokój nr 35) do 3 sierpnia 2015 r. do godziny 15. Obejrzenie lokalu możliwe będzie do 29 lipca 2015 r. (szczegóły pod nr tel: 56 6118724). Rozstrzygnięcie ofert nastąpi w okresie 30 dni od zakończenia naboru.

Brama Klasztorna, zwana też Bramą św. Ducha, wzniesiona została w XIV w. w stylu gotyku flandryjskiego, który charakteryzuje się masywną konstrukcją. Jest jedną z ośmiu bram, które w średniowieczu broniły dostępu do miasta. Wyposażona w podnoszoną bronę oraz masywne wrota. Pomiędzy nimi znajduje się kaszownik - otwór, przez który wylewano gorącą kaszę lub olej na napastników.

Kąsek dla turystów

Do naszych czasów brama zachowała oryginalną formę gotyckiej wieży z trzema ostrołukowymi wnękami. Stosowane wymiennie nazwy bramy wzięły się od klasztoru sióstr Benedyktynek, przy którym wzniesiono szpital i kościół pod wezwaniem Ducha św. Kompleks ten znajdował się tuż za murami miejskimi. Zburzony został podczas potopu szwedzkiego w XVII stuleciu.

Wiele turystów odwiedzających Toruń rozpoczyna zwiedzanie miasta właśnie od tej bramy. Spotkani dziś przypadkowo przechodnie - mieszkańcy Torunia - zapytani o to, co myślą na temat wynajęcia Bramy Klasztornej, ze zdziwieniem pytali gdzie się znajduje ta budowla i czemu służy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto