MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bon energetyczny 2024! Będzie wsparcie w opłatach za energię dla najuboższych? Jak bardzo wzrosną ceny prądu w drugiej połowie roku?

redpp
Nie tylko osoby z niskimi dochodami mogą liczyć na bon energetyczny >>>
Nie tylko osoby z niskimi dochodami mogą liczyć na bon energetyczny >>>Pixabay
Jak wynika z opublikowanej informacji z Wykazu prac programowych i legislacyjnych Rady Ministrów, będzie wyższa cena maksymalna za MWh. Zmiany mają obowiązywać już w II połowie 2024 roku. Wszystko w ramach ustawy o bonie energetycznym, która jest obecnie projektowana. Ile dokładnie zapłacimy? O ile wzrosną nasze rachunki? UWAGA! 7 maja rząd zajął się projektem ustawy o bonie energetycznym! Co z niego wyszło?

Będzie nowy bon energetyczny?

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się nowa informacja o projektowaniu ustawy o bonie energetycznym. Ma ona obejmować również zmianę części innych ustaw. Informacja opublikowana na stronach kancelarii premiera oznacza, że możemy szykować się na kolejne zmiany. A co wejdzie w życie? UWAGA! Na końcu artykułu zaktualizowaliśmy informacje o nowe ustalenia rządu - również o dokładną wysokość bonu energetycznego oraz terminy składania wniosków!

Droższy prąd, wyższe rachunki

Najważniejszym elementem projektu wydaje się przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną. Ta od 1 lipca 2024 roku ma wynieść aż 500 zł za MWh. Czy to dużo? Już wyjaśniamy!

Ile teraz płacimy za prąd?

Aktualnie zamrożona cena prądu jest zdecydowanie niższa. Netto wynosi ona 412 zł za 1 MWh, a do tego doliczyć trzeba jeszcze podatek VAT i akcyzę. Jednak sama ta wartość pokazuje, że maksymalna cena za prąd wzrośnie aż o 21,35%! Jest to wartość, którą w szczególności odczują osoby, które zużywają sporo prądu. Rachunki mogą być zdecydowanie wyższe.

O tyle wzrosną Twoje rachunki za prąd!

Przy założeniu, że przeciętne roczne zużycie energii elektrycznej wynosi 1,8 MWh — przynajmniej dla grupy G11 według URE, w skali roku za prąd zapłacimy aż o 194,83 zł brutto więcej. W skali miesiąca daje to opłatę brutto na poziomie 16,23 zł. A to tylko w przypadku, gdy zużywamy średnie dla kraju zasoby energii.

Bon energetyczny dla najuboższych

Planowane jest przy tym wprowadzenie bonu energetycznego w postaci świadczenia pieniężnego dla wybranych gospodarstw domowych. Mowa tu o tych, w których dochody nie przekraczają określonej kwoty:

  • 2500 zł w gospodarstwie jednoosobowym;

  • 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

To musisz wiedzieć o bonie energetycznym!

Kto jeszcze zyska na bonie energetycznym? Co Polakom chce zaproponować rząd? Wyjaśniamy w galerii:

UWAGA! Pod galerią aktualizacja o informacje z decyzji po 7 maja!

Dodatek dla rachunków dla najuboższych

Po decyzji rządu z 7 maja 2024 wiadomo, że dokładna wysokość wsparcia dla najuboższych będzie zależała od liczebności osób w gospodarstwie domowym.

Jeśli za główne źródło ogrzewania jest brany prąd (np. w postaci pompy ciepła czy też termy), a sam budynek jest umieszczony w CEEB - Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - bon energetyczny wyniesie:

  • 600 zł - dla gospodarstw jednoosobowych.

  • 800 zł - dla gospodarstw dwu- i trzyosobowych!

  • 1000 zł - dla gospodarstw domowych cztero- i pięcioosobowych!

  • 1200 zł - dla gospodarstw domowych składających się z 6 i więcej osób.

Co z pozostałymi źródłami ogrzewania?

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy używamy pieców węglowych lub gazowych tj. innych niż prąd źródeł ogrzewania. W takiej sytuacji bon energetyczny wyniesie

  • 300 zł - dla gospodarstw jednoosobowych.

  • 400 zł - dla gospodarstw dwu- i trzyosobowych!

  • 500 zł - dla gospodarstw domowych cztero- i pięcioosobowych!

  • 600 zł - dla gospodarstw domowych składających się z 6 i więcej osób.

Wypłacenie bonu energetycznego

Z założenia bon energetyczny ma być jednorazowym wsparciem dla najuboższych. Wnioski będzie można składać w terminie od 1 sierpnia 2024 do 31 października 2024. Wnioski mają być składane w urzędzie miasta lub gminy.

O ile oczywiście ustawa przejdzie przez Sejm, Senat, a na koniec uzyska podpis prezydenta!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Bon energetyczny 2024! Będzie wsparcie w opłatach za energię dla najuboższych? Jak bardzo wzrosną ceny prądu w drugiej połowie roku? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto