Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bolesne oparzenia barszczem Sosnowskiego. Co robić, gdy dotkniemy tej toksycznej rośliny?

Michał Sierek
Michał Sierek
Osiąga do 4 metrów wysokości, a łodyga może mieć nawet 10 cm średnicy. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego i co robić, gdy dojdzie do oparzeń. Dlaczego są tak niebezpieczne? 

Przeczytaj kilka cennych porad i przyjrzyj się dobrze na zdjęciach, jak rozpoznać tę toksyczną roślinę. ▶▶
Osiąga do 4 metrów wysokości, a łodyga może mieć nawet 10 cm średnicy. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego i co robić, gdy dojdzie do oparzeń. Dlaczego są tak niebezpieczne? Przeczytaj kilka cennych porad i przyjrzyj się dobrze na zdjęciach, jak rozpoznać tę toksyczną roślinę. ▶▶ Archiwum Polska Press
Jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Osiąga wysokość do 4 metrów, a łodyga ma około 10 cm średnicy. W galerii oraz w tekście znajdziesz najważniejsze informacje na temat barszczu Sosnowskiego - toksycznej rośliny, która powoduje bolesne oparzenia. Zobacz zdjęcia oraz cechy charakterystyczne, które pomogą ci ją rozpoznać. Poniżej zamieszczamy też link do mapy, na której można sprawdzać, w jakich miejscach zgłoszono występowanie barszczu Sosnowskiego.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 4 ODC 23

od 16 lat

Spis treści

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. Sklasyfikowany został w latach 40. ubiegłego stulecia, nazwę nosi od nazwiska rosyjskiego botanika, badacza flory Kaukazu, Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego.

Do Polski został sprowadzony jako roślina pastewna. Ze względu na zawartość substancji toksycznych zrezygnowano z jego uprawy. Obecnie w Polsce roślina ta jest objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży. W artykule zamieszczamy najważniejsze informacje Głównego Inspektoratu Sanitarnego na temat barszczu Sosnowskiego. Sprawdźcie jak rozpoznać roślinę, jak postępować w przypadku oparzeń, by zniwelować ich skutki.

Uwaga - bardzo groźne oparzenia barszczem Sosnowskiego

W ciepłe i słoneczne dni chętnie korzystamy ze spacerów podczas których może dojść do popatrzenia. Przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka!

Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.

Oprócz oparzeń związku zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać:

  • podrażnienia dróg oddechowych,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • zapalenie spojówek

Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia

Barszcz Sosnkowskiego - pierwsza pomoc

Krok 1
Umyj niezwłocznie i dokładnie skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.
Krok 2
Unikaj słońca przez co najmniej 48 h (promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn).
Krok 3
Jeśli pojawią się objawy oparzeń, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!

Tu zgłoszono występowanie barszczu sosnowskiego - sprawdź na mapie

Pod tym adresem: http://mapa.barszcz.edu.pl/ znajdziesz interaktywną mapę, na której zaznaczono miejsca, w których występuje barszcz Sosnowskiego (sam również możesz podać lokalizację tej rośliny). Jeśli zauważysz barszcz Sosnowskiego zgłoś to również pod całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986.

POLECAMY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto