Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biskup Andrzej Suski Honorowym Obywatelem Torunia

(gaz)
Ks. biskup Andrzej Suski otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Torunia - zdecydowali radni na sesji 8 października 2009 r. W ten sposób uhonorowano jego zasługi dla miasta podczas 17 lat sprawowania godności Ordynariusza Diecezji Toruńskiej.

Honorowe Obywatelstwo to najważniejsze wyróżnienie miasta Torunia. Jest to bardzo rzadko przyznawany tytuł, którym wyróżniane są osoby o wybitnych zasługach dla miasta. Rada Miasta Torunia honoruje w ten sposób osoby o uznanym autorytecie moralnym, o szczególnie trwałym i niepowtarzalnym wkładzie w historię, rozwój, znaczenie i sławę Torunia lub w utrwalanie, rozwijanie i aktualizację humanistycznych treści i idei zawartych w wielowiekowym dorobku miasta. Takimi cechami, zdaniem Kapituły Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia, wyróżnia się ks. bp. Andrzej Suski. Jego wizerunek, jako osoby noszącej to zaszczytne miano znajdzie się w galerii portretów Honorowych Obywateli Miasta Torunia - w sali obrad rady.

Za nadaniem tytułu głosowało 22 radnych. Przeciwny był radny Jarosław Najberg (Lewica i Demokraci). W głosowaniu nie wziął udziału Krzysztof Makowski z tego samego klubu, który miał zastrzeżenia natury formalnej.

Ks. dr Andrzej Suski jest biskupem diecezji toruńskiej od początku jej ustanowienia przez papieża Jana Pawła II, czyli od 25 marca 1992 r. Jest to duchowny cieszący się ogromnym autorytetem i sympatią mieszkańców. Szczególnie w chwilach trudnych dla torunian znana jest jego rozwaga, spokój i wyważone poglądy. Często można go spotkać na starówce, jak dostojnym krokiem spaceruje gotyckimi uliczkami, przemierzając trasę do księgarni diecezjalnej, bo znany jest z zamiłowania do książek i sztuki. Nie brakuje wówczas chętnych, by podejść i zagadnąć Księdza Biskupa, który wszystkich wita życzliwym uśmiechem i dobrym słowem.

Ks. biskup Andrzej Suski
urodził się w Płocku 24 grudnia 1941 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 13 czerwca 1965 r. w Płocku. Konsekrowany na biskupa 4 października 1986 r., do 1992 r. był biskupem pomocniczym diecezji płockiej. Doktor teologii, przewodniczący Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski, od października 2007 r. członek Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Od 1992 r. Biskup Toruński. Jego dewiza to "Nadzieja moja jedyna". Podejmując decyzję o przyznaniu Honorowego Obywatelstwa Kapituła doceniła zasługi ks. Suskiego w wielu sferach życia miasta:

Zasługi dla historii Torunia

* Podniesienie kościoła śś. Janów do godności katedry, najważniejszego kościoła w mieście i diecezji.

* Zaangażowanie w tworzeniu dobrych relacji między Kościołem, miastem i UMK.

* Organizacja od 1995 r. konferencji Colloquia Torunensia, jako nawiązania do historycznego Colloquium Charitativum z 1645 r. Pierwsze spotkanie zostało zakończone ponownym, symbolicznym pogrzebem ekumenicznym Anny Wazówny. Modlitwy pogrzebowe prowadzone były pod przewodnictwem bp J. Szarka i bp. Andrzeja Suskiego, a uroczystości towarzyszył wysłannik Papieża, kardynał Edward Idris Cassidy.

* Sprowadzanie do Torunia osobistości życia społecznego i religijnego, m.in. kardynała Camillo Ruini, jednego z najbliższych współpracowników Jana Pawła II czy kardynała Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego.

* Utworzenie w 1993 r. Wyższego Seminarium Duchownego - kolejnej wyższej uczelni w Toruniu.

* Utworzenie Wydziału Teologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

* Doprowadzenie do wizyty Jana Pawła II w Toruniu i precedensowego w historii spotkania w auli UMK rektorów szkół wyższych w Polsce.

* Dbałość o katedrę i inne obiekty sakralne, współpraca z konserwatorami zabytków, troska o zachowanie historycznej wartości obiektów.

* Utworzenie Muzeum Diecezjalnego.

Rozwijanie i aktualizacja humanistycznych treści i idei zawartych w wielowiekowym dorobku miasta

* Wspieranie działalności hospicjów, szczególny udział przy tworzeniu Hospicjum "Światło".

* Utworzenie Caritas - pierwszym dekretem biskupim. Dzisiaj są już w Toruniu 3 ośrodki, świadczące pomoc materialną, edukacyjną i wychowawczą setkom ubogich torunian.

* Utworzenie w 2000 r. Centrum Dialogu Społecznego - miejsca spotkań o tematyce społecznej, artystycznej i religijnej.

* Tworzenie burs szkolnych ( Brodnica, Grudziądz, a dla młodzieży studiującej Przysiek).

* Utworzenie „okna życia" dla noworodków porzucanych przez matki.

Znaczenie i sława miasta

* Wspieranie inicjatyw miasta, udział w uroczystościach miejskich, osobiste przewodnictwo mszy św. podczas obchodów Święta Miasta.

* Nieustanna promocja Torunia w życiu kościoła powszechnego, w homiliach i korespondencji ze Stolicą Apostolską.

* Pokazanie światu świętości i toruńskiego rodowodu księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego oraz doprowadzenie do jego beatyfikacji na toruńskim lotnisku podczas wizyty Ojca Świętego 7 czerwca 1999 r.

Autorytet moralny
Ks. Suski jest dr teologii i wybitnym biblistą. Aktywnie uczestniczył w Synodzie Biskupów Świata w Rzymie prezentując interpretacje Bożego słowa. Jako znawca Biblii zapraszany jest na liczne konferencje ale też przedstawia słowo Boże w homiliach w parafiach diecezji toruńskiej. Jest wielkim autorytetem moralnym dla osób innych wyznań, jest otwarty na działania różnych środowisk. Przez wiele lat przewodniczył komisji do spraw misji, a następnie był wiceprzewodniczącym do spraw kontaktów z Żydami. W Toruniu był jednym z inicjatorów uporządkowania i upamiętnienia cmentarza żydowskiego przy ulicy Antczaka.

Odznaczony m.in. Missio Reconciliationis (Misja Pojednania) - nadawana jest osobom zasłużonym dla dzieła pojednania, działającym na rzecz porozumienia między narodami, przedstawicielami różnych kultur i różnych środowisk.
Źródło:www.torun.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Biskup Andrzej Suski Honorowym Obywatelem Torunia - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto