Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne szczepienia dla 12 i 13-latków już od czerwca. Ma chronić przed wirusem przenoszonym drogą płciową

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Z założenia obowiązkowe szczepienia w Polsce mają na celu zapewnienie maksymalne ochrony przed zachorowaniem na szczególnie groźne choroby zakaźnie. Mają również wspomóc eliminację konkretnych chorób zakaźnych tak, aby usunąć je ze społeczeństwa. A na co szczepienie jest obowiązkowe?
Z założenia obowiązkowe szczepienia w Polsce mają na celu zapewnienie maksymalne ochrony przed zachorowaniem na szczególnie groźne choroby zakaźnie. Mają również wspomóc eliminację konkretnych chorób zakaźnych tak, aby usunąć je ze społeczeństwa. A na co szczepienie jest obowiązkowe? Pixabay
Już od 1 czerwca można będzie zaszczepić dziecko przeciw wirusowi HPV. Zapisy ruszyły 27 maja. Co warto o nich wiedzieć?

Spis treści

Zobacz wideo: Waloryzacja 2023. Takie mają być podwyżki emerytur

od 16 lat

Darmowe szczepienia - prewencja przed nowotworami

Zalecenie szczepienia dzieci przed wirusem HPV ma na celu prewencję przed nowotworami. Szczepienie jest darmowe i dobrowolne. Wirus ten jest przenoszony przede wszystkim drogą płciową i przyczynia się m.in. do rozwoju raka szyjki macicy, a także i rak prącia oraz różne inne schorzenia.

Rak szyjki macicy - skala problemu

Obecnie ponad 2,5 tysiąca kobiet w Polsce mierzy się z rakiem szyjki macicy. W przypadku ponad połowy kobiet chorujących na ten nowotwór walka jest przegrywana. Zmienić to ma program szczepień przeciw HPV. Tak przynajmniej twierdzi Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Polecamy

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

Zapisy ruszyły 27 maja. Planowo obowiązywać ma to kolejne roczniki chłopców i dziewcząt - w tym roku idą tegoroczne dzieci 12 i 13-letnie. Zapisów można dokonać na infolinii pod numerem 989, a także poprzez Internet przy wykorzystaniu e-rejestracji na Internetowym Koncie Pacjenta. Infolinia działa codziennie od 7 do 20. Dodatkowo zapisów można dokonać w punktach POZ, gdzie są realizowane szczepienia.

1,4 tys. punktów szczepień i wybór szczepionki

Szczepionki przeciw HPV zostały rozdysponowane do stacji sanitarno-epidemiologicznych we wszystkich województwach. Łącznie jest już zgłoszonych ponad 1,4 tys. punktów szczepień. Rodzic lub opiekun prawny, który zapisuje dziecko na szczepienie, może wybierać pomiędzy dwoma typami szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9).

Polecamy

Zalecenia WHO

Z założenia szczepionka ma chronić przed zakażeniem wirusem HPV, czyli ludzkim wirusem brodawczaka. Zakażenie jest groźne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. WHO założyło i stworzyło plan likwidacji raka szyjki macic, wskazując na to, że jest to problem zdrowia publicznego.

- Szczepienie dziewcząt w wieku 12 i 13 lat zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o blisko 90% - wyjaśniał dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, profesor Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego.

Czy szczepionki przeciwko HPV są bezpieczne?

Co z bezpieczeństwem szczepionek? O tym wypowiedziała się Dr. hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH, cytowana na stronie internetowej ministerstwa zdrowia:

- W ponad 120 krajach realizowane są powszechne programy szczepień przeciw HPV i podano ponad 500 mln dawek - informowała.

Polecamy

Co więcej, skuteczność szczepienia jest największa w przypadku zaszczepienia jeszcze przed dojściem do pierwszego kontaktu z wirusem. Zaszczepienie zdaje się więc mieć znaczący wpływ na realne zwiększenie szans na uniknięcie szeregu groźnych chorób zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

Obowiązkowe szczepienia w Polsce

Przy tej okazji przypominamy, jakie szczepienia w Polsce są obowiązkowe.

Źródło: gov.pl dobrowolne szczepienie Ministerstwo zdrowia [Dostęp: 29.05.2023 r.]
Szczepienia obowiązkowe i zalecane [Dostęp 29.05.2023 r.]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto