Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bella Skyway Festival 2021 w Toruniu. Jakie opinie? Gdzie najlepsze instalacje?

Sara Watrak
Sara Watrak
Kilka krótkich przemówień i... machina ruszyła! We wtorek, 17 sierpnia, krótko po 20:30, w Toruniu oficjalnie rozpoczął się Bella Skyway Festival. Tym razem wydarzenie było biletowane. Ci, którzy chcieli obejrzeć świetlne atrakcje, musieli uzbroić się w cierpliwość i stanąć w długich kolejkach - i to trzykrotnie, bo strefy festiwalowe były aż trzy, a do każdej z nich osobne wejście. Zdradzimy Wam, która instalacja wywarła na nas największe wrażenie.
Kilka krótkich przemówień i... machina ruszyła! We wtorek, 17 sierpnia, krótko po 20:30, w Toruniu oficjalnie rozpoczął się Bella Skyway Festival. Tym razem wydarzenie było biletowane. Ci, którzy chcieli obejrzeć świetlne atrakcje, musieli uzbroić się w cierpliwość i stanąć w długich kolejkach - i to trzykrotnie, bo strefy festiwalowe były aż trzy, a do każdej z nich osobne wejście. Zdradzimy Wam, która instalacja wywarła na nas największe wrażenie. Jacek Smarz
Kilka krótkich przemówień i... machina ruszyła! We wtorek, 17 sierpnia, krótko po 20:30, w Toruniu oficjalnie rozpoczął się Bella Skyway Festival. Tym razem wydarzenie było biletowane. Ci, którzy chcieli obejrzeć świetlne atrakcje, musieli uzbroić się w cierpliwość i stanąć w długich kolejkach - i to trzykrotnie, bo strefy festiwalowe były aż trzy, a do każdej z nich osobne wejście. Zdradzimy Wam, która instalacja wywarła na nas największe wrażenie.

Zobacz wideo. Bella Skyway Festival 2021

Bella Skyway Festival 2021. Które instalacje warto zobaczyć?

Największą atrakcję stanowiła niewątpliwie wizualizacja na Collegium Maximum UMK. To właśnie na tym budynku prezentowane są zwykle najciekawsze mappingi i tak też było tym razem. Wizualizacja "Wielkie Święto Księżniczek — Niebo pełne odwagi i dobroci" to pełna uroku opowieść o bohaterkach Disneya. Na budynku mogliśmy zobaczyć kadry z takich tytułów jak "Merida Waleczna" czy "Zaplątani". Nie zabrakło też ulubienic najmłodszych widzów - Anny i Elsy z "Krainy Lodu". Jeśli dopiero wybieracie się na festiwal, polecamy Wam stanąć nie na wprost budynku, ale nieco z boku, bliżej Łuku Cezara, gdyż mapping prezentowany jest nie tylko na przedniej, lecz także na bocznej ścianie obiektu.

W tej samej strefie podziwiać można też "Harmonię przeciwieństw", czyli wodne animacje przy Fontannie Cosmopolis. To mocny punkt festiwalu, pozytywnie oceniany przez odwiedzających. Efektownie prezentuje się ze wszystkich stron. W tej samej strefie znalazła się też oświetlona Harmonijka - tutaj efektu "wow" zabrakło - oraz mapping "Żywioły", wyświetlany na okrągłym ekranie. Dość niefortunna jest jego lokalizacja, bo niełatwo jest znaleźć takie miejsce, gdzie mappingu nie będą zasłaniały gałęzie. A może był to celowy zabieg?

Ze strefy przy pl. Rapackiego radzimy udać się w stronę Doliny Marzeń, by... stanąć w długim ogonku. We wtorek kolejka do wejścia miała ok. 200 metrów. Chętni do podziwiania parku w nowej odsłonie musieli więc uzbroić się w cierpliwość. Niestety, osoby, które nabyły bilety przez Internet oraz te, które zakupiły je stacjonarnie, w kasach, musiały stanąć w tej samej kolejce.

Instalacje w Dolinie Marzeń zyskały tyle samo przeciwników, co zwolenników. Ci pierwsi porównywali oświetlone drzewa do światełek bożonarodzeniowych, ci drudzy chętnie fotografowali się przy Płaczącej Wierzbie czy w zaczarowanym tunelu. Tłumy gromadziły się też przy świetlnej łące - trudno było nie potupać chwilę nóżką przy dźwiękach "I'm still standing" Eltona Johna.

Do ostatniej strefy czeka nas mały spacer, ale jest tego warty. W okolicach zamku krzyżackiego uwadze naszych Czytelników polecamy dynamiczną animację "Inside Energy" wykonaną przez grupę studentów UMK. Niektórzy widzowie zostawali, by obejrzeć go dwukrotnie, a to chyba najlepsza rekomendacja. Torunianie i turyści chętnie fotografowali się przy pracy torunianina Marcina Treichela "Duch Miasta". To podświetlone, komiksowe grafiki z uroczymi tekstami, przy których trudno się nie uśmiechnąć. - Jestem krzywa, ale trzymam poziom - czytamy na jednej z kamienic.

W tej samej strefie znajdziemy również element edukacyjny - iście kosmiczną instalację "Egozplanety". Przygotował ją duet znanych i lubianych popularyzatorów astronomii z Torunia: Piotr Majewski oraz Jerzy Rafalski. Oglądając prezentację, możemy poczuć się jak podczas podróży w kosmos. Warto zatrzymać się przy tej atrakcji na chwilę dłużej i posłuchać o odległych światach poza Układem Słonecznym.

Dodajmy, że w tym roku, z racji podziału na strefy, w których obowiązuje ruch jednokierunkowy, trudno jest pominąć jakąkolwiek instalację. Jeśli pójdziemy "pod prąd", możliwe, że któryś z wolontariuszy zwróci nam uwagę.

Koronawirusa na Bella Skyway Festival nie ma?

Według regulaminu podczas oczekiwania w kolejce oraz na terenie stref należy mieć nałożoną maseczkę, zasłaniającą usta i nos.

- Tego wymagają przepisy sanitarno-epidemiologiczne. To, że mamy bilety, kolejki czy podział na strefy, jest zależne od sytuacji epidemicznej - wyjaśnia Przemysław Draheim, rzecznik Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Gdy my byliśmy na Bella Skyway Festival, maseczki nosiła może 1/3 zwiedzających. Niektórzy wolontariusze głośno zachęcali do zasłaniania ust i nosa. Zwykle na marne.

Komentarze widzów po Bella Skyway Festival 2021

Jak co roku są tacy, których festiwal zachwycił, jak i tacy, którzy liczyli na coś więcej. Odwiedzający narzekają przede wszystkim na organizację, długie kolejki i konieczność zapłacenia za wstęp. W minionych latach, z wyjątkiem ubiegłego roku, wydarzenie było darmowe. Mimo mapek i oznaczeń niektórzy nadal mieli problemy z dotarciem do kasy czy wejścia i szli "za tłumem". - Beznadzieja, niewarte ceny biletów. Całkowity brak organizacji i widocznych oznaczeń kierunków. Pracownicy musieli krzyczeć do ludzi, w którą stronę iść, bo absolutnie nic nie wiadomo - napisał jeden z internautów. Podobnych komentarzy znajdziemy w sieci mnóstwo, ale już podczas spaceru po starówce dało się słyszeć "Nie polecam, kolejka na kilometr".
Krytyka, jak to zawsze bywa, przeplatana jest zachwytami.

  • "Najlepsza Dolina Marzeń i fontanna!",
  • "Byliśmy i nie narzekaliśmy. Bajeczny występ Disneya, Dolina Marzeń przepięknie oświetlona, drzewa jak w bajce, urzekający zamek krzyżacki, jak co roku każdy wyświetlony pokaz ma urok"

Jeśli nie przeszkadza Wam stanie w kolejkach i jesteście ciekawi tegorocznych instalacji, możecie je zobaczyć jeszcze do soboty. Bella Skyway Festival potrwa do 21 sierpnia. Instalacje można podziwiać w godz. 20:30-00:00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto