Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bakteria New Dehli w szpitalu w Piotrkowie na Rakowskiej

oby
Bakteria New Dehli w szpitalu w Piotrkowie na Rakowskiej
Bakteria New Dehli w szpitalu w Piotrkowie na Rakowskiej Dariusz Śmigielski
U pacjenta przyjętego na oddział neurologiczny Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Kopernika przy ul. Rakowskiej w Piotrkowie Trybunalskim stwierdzono nosicielstwo superbakterii New Delhi. Odwiedziny pacjentów wstrzymane są do odwołania.

Bakteria New Dehli w szpitalu w Piotrkowie na Rakowskiej

Na oddział neurologiczny Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie tragfił pacjent, u którego wyizolowano bakterię Klebsiella pneumoniae New DEHLI. Patogen wykryto w badaniu przesiewowym pobranym przy przyjęciu do szpitala.

- Pacjent jest osobą przewlekle chorą, z dostępnych informacji wielokrotnie hospitalizowaną w SSW, a w ostatnim miesiącu również w Szpitalu im.Mikołaja Kopernika w Łodzi. Jest pensjonariuszem Domu Pomocy Społecznej - informuje Ewa Tarnowska-Ciotucha, rzecznik prasowy Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim i dodaje, że pacjent jest izolowany w osobnej sali, od momentu uzyskania wyniku badania bakteriologicznego.

Chorzy z kontaktu z tym pacjentem zostali przebadani i nie wykryto u nich tej bakterii. Obecnie na oddziale neurologicznym wstrzymane są odwiedziny do odwołania.

W listopadzie 2018 roku do podobnej sytuacji doszło na oddziale wewnętrznym Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie. Został on wówczas zamknięty do odwołania w związku ze stwierdzeniem u jednej z pacjentek nosicielstwa tej samej superbakterii New Delhi.

Superbakteria New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae NDM - pałeczki zapalenia płuc, która należy do grupy bakterii jelitowych. Bakteria New Delhi jest odpowiedzialna za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Bardzo często doprowadza do sepsy, która kończy się śmiercią co drugiego pacjenta. W Polsce choroba pojawiła się w 2011 roku w Warszawie. (źródło: poradnikzdrowie.pl)

O zagrożeniu epidemiologicznym został poinformowany Państwowy Inspektor Sanitarny i organ prowadzący dla szpitala - Urząd Marszałkowski w Łodzi.

ZOBACZ TAKŻE: Superbakteria New Dehli w szpitalu wojewódzkim w Piotrkowie. Oddział zamknięty

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto