“Niezwyciężony”
Tak, nie zaczynamy od Solaris, ale od równie fantastycznego tytułu. “Niezwyciężony” to doskonała propozycja na początek przygody z Lemem, ponieważ oprócz rozważań filozoficznych znajdziemy tu również porządną space operę z wciągającą fabułą i zwrotami akcji. Historia opowiada o statku kosmicznym udającym się na planetę Regis III w poszukiwaniu Kondora - bliźniaczej jednostki, z którą stracono łączność zaraz po wylądowaniu. Tajemnica zaginięcia Kondora okazuje się mroczna i nieoczekiwana, a jeśli ktoś jeszcze nie wie, co zamieszkuje Regis III, nie będziemy psuć przyjemności odkrycia. Superprodukcja Audioteki to gotowy film batalistyczny, tylko bez obrazu. Narratorką tekstu jest Krystyna Czubówna, legendarny polski głos, a wśród aktorów można usłyszeć m.in. Daniela Olbrychskiego, Marcina Kowalczyka, Arkadiusza Jakubika czy Eryka Lubosa. Oprawa muzyczna jeszcze długo po skończeniu lektury zostaje w pamięci i została stworzona przez wielokrotnie nagradzany, alternatywny zespół Ścianka. Słuchając superprodukcji można poczuć się jak w samym środku akcji - słuchowisko zostało nagrane w technice binauralnej, która przy odtwarzaniu pozwala uzyskać idealną symulację przestrzeni na zwykłych słuchawkach. To prawdziwa gratka dla miłośników Lema, jak i osób, które chcą poznać jego niezwykłą twórczość.
“Powrót z gwiazd”
Z odległej galaktyki wracamy na Ziemię razem z Halem Breggiem. Bregg właśnie zakończył dziesięcioletnią misję kosmiczną. Z powodu zjawiska dylatacji czasu zastaje Ziemię nie po 10 latach, a po 127. Społeczeństwo, które go powitało, nie jest już tym, za którym tęsknił. Najważniejszą zmianą cywilizacyjną jest obowiązkowy chemiczny zabieg betryzacji, który sprawia, że agresywne instynkty zostają wyeliminowane. Pracę podejmują jedynie roboty, a ludzie oddają się rozrywkom. Brzmi idyllicznie, ale Hal Bregg spotyka się z przerażeniem ze strony innych - on nie jest “betryzowany”, w nim wciąż drzemią zwierzęce (czy może ludzkie?) instynkty i nie można być pewnym, czy nad nim nie zapanują. Bregg staje przed dylematem: czy powinien poddać się zabiegowi? Czy wtedy straci jakąś część siebie, o której nawet nie wie? Czy wciąż będzie tą samą osobą? A może powinien uciec z dala od ludzi i żyć w zgodzie ze sobą, ale czy znajdzie chociaż jedną osobę, która jest gotowa podzielić z nim samotność? Arcydzieło Lema to fabularyzowany traktat filozoficzny, który, jak na prawdziwego wizjonera przystało, opisuje niezwykłą przyszłość, wcale nie tak odległą. W superprodukcji usłyszycie Marcina Czarnika, Radosława Krzyżowskiego i Magdalenę Koleśnik.
“Solaris”
Przyszedł czas na największe arcydzieło Stanisława Lema i może jedno z największych dzieł science fiction w ogóle. Solaris zostało przetłumaczone na ponad 40 języków, a do jego popularności przyczyniły się ekranizacje Tarkowskiego i Soderbergha. Tu nie znajdziemy pełnej zwrotów akcji hollywoodziej space opery, ale to, co w Lemie jest najlepsze: niemal kameralną powieść z trzema (a może czterema?) postaciami, pełną tajemnic, napięć i tego, co w człowieku najmroczniejsze. Solaris opowiada o astronaucie Krisie Kelvinie, który przybywa na tytułową planetę, od wieków nieprzerwane źródło debat i badań naukowców. Sekretu Solaris nikt nie zdołał odkryć i wydaje się, że tak też będzie w tym przypadku - Kelvin zastaje w stacji badawczej tylko dwóch naukowców, którzy sprawiają wrażenie bliskich obłędu, a szef placówki… zniknął. I tu dochodzi do Kontaktu, ale nie takiego, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni z filmów i innych powieści. Nie wiadomo, czy Kontakt zostaje nawiązany z obcą cywilizacją, odmienną formą życia, a może po prostu z Nieznanym. Dla jednych “Solaris” może być historią miłosną, dla innych traktatem filozoficznym. Cała historia jest tłem dla lemowskich rozważań o ograniczeniach naszego umysłu i specyfice ludzkiego poznania. Superprodukcja Audioteki przeniosła Solaris do świata audio, w którym dreszcz niepokoju zapewnią głosy Roberta Więckiewicza, Magdaleny Cieleckiej, Adama Woronowicza czy Leszka Filipowicza. Jest to doskonała pozycja dla wszystkich, którzy cenią sobie najlepiej opowiedziane historie.
Nowa Lemologia Wojciech Orliński
Jeśli po przesłuchaniu całej Lemoteki czujecie jeszcze niedosyt, sięgnijcie po Nową Lemologię Wojciecha Orlińskiego. Na temat Stanisława Lema można napisać wiele, a Orliński jest w stanie opowiadać o nim godzinami. Autor biografii futurologa stworzył podcast, w którym opowiada o najlepszych książkach Mistrza. Zachowuje ostrożność przy spoilerach i stara się opowiadać tak, by coś dla siebie znalazł zarówno ktoś, kto z Lemem styka się po raz pierwszy, jak i po raz sto pierwszy. To doskonałe uzupełnienie lektury. A jeśli wsiąkniecie już zupełnie - w Audiotece czeka “Lem. Życie nie z tej ziemi”, biografia pokazująca duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?