Audiobooki szansą dla dzieci na poznanie literatury w cyfrowym społeczeństwie

Materiał informacyjny AUDIOTEKA SPÓŁKA AKCYJNA

Znajomość książek i lektur szkolnych przez dzieci powinna być kluczową umiejętnością już od najmłodszego wieku. Jednak zaznajomienie najmłodszych z publikacjami jest już trochę trudniejsze w realizacji. Dlaczego? Wszechobecne bajki – w telefonach komórkowych, tabletach, w telewizji - nie ułatwiają dzieciom wybierania książek. Zwykle wybiorą atrakcje, które oferuje cyfrowy świat. Czy zatem mamy załamywać ręce i przygotować się na porażkę, w której to dziecko będzie oglądało tylko telewizję lub popularne kanały streamingowe?

A gdyby tak znaleźć rozwiązanie na miarę nowoczesności i przedstawić dzieciom obcowanie z literaturą również w atrakcyjnej formie audio? W końcu muzyka w świecie dzieci i nastolatków towarzyszy im każdego dnia. Lektury szkolne w postaci audiobooków lub słuchowisk mogą być świetną pomocą dla rodziców.

Audiobooki dla młodego pokolenia, żyjącego w cyfrowym świecie, mają dużo zalet. Oto najważniejsze z nich:

  • są dostępne tu i teraz. Przy pomocy kilku kliknięć dziecko może słuchać wybranej pozycji w intuicyjnej aplikacji Audioteki;
  • dostępność treści audio to 24 h na 7 dni w tygodniu bez wychodzenia z domu, do biblioteki czy księgarni. Rodzice nie muszą się martwić, że zabraknie pozycji w danej instytucji i dziecko pozostanie bez możliwości zapoznania się z jej treścią i przygotowania się do danej lekcji;
  • audiobooka można pobrać na telefon, który ma prawie każdy nastolatek lub jego rodzice, i słuchać bez dostępu do Internetu;
  • wiele z pozycji dedykowanych dla dzieci jest przygotowanych w postaci superprodukcji ze specjalnie skomponowaną ścieżką dźwiękową do takiej produkcji - nadaje to ogromnych walorów i zachęca do słuchania wybranej pozycji;
  • mają ekologiczny wymiar – nie potrzebny jest papier i nie ma konieczności wycinki kolejnych drzew czy transportu papieru z odległych zakątków świata, tym bardziej przy rosnących cenach tego surowca;
  • są relatywnie tanie, tym bardziej w subskrypcji Audioteka Klub i Audioteka Kids, a co za tym idzie, pozostałe środki finansowe mogą zostać przeznaczone na inne przyjemności dzieci i młodzieży.

Jeżeli rodzic do tej pory nie przekonał się do audiobooków dla dzieci i młodzieży, to poniżej znajdą kilka przykładów produkcji, które stanowią idealnie przygotowane lektury w nowoczesnej odsłonie:

Bomba banda. Audioserial, który śmiało można określić mianem polskiej wersji Psiego patrolu dla najmłodszych w jeszcze lepszej jakości.
Skąd porównanie do jednej z najpopularniejszych bajek telewizyjnych? Podobnie jak w ekipie “Psiego patrolu”, znajdziemy tu świetnie napisane i zagrane głosem postacie. Każda z nich ma wyjątkowy charakter, a tym samym wady i zalety, które poznają dzieci podczas słuchania. Ten duży wachlarz postaci pozwala najmłodszym zobaczyć świat z różnych perspektyw. Mamy tam rybkę Nulę, kota Pafnucego, kreta Albina, krowę Jagodę, psa Onufrego, nietoperza Ignacego, dzika Eryka, kurę Gosię, kota Gracjana.

To, co nietypowe dla tej grupy przyjaciół, to ich problemy z podstawowymi sytuacjami życiowymi. Nietoperz ma problemy z echolokacją, kret prawie nie widzi, rybka nie czuje się dobrze w wodzie i najchętniej opuściłaby przydomowy staw. Te wszystkie przeciwności nie są dla nich jednak trudnościami, wręcz odwrotnie - z ogromnymi sukcesami cała ekipa Bomby bandy pomaga innym zwierzętom z osiedla, które znalazły się w tarapatach. Każdy rodzic, któremu zależy na tym, aby dziecko poznało zagadnienia, takie jak tolerancja, pokonywanie swoich słabości, empatia czy ekologia, powinien regularnie puszczać swoim dzieciom to niezwykłe słuchowisko z genialnymi piosenkami i muzyką, skomponowaną do tego projektu.

Burzliwe dzieje pirata Rabarbara Wojciech Witkowski
Jeżeli Wasze dzieci uwielbiają opowieści przygodowe, a w szczególności te o siedmiu górach, lasach morzach i oceanach, to ta pozycja jest wręcz idealna, aby dosłownie wypłynąć z nimi na szerokie wody nowego wymiaru literatury. Któż z nas nie lubi pirackich opowieści oprawionych szczyptą świetnego humoru sytuacyjnego? Gwarantujemy, że przesympatyczny Pirat Rabarbar ze swoją rodziną zyska wiele sympatii wśród domowników. Jego ciekawe wyprawy, podejście do życia ukochanej żony Barbary i synka Krztynka na dobre zagoszczą podczas wakacyjnych (i nie tylko) podróży. Po przesłuchaniu już pierwszego tomu przygód na stałe rozbrzmiewać będzie radosna pieśń: „Bum cyk cyk i rata rata rata nie ma to jak los pirata, kto na drodze jego stanie z tego kasza na śniadanie. Bum cyk cyk i binga binga nie ma to jak los wikinga, kto na drodze jego stanie z tego z tego kasza na śniadanie”

Julka i Szpulka. Sprawa zaginięcia Lulu. Słuchowisko Maja Strzałkowska
Warto wejść w świat dziecięcych emocji - lęków i strachów - aby pokazać dzieciom, jak sobie z nimi radzić. Doskonałą pomocą w tym zadaniu będzie przygoda Julki i jej złości, która przeistoczyła się w postać Szpulki. Akcja szukania ukochanej lalki Lulu jest świetnie skonstruowana, a sam audiobook pomaga dzieciom w skupieniu, kojarzeniu faktów i rozwiązywaniu zagadek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Audiobooki szansą dla dzieci na poznanie literatury w cyfrowym społeczeństwie - Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie