Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atrakcje turystyczne regionu kujawsko-pomorskiego: Zalew Włocławski [ZDJĘCIA]

www.visitkujawsko-pomorskie.pl
Atrakcje turystyczne regionu kujawsko-pomorskiego: Zalew Włocławski [ZDJĘCIA]
Atrakcje turystyczne regionu kujawsko-pomorskiego: Zalew Włocławski [ZDJĘCIA] www.visitkujawsko-pomorskie.pl
Atrakcje turystyczne regionu kujawsko-pomorskiego: Zalew Włocławski [ZDJĘCIA]. Cisza, spokój, niepowtarzalne widoki, kojący szum wody i bezpośredni kontakt z przyrodą – te wszystkie wyznaczniki idealnego wypoczynku znajdziemy nad Zalewem Włocławskim.

Atrakcje turystyczne regionu kujawsko-pomorskiego: Zalew Włocławski [ZDJĘCIA]

Walory przyrodnicze, położenie geograficzne oraz miejsca, w których można wypocząć nie tylko w okresie letnim sprawiają, że Zalew Włocławski i jego okolice są atrakcyjnym miejscem dla uprawiania sportów wodnych, wędkowania, wędrówek pieszych i rowerowych, grzybobrania, jazdy konnej i relaksu na świeżym powietrzu.

Zalew Włocławski rozciąga się od Płocka do Włocławka, pomiędzy 632 a 675 km biegu Wisły. Jezioro jest sztucznym zbiornikiem, powstałym na skutek przegrodzenia koryta Wisły na wysokości Włocławka (675 km biegu rzeki). Kształtem jezioro odzwierciedla zarys doliny Wisły.

Zobacz także: Informator turystyczny regionu kujawsko-pomorskiego [ZDJĘCIA, ATRAKCJE]

Długość Zalewu wynosi 48 km, wpływ spiętrzenia dochodzi do 57 km (618 km brzegu rzeki). Średnia szerokość obejmuje około 1,2 km, długość linii brzegowej to ponad 160 km, a całkowita powierzchnia wynosi w przybliżeniu 70,5 km2.

Na wysokości Dobrzynia znajduje się najszersze koryto Zalewu i wynosi około 3 km, w tym również miejscu na odcinku od Dobrzynia do zapory Zalew jest najgłębszy – 10m.

Zatoki:

Na prawym brzegu Zalewu znajdują się cztery głębokie zatoki:

Cierszewo– 646 km

Zatoka Ciszy – 657 km

Kuzki – 667 km

Zarzeczewo - 672 km

Nisko położone tereny na lewym brzegu na odcinku od Włocławka do Wistki Szlacheckiej (665 km) i od Soczewki (642 km) do Płocka osłonięte są zaporami bocznymi o łącznej długości ok. 30 km.

Wzdłuż lewego brzegu większe zatoki to:

Zatoka Sochaczewska – 642 km

Nowa Wieś – 653 km

Wistka Szlachecka – 664 km

Fauna i Flora Zalewu Włocławskiego

Zalew Włocławski to istny raj dla wędkarzy, którzy realizują swoją pasję łowiąc sandacze, okonie, płocie, sumy, łososie, a w sierpniu – węgorze. Imponująco prezentuje się także liczba ptactwa wodnego. Spośród ponad 200 gatunków łatwo jest zaobserwować chociażby łabędzie, kaczki czy mewy. W rezerwacie przyrody Kulin znajduje się największe w Polsce stanowisko dyptamu jesionolistnego tzw. Gorejącego krzewu Mojżesza.

Oryginalny świat fauny i flory można podziwiać w Gostynińsko – Włocławskim Parku Krajobrazowym, który leży w obrębie Kotliny Płockiej, obejmując część Pojezierza Gostynińskiego. Powierzchnia GWPK wynosi 38 950 ha, z czego 22 200 ha znajduje się w województwie kujawsko – pomorskim (gminy: Baruchowo, Kowal, Włocławek).

Na atrakcyjność terenu mają wpływ przede wszystkim powierzchnie leśne, stanowiące ponad 48% powierzchni gminy oraz sieć wodna. Na terenie GWPK znajduje się ponad 40 jezior, wśród których jest unikatowe w skali światowej jezioro Gościąż, z charakterystycznym uwarstwieniem osadów dennych ( 13 tysięcy par lamin osadów, rejestrujących 13 tysięcy lat historii zbiornika). Jezioro Rakutowskie wraz z otaczającymi podmokłościami wpisano do rejestru międzynarodowych obszarów cennych dla ptaków, szczególnie wodno-błotnych.

Spacerując wyznaczonymi szlakami można zaobserwować owadożerną rosiczkę, storczyki i napotkać ślady zajęcy, saren, borsuka, jenota żeremia bobrów. Wśród fauny najcenniejszą grupę stanowią ptaki, zwłaszcza gatunki wodno-błotne. Występują tu m.in. umieszczone w „Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt”; bocian czarny, bąk, kulik wielki, żuraw, batalion, błotniak łąkowy i zbożowy, krwawodziób i derkacz.

W 1991 roku w GWPK przeprowadzono pierwszą w Europie Środkowo – Wschodniej reintrodukcję sokoła wędrownego.Informacje o aktualnym stanie reintrodukcji sokoła wędrownego w Polsce i problemach występujących przy jego wdrażaniu znajdą Państwo na stronie internetowej Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto