Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Asysta w prowadzeniu firmy

(gaz)
archiwum
Już od teraz przedsiębiorcy z woj. kujawsko-pomorskiego mogą skorzystać z nowej usługi doradczej – asysty w prowadzeniu działalności gospodarczej. Pilotaż asysty prowadzić będą m.in. wyłonione w konkursie Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu oraz Kujawsko-Pomorski Związek Pracodawców i Przedsiębiorców z Bydgoszczy. Z uwagi na dofinansowanie ze środków publicznych, przedsiębiorca pragnący skorzystać z asysty zapłaci zaledwie 120 zł (5 proc. wartości usługi). Asysta jest usługą opartą o standardy Krajowego Systemu Usług, a wdrażające pilotaż instytucje prowadzą już Punkty Konsultacyjne KSU.

- Konieczność wsparcia merytorycznego zarówno dla powstających, jak i już działających firm wynika z badań przeprowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Naszą pomoc kierujemy zwłaszcza do mikroprzedsiębiorstw. Choć te najmniejsze firmy wytwarzają aż 30% Produktu Krajowego Brutto, to zajmują się głównie handlem oraz naprawami i mają dość niewielki udział w eksporcie (zaledwie 15%). Najważniejszą jednak bolączką mikroprzedsiębiorstw jest krótka egzystencja (na rynku co czwarta firma mikro upada po 1 roku) oraz trudność rozwoju. W efekcie, mikroprzedsiębiorstwa bardzo rzadko przekształcają się w małe lub średnie firmy. Chcemy pomóc im pokonać hamujące ich rozwój bariery tak, aby zachęcić ich do dalszego rozwoju – mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes PARP.

Usługa asysty jest adresowana do wszystkich firm, niezależnie od okresu dotychczasowego działania czy branży. Składa się z dwóch zasadniczych etapów.

Etap I - diagnoza potrzeb biznesowych – to identyfikacja problemów oraz potrzeb klienta związanych
z prowadzeniem działalności gospodarczej. Identyfikacja ta polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z klientem, analizy dokumentów oraz wskazaniu metod rozwiązania zdiagnozowanych potrzeb. Etap II to wsparcie doradcze w zakresie zidentyfikowanych w etapie
I potrzeb, zgodnie z ustaloną z klientem ścieżką postępowania.

W ramach realizacji usługi, konsultacjami i profesjonalnym doradztwem objęte zostaną 4 podstawowe obszary działalności firmy:

·

spełnianie wymogów formalno-prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej (wywiązywanie się z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy, w tym składanie dokumentów do ZUS i Urzędu Skarbowego);

·

marketing przedsiębiorstwa (przygotowanie strategii marketingowej, analizy SWOT, analizy wpływu czynników zewnętrznych i wewnętrznych na pozycję strategiczną firmy itp.);

·

organizacja przedsiębiorstwa (organizacja pracy, zarządzanie czasem, dobór personelu, podział obowiązków i odpowiedzialności itp.);

·

finanse przedsiębiorstwa (opracowanie kosztorysu przedsięwzięcia, zarządzanie kapitałem obrotowym, pozyskiwanie źródeł finansowania, postępowanie w przypadku zagrożenia „zatorem płatniczym”, wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank itd.).

W regionie kujawsko-pomorskim 3 wyłonione instytucje obsłużą w ramach pilotażu asysty łącznie ok. 130 przedsiębiorców (Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. – 54, Izba Przemysłowo-Handlowa – 42 oraz Kujawsko-Pomorski Związek Pracodawców i Przedsiębiorców – 33).

- Założyliśmy, że odbiorcami usług będą firmy zarejestrowane lub posiadające struktury na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, co nie oznacza, że jeśli zgłosi się do nas firma spoza regionu pozostawimy ją bez pomocy. Mamy możliwość współpracy w ramach sieci i po zdiagnozowaniu potrzeby, skierowania klienta do właściwego wykonawcy – mówi Iwona Pietruszewska-Cetkowska z Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Izba Przemysłowo-Handlowa również zamierza skoncentrować się na macierzystym regionie. - Nie wykluczamy jednak doradztwa dla przedsiębiorstw spoza regionu. Serdecznie zachęcamy firmy
z innych województw do skorzystania z naszej usługi – zaprasza Marta Olszewska z toruńskiej IPH.

- Nie ma żadnych ograniczeń co do branży. Każdy przedsiębiorca jest mile widziany – dodaje Hanna Wygodzka z Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców.

Usługa jest świadczona przez 21 ośrodków, w 11 województwach, jednak mogą się do nich zgłaszać przedsiębiorcy z całego kraju. Z asysty w tym roku skorzystać może nawet 1000 przedsiębiorców.
Po etapie pilotażowym, jeśli usługa zainteresuje przedsiębiorców, będzie świadczona jako kolejna usługa systemowa Krajowego Systemu Usług przez Punkty Konsultacyjne KSU.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto