Anwil Włocławek - Polski Cukier Toruń 82:83. Finał EBL 2019 - 2:2 [zdjęcia, relacja - mecz nr 4]

Joachim Przybył, JJ
Remis w finale EBL 2019. Polski Cukier w czwartek wygrał w Hali Mistrzów 83:832. Zadecydował rzut za trzy punkty Arona Cela w ostatniej sekundzie meczu. Najskuteczniejszym zawodnikiem meczu był Ivan Almeidia, który zdobył 34 punktów (w tym 17 w 3. kwarcie)

Wideo. Konferencja prasowa. Igor Milicić i Aaron Broussard po meczu nr 4. Finał EBL 2019 Anwil Włocławek - Polski Cukier Toruń 82:83.

Anwil Włocławek - Polski Cukier Toruń 82:83 (15:26, 19:18, 26:11, 22:28)
ANWIL: Almeida 34 (4), 6 zb., 6 as., Lichodiej 10 (1), Simon 8, Szewczyk 7 (1), Łączyński 5 (1) oraz Broussard 15 (1), Michalak 2, Zyskowski 1.
POLSKI CUKIER: Lowery 24 (3), Gruszecki 11 (1), Umeh 8 (2), Cel 7 (2), 8 zb., Mbodj 6 oraz Diduszko 10, Kulig 9 (1), 12 zb., Sulima 4, Śnieg 4, Wiśniewski 0.

Spodziewaliśmy się nowych rozwiązań w obozie Polskiego Cukru. Przewaga pod koszem nic nie daje tej drużynie, więc to wydawał się dobry czas na ryzyko. - Mamy swój plan na ten mecz - przyznał Bartosz Diduszko.

W toruńskim zespole zmiany od początku: Michael Umeh za Łukasza Wiśniewskiego, Aaron Cel za Damiana Kuliga w wyjściowej piątce. Torunianie zaczęli lepiej. Umeh trafił za 3, Lowery grał bardziej zespołowo i angażował się w defensywie. Amerykanin wreszcie trafił swoją pierwszą "trójkę", a po koszu Kuliga było 9:16 i Milicić zdecydował się bardzo szybko na przerwę.

Włocławianie mieli problemy ze sforsowaniem defensywy, tym razem dużo lepiej wyglądała obrona akcji jeden na jeden gości. Gospodarze w 1. kwarcie mieli aż 9 strat przy pięciu celnych rzutach z gry. Polski Cukier wypracował ponad 10 pkt przewagi, choć miał problemy ze skutecznością (3/11 za 3).

Anwil Włocławek zderzał się ze świetnie funkcjonującą strefą. Rósł licznik strat (13 do przerwy), rosła przewaga Twardych Pierników, w 15. minucie było 20:35. Anwil w grze utrzymywał w grze Almeida (12 pkt w 1. połowie), który m.in. popisał się kolejnym fantastycznym wsadem. Gospodarzy ratowała też kiepska skuteczność rywala za 3 (5/16).

Po przerwie Polski Cukier zaczął od dwóch dobrych akcji i ucieczki na 14 punktów. Anwil poprawił obronę, a koło ratunkowe rzucił Lowery, który w trzech kolejnych akcjach popełnił trzy proste błędy. Przewaga momentalnie stopniała do 5 punktów. Hala Mistrzów ożyła, wraz z nią mistrzowie Polski, a torunianie zaczęli pudłować wszystko. Nawet z wolnych Cel dwa razy nie trafił (w sumie 9 pudeł w tej kwarcie całego zespołu).

Kibice podczas meczu nr 4 finału EBL 2019 Anwil Włocławek - ...

W 35. Anwil Włocławek już prowadził po dwóch akcjach Almeidy (seria 12:0!). Polski Cukier przypominał zespół juniorów. Seria bez trafienia z gry trwała ponad 4 minuty i przerwał ją dopiero Diduszko. Almeida jednak na dobre przejął finał, w tej kwarcie zdobył 19 punktów. Torunianie kolejne akcje rozgrywali z niezrozumiałą na tym poziomie paniką: 3/9 z gry, kompromitujące 4/15 z wolnych, 7 strat i bodaj ani jednej składnej akcji.

Ten mecz był jednak niesamowity do końca. Anwil Włocławek miał już 8 punktów przewagi w 4. kwarcie, ale "dość" powiedział Lowery. Trafiał niemal wszystko (15 pkt w tej kwarcie), wyprowadził zespół na prowadzenie, ale na 1,5 minuty przed końcem musiał zejść z powodu kontuzji.

Na 22 sek. przed końcem Almeida 2 wolne i 81:80. Mihevc miał jeszcze czas. Najpierw błąd popełnili sędziowie, którzy za szybko gwizdnęli błąd 8 sekund. Faulowany Broussard trafił wolnego, zbiórka gości i za 3 z dobrych 9 metrów przymierzył Cel, wcześniej niemal niewidoczny. Almeida miał 1,3 sek. na odpowiedź, ale nie dał rady.

- Na treningach wpadają takie rzuty. Cieszę się, że trafiłem w takim meczu. Chcieliśmy grać z energią, wielką chęcią, chcemy biegać, ale w trzeciej kwarcie złapaliśmy zadyszkę. To dla nas nauczka - powiedział bohater meczu.

W finale mamy więc remis 2:2. Kolejny mecz w niedzielę w Toruniu (godz. 17.30, Polsat Sport).

Strefa kibica na 3. meczu - finał EBL 2019 Anwil Włocławek - Polski Cukier Toruń. Zobacz, jak kibice Anwilu Włocławek dopingowali swoją drużynę oglądając mecz na telebimie przy Hali Mistrzów.

Anwil Włocławek - Polski Cukier Toruń 96:86 w finale EBL 2019. Mistrzowie Polski prowadzą 2:1 [zdjęcia, wideo, relacja - mecz nr 3]

Finał EBL 2019 Anwil Włocławek - Polski Cukier Toruń, mecz nr 3 - strefa kibica obok Hali Mistrzów

Strefa kibica na 3. meczu finału EBL 2019 Anwil Włocławek - ...

Mihevc: Na początek gratulacje dla zespołu, który przyjechał tu aby wygrać. Spotkanie było perfekcyjne z wyjątkiem tego ze Anwilowi udało się wrócić do gry. Teraz przed nami mecz numer 5

Umeh: Bardzo dobra egzekucja założeń przedmeczowych. Wielki rzut Arona Cela. Wracamy do Torunia przy stanie 2:2

Rob Lowery skręcił kostkę nie wiadomo jak jest poważny to uraz.

Milicic: Jak się przegra jednym rzutem to ciężko coś powiedzieć . Zagraliśmy bardzo słabo pierwsza polowe. Dużo strat mało zbiórek. Sami sobie jesteśmy winni. Teraz nie jest czas na płakanie trzeba pokazać co się ma w gaciach. I pokazać że wciąż jesteśmy w grze

Broussard: Ciężkie spotkanie. Kluczowa była pierwsza połowa.

Co z Sobinem czy pojawi się na 5 mecz?

Milicić: Myślę, że będzie ciężko

Wkrótce więcej zdjęć, relacja, wypowiedzi i wideo z konferencji prasowej.

Wideo. Konferencja prasowa. Dejan.Miheevc i Michael Umeh po meczu nr 4. Finał EBL 2019 Anwil Włocławek - Polski Cukier Toruń 82:83

Finał EBL 2019. Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek (2:2)

mecz nr 1 (Toruń) - (czwartek, 30 maja, godz. 17:30) - 96:89
mecz nr 2 (Toruń) - sobota, 1 czerwca, godz. 18:00) 78:89
mecz nr 3 (Włocławek) - wtorek, 4 czerwca, godz. 18:00) - 96:86
mecz nr 4 (Włocławek) - czwartek (6 czerwca, godz. 17:30) 82:83

mecz nr 5 (Toruń) - niedziela, 9 czerwca, godz. 17:30 - transmisja w Polsat Sport od 17:00
mecz nr 6 (Włocławek) - środa, 12 czerwca, godz. 17:30 - transmisja w Polsat Sport od 17:00

ew. mecz 7 (Toruń) - piątek, 14 czerwca, godz. 20:00 - transmisja w Polsat Sport od 19:30

Półfinał EBL 2019. Arka Gdynia - Anwil Włocławek (2:3)

mecz 1 - 16 maja (czwartek, g. 17:45). 94:91
mecz 2 - 18 maja (sobota, g. 20:30). 78:65
mecz 3 - 21 maja (wtorek, g. 17:45) 87:79
mecz 4 - 23 maja (czwartek - g. 17:45) 90:85
mecz 5 – 26 maja (niedziela) - 20:00) 97:109

I runda play off Anwil - Stal (3:0)
mecz nr 1 - 2 maja, g. 18:15 (Włocławek) - 89:84