Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alarmy bombowe w lubuskich szkołach w Zielonej Górze, Gorzowie, Sulechowie, Żarach, Żaganiu, Iłowej, Szprotawie i Zbąszynku

(pij), (vp), (pik)
We wtorek (7 maja) rano zgłoszono alarmy bombowe w szkołach w Zielonej Górze, Gorzowie, Sulechowie, Żarach Żaganiu, Iłowej, Szprotawie oraz Zbąszynku. Na szczęście nie zakłóciło to egzaminów maturalnych.

Powiat żagański
Jak dowiedzieliśmy się, również dwie szkoły w Żaganiu, jedna w Iłowej i jedna w Szprotawie również otrzymały rano informacje o podłożonych ładunkach wybuchowych. Policja zadziałała jednak bardzo szybko i sprawnie, i o godz. 8.30 wszystkie szkoły były już sprawdzone, a egzaminy maturalne rozpoczęły się zgodnie z planem.

Zielona Góra. godz. 9.15
Jak poinformowała podinsp. Małgorzata Barska z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze, do alarmów bombowych doszło w 7 szkołach w Zielonej Górze i 1 w Sulechowie. W żadnej z placówek nie doszło do ewakuacji. Jak na razie, wszystkie alarmy okazały się fałszywe. Egzaminy maturalne rozpoczęły się zgodnie z planem.

Alarmy bombowe w lubuskich szkołach - gdzie do nich doszło?

- Zgłoszenia alarmów bombowych dotyczą pięciu szkół – potwierdza podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzeczniczka zielonogórskiej policji. Obecnie trwa weryfikowanie tych zgłoszeń.

W Zielonej Górze od samego rana zgłoszono alarmy bombowe w siedmiu szkołach. – Placówki na bieżąco są sprawdzane – mówi podinsp. Stanisławska. Alarmy dotyczą szkół przy ulicach Strzeleckiej, Zachodniej, Sowińskiego, Botanicznej oraz Wrocławskiej. – Alarmy nie potwierdziły się, w sprawdzonych szkołach nie ma podłożonych ładunków wybuchowych – mówi podinsp. Stanisławska. Policja sprawdza jeszcze szkołę przy ul. Wyspiańskiego

Zgłoszenia o podłożonych ładunkach wybuchowych w szkołach dotarły z samego rana. Miały one zostać podłożone w szkołach w Zielonej Górze, Gorzowie, Żarach, Sulechowie, Zbąszynku. Na miejscu są strażacy oraz policjanci.

- W Gorzowie od rana odebraliśmy już osiem sygnałów o alarmach bombowych w placówkach oświaty - mówi st. sierż. Mateusz Sławek z wydziału prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Policja nie wskazuje jednak do których konkretnie szkół dotarły groźby o ładunkach wybuchowych. - Od rana w całym województwie i w całej Polsce mamy bardzo wiele takich sygnałów - mówi M. Sławek.

Na razie nie ma informacji, aby w którejkolwiek z gorzowskich szkół egzamin maturalny z matematyk miła być zagrożony.

Alarmy bombowe w szkołach w całej Polsce

Do podobnych alarmów bombowych od samego rana dochodzi w całym kraju. Dziś znów ogłoszono alarmy bombowe przed maturą. W Tychach policja pojawiła się w trzech szkołach

Natomiast 40 maturzystów ze szkoły ALA - Autorskie Licea Artystyczne i Akademickie we Wrocławiu - będzie musiało raz jeszcze zdawać maturę. W poniedziałek (6 maja) egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym został tam przerwany z powodu alarmu bombowego - ktoś do dyrekcji szkoły przysłał informację, że podłożono tam bombę.

Fałszywy alarm bombowy opóźnił też rozpoczęcie matury w VII Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy. Podobne alarmy były w wielu innych miejscach w Polsce. W większości szkół policja zdążyła jednak sprawdzić budynki przed rozpoczęciem egzaminu.

Fałszywe alarmy bombowe w szkołach w Polsce - co grozi sprawcom?

Policjanci ustalają sprawcę bądź sprawców wywołania fałszywych alarmów bombowych w szkołach, w których odbywają się matury. Komendant Główny Policji na bieżąco informuje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o podejmowanych działaniach. Policjanci przypominają, że konsekwencje takiego czynu mogą być poważne, bowiem autorzy takich "żartów" są ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Za takie celowe i fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy, że oprócz odpowiedzialności karnej, sprawcy mogą zostać również pociągnięci do odpowiedzialności finansowej.

Fałszywe alarmy bombowe w szkołach miały sparaliżować matury

Policja już kilka dni temu informowała różne urzędy i instytucje, a także szkoły o tym, że w tym tygodniu może wystąpić seria fałszywych alarmów w szkołach, których celem jest sparaliżowanie przebiegu egzaminu maturalnego. Funkcjonariusze apelowali do dyrekcji placówek o zachowanie rezerwy i spokoju w takiej sytuacji, nie mniej o każdorazowe zgłaszanie tego faktu jednostce policji.

W poniedziałek (6 maja) każdy taki sygnał o alarmie został szczegółowo i skrupulatnie sprawdzony, a w szkołach przeprowadzone zostały kontrole pirotechniczne. Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji uznali przesłane informacje o alarmach za mało wiarygodne, nie wymagające ewakuacji - wszystkie alarmy okazały się fałszywe. Przypominamy jednak, że ostateczne decyzje dotyczące ewakuacji podejmuje zawsze administrator obiektu.

Specjalna grupa policjantów ustala sprawców fałszywych alarmów**


Równoległe z prowadzonymi działaniami prewencyjnymi i czynnościami sprawdzającymi na miejscu, specjalna grupa policjantów ustala
sprawców fałszywych alarmów. Policja pozostaje w stałym kontakcie z Centralną Komisją Egzaminacyjną, a Komendant Główny Policji na bieżąco informuje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o podejmowanych działaniach.
Przypominamy, że kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Anonimowy telefon o podłożeniu ładunków wybuchowych uruchamia całą lawinę działań Policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku. Autorzy takich głupich żartów są jednak ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Pamiętajmy, że oprócz odpowiedzialności karnej, takie osoby muszą się liczyć także z odpowiedzialnością cywilnoprawną, możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji, czy np. odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji.
Zobacz też: Alarm bombowy na maturze w Piotrkowie. Maturzyści odzieżówki ewakuowani. Maturę 2019 rozpoczęli z opóźnieniem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Alarmy bombowe w lubuskich szkołach w Zielonej Górze, Gorzowie, Sulechowie, Żarach, Żaganiu, Iłowej, Szprotawie i Zbąszynku - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto