Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrola abonamentu RTV 2023. Jak należy się zachować podczas kontroli? Oto kluczowe momenty podczas kontroli abonamentu RTV

wt
Abonament RTV 2023 kto może spodziewać się kontroli? Te momenty będą decydujące dla niepłacących abonamentu radiowo-telewizyjnego w Polsce. Jakie kary ich czekają? Sprawdźcie!


WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Abonament RTV 2023 kto może spodziewać się kontroli? Te momenty będą decydujące dla niepłacących abonamentu radiowo-telewizyjnego w Polsce. Jakie kary ich czekają? Sprawdźcie! WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Press
Abonament RTV 2023 kto może spodziewać się kontroli? Te momenty będą decydujące dla niepłacących abonamentu radiowo-telewizyjnego w Polsce. Jakie kary ich czekają? Sprawdźcie!

Spis treści

Zobacz wideo: Waloryzacja 2023. Takie mają być podwyżki emerytur

od 16 lat

Abonament 2023. Oto zasady kontroli

Nie jest tajemnicą, że przeprowadzane są kontrole abonamentu RTV i sprawdzane jest to czy wszyscy posiadacze odbiorników radiowo - telewizyjnych regularnie go opłacają. Sprawdzamy wszystkie zasady dotyczące tego, jak wygląda kontrola RTV oraz listę osób, które są zwolnione z płacenia abonamentu RTV.

Polecamy

Kontrole abonamentu RTV trwają cały rok, jednak pojawiły się sygnały, że Poczta Polska na początku 2023 roku wysyłała więcej pracowników do kontroli abonamentu RTV. Sprawdź jak zachować się podczas kontroli abonamentu RTV.

Pamiętajcie, że pracownik Poczty Polskiej podczas kontroli abonamentu RTV powinien okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego – również dowód osobisty.

Kontroli abonamentu RTV nie przeprowadzają listonosze. Poczta Polska wysyła do realizacji tego zadania innych pracowników, którzy podlegają Centrum Obsługi Finansowej poczty.

Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego – również dowód osobisty.

Czy mamy obowiązek wpuścić takich kontrolerów do domu? Według prawa, nie musimy tego robić, mimo że Poczta Polska informuje, iż "osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych".

Pamiętajmy jednak, że nie jest to prawo, a jedynie rekomendacja urzędu, a kontrola musi być przeprowadzona za naszą zgodą.

Karą pieniężną mogą zostać obciążone osoby, które zakupiły telewizor lub radioodbiornik, ale nie zgłosiły tego faktu - wynosi ona nawet 30-krotność miesięcznego abonamentu RTV za telewizor i radio lub sam telewizor.

Jeżeli jednak okaże się, że mamy zarejestrowany odbiornik, ale przestaliśmy opłacać abonament RTV, to czeka nas opłacenie zaległego rachunku z odsetkami. Od kar można jednak próbować się odwoływać.

Opłata abonamentowa: Ile wynosi?

  • -za korzystanie z radia (samochodowego lub domowego) - 8,70 zł miesięcznie (wcześniej było to 7,50 zł
  • za korzystanie z telewizora lub telewizora i radioodbiornika - 27,30 zł miesięcznie (wcześniej opłata ta wynosiła 24,50 zł).

Osoby, które są zwolnione z opłaty abonamentu RTV:

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia lub 60. rok życia i pobierają emeryturę, której miesięczna wartość nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia
  • osoby niezdolne do pracy i z pierwszą grupą inwalidzką

Osoby, które są zwolnione z opłaty abonamentu RTV:

  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu,
  • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
  • bezrobotni 

Osoby, które są zwolnione z opłaty abonamentu RTV:

- kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi, bądź ich rodziny
- osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego czy przedemerytalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto