MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

800 Plus do likwidacji w Polsce? Tego chce UE? To przez deficyt!

redpp
Polska jest w gronie państw Unii Europejskiej, które przekroczyły deficyt budżetowy w zakresie aż 3 procent PKB. To oznacza możliwe objęcie nas procedurą nadmiernego deficytu. W efekcie mogą konieczne być cięcia w wydatkach państwa. Pojawiają się spekulacje, że wśród ograniczeń znajdą się również programy społeczne. Co zatem z dodatkowymi emeryturami oraz 800 plus?

Spis treści

Polska w gronie państw z problemami budżetowymi

W całej Unii Europejskiej aż 11 krajów członkowskich ma deficyt budżetowy przekraczający 3 procent ich PKB, czyli wartość dopuszczalną przez KE. To pierwsza taka sytuacja od 2009 roku, gdy problemy stworzył globalny kryzys finansowy. Wtedy na sześć lat zostaliśmy objęci procedurą nadmiernego budżetu. A czym ona właściwie jest?

Co oznacza procedura nadmiernego deficytu?

"Zgodnie z art. 126 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej Komisja przygotuje raport badający przyczyny przekroczenia progu deficytu wynoszącego 3 proc. PKB w tych państwach członkowskich. Niniejszy raport stanowi pierwszy krok w procesie otwierania Procedur Nadmiernego Deficytu. Komisja przygotowuje sprawozdanie w ramach pakietu wiosennego europejskiego semestru zaplanowanego na 19 czerwca" - tak czytamy w komunikacie prasowym Komisji Europejskiej.

To wiąże się z propozycją, aby Rada Unii Europejskiej, aby zastosować zalecenia, które doprowadzą do wyeliminowania nadmiernych deficytów w czasie wskazanym przez UE.

Jak ma przebiegać procedura?

W praktyce komisja najpierw ma wysłać do państw członkowskich rekomendacje ścieżek wydatków publicznych na najbliższe lata - zejście z deficytu nie jest bowiem działaniem, które można zrealizować w błyskawicznym czasie. Wpierw muszą być zaprezentowane propozycje tego, jak wyjść z tego problemu.

Ważne negocjacje przed Polską

Już teraz wiadomo, że lato upłynie pod szyldem rozmów pomiędzy Komisją Europejską a polskim rządem, które mają dotyczyć ostatecznego kształtu wymaganych działań zmniejszających deficyt.

W przypadku Polski istotne jest to, że znacząco podnieśliśmy wydatki na obronę, co stanowi ważny argument obronny - biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną na wschodzie Europy.

Nadchodzą cięcia w budżecie?

KE przez swoją decyzję może doprowadzić do tego, że konieczne będzie wdrożenie poważnych cięć budżetowych przez polski rząd. Przy zwiększonych wydatkach na zbrojenia - a także przy konieczności ich ponoszenia - raczej to inne przestrzenie będą musiały podlegać ograniczeniom. Jak cytuje ministra Domańskiego money.pl, szef resortu finansów zakłada, iż Komisja Europejska weźmie pod uwagę specyfikę podwyższonych wydatków właśnie na zbrojenia. Zdaje się sugerować, że z tego powodu rekomendacje KE mogą być łagodniejsze, niż byłyby normalnie. Stosunkowo pozytywnemu podejściu ministra Domańskiego nie towarzyszy takie spojrzenie wielu innych ekspertów ekonomicznych.

WAŻNE! O tyle mają wzrosnąć emerytury w 2025 roku! [Zobacz wyliczenia]

VAT nie działa?

Poważnym problemem wydaje się to, że nie działa poprawne ściąganie VATu. Luka vatowska w latach 2022/2023 wzrosła z 7,3 aż do 15,8 proc., co jest poważnym problemem dla stanu finansów naszego państwa. Ponad dwukrotny wzrost luki vatowskiej oznacza mniejsze wpływy do budżetu.

Czy grozi nam wycofanie 800 plus i innych programów społecznych?

Na ten moment wydaje się, że nie jest to tak oczywiste. Zdaniem cytowanego przez money.pl Piotra Araka jest to mało prawdopodobne, gdyż podobny problem ma aż kilkanaście państw Unii Europejskiej.

- (...) pytanie więc, co KE może realnie im zaproponować, a zwłaszcza takim krajom jak Polska, która wydaje bardzo dużo na zbrojenia. KE też musi ważyć obecną sytuację geopolityczną, chociażby niestabilną sytuację polityczną we Francji czy kwestię wyłaniania nowych władz w KE i Parlamencie Europejskm - przekonuje Piotr Arak.

Sam proces przygotowania procedury nadmiernego deficytu jest dość długi, co oznacza, że nawet przyszła ustawa budżetowa może nie być objęta tymi rekomendacjami.

Obietnice wyborcze są zagrożone?

Nawet jeśli ostatecznie aktualne wydatki nie będą ulegały mocnym cięciom, problem dużego deficytu budżetowego może wyraźnie odbić się na realizacji obietnic wyborczych. Mowa tu m.in. o tym, że kwota wolna od podatku dochodowego może nie wzrosnąć do obiecanych przez Donalda Tuska 60 tys. złotych. Podobnie może być zamrożona kwestia niektórych świadczeń. Na pewno będzie to dodatkowa bolączka dla ministra finansów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyliczenia drugiej waloryzacji emerytur. Przez inflację może być spora... o ile będzie!

  2. Emerytura w lipcu 2024. Na co możesz liczyć?

  3. O tyle wzrosną świadczenia w przyszłym roku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 800 Plus do likwidacji w Polsce? Tego chce UE? To przez deficyt! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto