MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

500 plus dla osób niesamodzielnych. Czy kwota wzrośnie po waloryzacji?

mfred
Świadczenie w maksymalnej wysokości, czyli 500 zł na rękę, można otrzymać, jeśli emerytura lub renta (lub inne dochody) nie przekracza pewnej kwoty. Zobacz jak to będzie wyglądać po waloryzacji w marcu.

>>>>>>SPRAWDŹ
Świadczenie w maksymalnej wysokości, czyli 500 zł na rękę, można otrzymać, jeśli emerytura lub renta (lub inne dochody) nie przekracza pewnej kwoty. Zobacz jak to będzie wyglądać po waloryzacji w marcu. >>>>>>SPRAWDŹ Polska Press
500 plus dla osób niesamodzielnych. To świadczenie cały czas jest dostępne dla tych, którzy potrzebują pomocy. W marcu wraz z waloryzacją rent i emerytur zmieni się limit uprawniający do otrzymania tego świadczenia. Co to oznacza i kto może liczyć na pomoc państwa?

Dla kogo 500 plus

Aby otrzymać świadczenie trzeba spełnić pewne warunki. Otrzymasz je jeśli:

  • ukończyłeś 18 lat
  • jesteś niezdolny do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji)
  • nie jesteś uprawniony do emerytury ani renty, nie masz ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, np. zasiłku stałego albo zasiłku okresowego (warunek nie dotyczy jednorazowych świadczeń) ani nie jesteś uprawniony do świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych,

albo
jesteś uprawniony do tych świadczeń (emerytury, renty albo innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, łącznie z kwotą wypłacaną przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych), ale ich łączna wysokość brutto nie przekracza 2157,80 zł.

Waloryzacja rent i emerytur a 500 plus

W Polsce uprawnionych do tego typu świadczenia jest prawie 400 tysięcy osób. Jak donosi fakt.pl niemal połowa osób pobierających 500 plus to seniorzy w wieku plus 75 lat.
Świadczenie w maksymalnej wysokości, czyli 500 zł na rękę, można otrzymać, jeśli emerytura lub renta (lub inne dochody) nie przekracza 1 tys. 657 zł 80 gr brutto miesięcznie. Jeśli jest wyższa, 500 plus jest zmniejszane na zasadzie "złotówka za złotówkę".

Od pierwszego marca emeryci i renciści otrzymają waloryzację swoich świadczeń. Dzięki temu powinien wzrosnąć też limit dotyczący wypłaty 500 plus dla osób niesamodzielnych.
W takiej sytuacji, jak wyliczył Fakt kryterium może wynieść 2 tys. 414 zł 58 gr. Aby otrzymać 500 plus w pełnej kwocie emerytura lub renta nie mogłaby przekroczyć 1 tys. 914 zł 58 gr.
Zobacz kto otrzyma pełne 500 złotych, a kto niższe świadczenie. Sprawdź TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto