Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30 lat temu przez dworzec Toruń Północny przestały kursować pociągi pasażerskie. Czy jeszcze wrócą? [Zdjęcia]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Marszałek Piotr Całbecki chciałby, aby dworzec stał się bazą marszałkowskiej kolei turystycznej. Stojące na Kluczykach wagony również wymagają pilnej reanimacji.
Marszałek Piotr Całbecki chciałby, aby dworzec stał się bazą marszałkowskiej kolei turystycznej. Stojące na Kluczykach wagony również wymagają pilnej reanimacji. Jacek Smarz
Budynek dworca Toruń Północny nadal należy do miasta, administruje nim Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Plany wobec zabytkowej, ale bardzo zniszczonej nieruchomości miał samorząd województwa. Czy są one wciąż aktualne?

ZOBACZ WIDEO: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Batalia o ratowanie toruńskiego Dworca Północnego trwa już 12 lat. Różne przez ten czas wspominaliśmy rocznice, właśnie nadarzyła się kolejna. 10 stycznia 1992 roku odjechał stąd ostatni rozkładowy pociąg pasażerski. Trzy dekady później budynek stacji jest zniszczoną kilkoma pożarami ruiną. Przez dziurawy dach leje się woda, niewielką pociechą jest to, że przynajmniej w tej chwili ściany dworca są zabezpieczone i nie można się dostać do środka.

Jak nasi Czytelnicy z pewnością pamiętają, w 2015 roku władze miasta zwróciły się do PKP z propozycją przejęcia nieruchomości. Trwało to bardzo długo, starania zakończyły się sukcesem dopiero po pięciu latach. Kolejowemu pustostanowi ten czas zdecydowanie nie wyszedł na dobre. Gmina stanęła przed trudnym zadaniem zagospodarowania zdewastowanego budynku, wiosną ubiegłego roku z pomocą pospieszył jej samorząd województwa.

Jakie plany ma marszałek?

- Chcemy, by Dworzec Północny stał się siedzibą naszej kolei turystycznej - mówił wtedy marszałek Piotr Całbecki. - Przy realizacji tego projektu liczymy także na poparcie i życzliwość PKP Polskie Linie Kolejowe. Jeśli uda się przejąć dworzec, to do realizacji pomysłu niezbędne będzie przejęcie znajdującej się w sąsiedztwie bocznicy kolejowej. Dziś jest zaniedbana i zarośnięta chwastami. W kwestii projektu kolei turystycznej wszystko wskazuje na to że, udało się znaleźć wykonawcę, który podejmie się odrestaurowania zabytkowego parowozu, który jest naszą własnością.

Minęło kilka miesięcy, jak się sprawy mają? Budynek dworca nadal jest własnością miasta.

- Gmina Miasta Toruń nabyła prawa do nieruchomości położonej w Toruniu przy Szosie Chełmińskiej 178A tj. prawo użytkowania wieczystego wraz z prawem własności budynku i budowli usytuowanych na terenie nieruchomości od Spółki PKP we wrześniu 2020 r. Po nabyciu, nieruchomość zabudowana budynkiem byłego Dworca PKP Toruń Północny została przekazana w administrowanie Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu - wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego. - W ubiegłym roku Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyraził zainteresowanie pozyskaniem nieruchomości byłego Dworca od Gminy. Obecnie procedowane jest zawarcie porozumienia w sprawie podjęcia wspólnych działań przez samorządy Gminy oraz Województwa. Projekt porozumienia obejmuje między innymi sprawę przekazania przez Gminę Miasta Toruń na rzecz Województwa Kujawsko-Pomorskiego przedmiotowej nieruchomości. Po zawarciu porozumienia zostanie wdrożona dalsza procedura związana z planowanym przekazaniem nieruchomości.

Kiedy powstał Dworzec Północny?

Dworzec Północny został oficjalnie oddany do użytku 28 lutego 1910 roku. Był pierwszą stacją na linii kolejowej z Torunia do Czarnowa, która służyła przede wszystkim do transportu drewna z podtoruńskich lasów oraz obsługi otwartego jesienią 1909 roku Portu Drzewnego. We wrześniu 1911 roku na bocznicy przy dworcu zatrzymał się złożony pociąg, w którego czterech wagonach znajdowały się elementy sterowca M-1. Po zmontowaniu trafił on do właśnie wybudowanej toruńskiej hali sterowcowej, zadebiutował we wielkich jesiennych manewrach, jakie odbywały się wtedy wokół Torunia. 1 lipca A. D. 1912 Dworzec Północny stał się stacją węzłową, wtedy właśnie została otwarta linia kolejowa do Unisławia i Chełmna. Przez lata zatrzymywały się tu również pociągi sezonowe zmierzające do Barbarki.

Kiedy na Dworcu Północnym przestały się zatrzymywać pociągi?

Toruń Północ był stacją lokalną, jednak w swojej historii miał również epizod międzynarodowy. Latem 1991 roku do wagonów wsiedli tu żołnierze ewakuowanej toruńskiej bazy wojsk radzieckich i pojechali do domów.

Osobowe pociągi do Czarnowa przestały kursować pod koniec lat 60. Pociągi do Unisławia przeszły do historii 30 lat temu. Po likwidacji połączeń pasażerskich, dworzec wraz z bocznicą jeszcze przez kilka lat służył do obsługi pociągów towarowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto